10 Haz 2019

MURATBEY, ZİNCİR BOYUNCA TAZELİĞİ KORUYOR

Kalite, tüketici hassasiyeti ve müşteri memnuniyeti konusunda taviz vermeyen Muratbey, hammadde tedarikinden ürün rafa ulaşana kadar oldukça titiz bir kontrol mekanizması uyguluyor. Muratbey’de sütün peynire dönüşmesi ve tüm tazeliği ile raflardan sofralara kadar gelen tedarik zinciri hikayesini Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol’dan dinledik.

Operasyonun büyüklüğünü anlamak adına tedarikçi sayınız, Türkiye ve globalde ulaştığınız dağıtım noktası sayısı, üretim miktarı vb. gibi sayısal verileri paylaşır mısınız?

Muratbey Gıda olarak 35 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisimizde ürettiğimiz 300’ün üzerindeki peynir çeşidimizi Türkiye çapında 30 bini aşkın noktaya ve dünya çapında 4 kıtaya ulaştırıyoruz. Avrupa ülkeleri dışında ABD, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Balkan ülkeleri, KKTC, Güney Kore ve Japonya gibi dünyanın birçok ülkesinde ürünlerimiz ile yer alıyoruz. ABD, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarında etkinliğimizi artırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

SEVKİYAT SÜRECİMİZDE OLDUKÇA TİTİZ VE STRATEJİK DAVRANIYORUZ

Türkiye’nin dört bir köşesinde bulunan çok sayıda market zincirinden mahalle bakkalına kadar pek çok noktada milyonlarca müşteriye ulaşıyorsunuz. Muratbey markası bu zorlu tedarik zinciri sürecini nasıl yönetiyor?

Kalite, tüketici hassasiyeti ve müşteri memnuniyeti bizim için en önemli konular arasında bulunuyor. Hammadde tedarikinden ürünler raflara ulaşana kadar önemli bir kontrol mekanizmamız bulunuyor. İyi bir peynir elde etmek istiyorsak öncelikli olarak besleyici bir süt kullanmak durumundayız. Sütü sürekli denetlediğimiz çiftlik ve kooperatiflerden alıyoruz. Her gün aldığımız sütten dolum esnasında bir örnek alıyor ve orada sütün içerisindeki protein, nitrat, antibiyotik, katkı maddesi gibi pek çok değeri kontrol ediyoruz. Sütler özel soğutuculu tankerlerimizde Uşak’taki fabrikamıza ulaştığında da aynı analizden bir kez daha geçiyor. Dolum esnasındaki değerler ile fabrikadaki değerler birbirlerini tutmazsa sütü üretimde kullanmıyoruz. Süt aldığımız her bir çiftlik ve kooperatifin puanlama sistemi var. Puanlar düşmeye başladığında iyileştirme yapılması için üreticileri uyarıyoruz. Birlikte sütün değerini artırmak için görüş alışverişinde bulunuyoruz ve danışmanlık yapıyoruz. Sütün fabrikaya alınmasından sonra da kontrol ve denetleme sürecimiz devam ediyor. En lezzetli sütten en lezzetli peyniri üretmek için oldukça hassas çalışıyoruz. Özenle ürettiğimiz peynirlerimizin sofralara lezzet ve değer katması için sevkiyat sürecimizde oldukça titiz ve stratejik davranıyoruz. Ürünlerimizi en hızlı şekilde ulaştırırken kaliteden asla ödün vermiyoruz. Bu sebeple kurumsal hizmet tedarikçileriyle yani dış kaynaklarla profesyonel bir yol izliyoruz. İstanbul merkezimizden, kendi merkezi deposu olan firmalara ve ulusal zincirlerimize dağıtımlarımızı anlaşmalı olduğumuz lojistik firmamız yapıyor. Marmara’da merkezi deposu olmayan daha küçük çaplı işletmelere, İstanbul merkezimizden Muratbey olarak özel soğutuculu araçlarımızla dağıtım yapıyoruz. Yerel bölgelerde ise ürünlerimizi bölge bayilerinin ana depolarına gönderiyoruz. Bayilerimizle çalışırken önceliklerimiz arasında araç sayısı ve kalitesi, süt ve süt ürünleri sevkiyatına uygunluk gibi kriterler bulunuyor. Bölge içi dağıtımlarda bizim tüm bu standartlarımızı sağlayan özel soğutuculu araçları olan bayilerimiz aracılığıyla dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Haberin devamına dergimizin Haziran sayısından ulaşabilirsiniz…

10 Haz 2019
Benzer Haberler
MURATBEY, ZİNCİR BOYUNCA TAZELİĞİ KORUYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?