10 Haz 2019

İŞ-ÖZEL HAYAT DENGESİ ÇALIŞAN ANNEYİ ZORLUYOR

Günümüzde anneler hiç olmadığı kadar çalışma hayatının içinde. Bu durum çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor. Çalışan annelerin yaşadığı zorlukların başında hem ev hem de iş ile ilgilenmek geliyor. Kadınların anne olduktan sonra çalışma hayatına dönme isteklerinin arkasındaki nedenler arasında kendi hayatlarına sahip çıkmak, çocuklarına iyi bir rol model olmak ve maddi nedenler öne çıkıyor.

Günümüzde anneler daha önce hiç olmadığı kadar çalışma hayatının içinde. Ancak çalışan annelerin iş ve ev yaşamları arasındaki dengeyi kurmaları onları oldukça zorluyor. Bu durum çoğu zaman çalışan kadınlar üzerinde suçluluk duygusu yaratıp stres düzeylerini artırıyor. DORinsight’ın Çalışan Anneler Araştırması, çalışan annelerin yaşadığı en büyük zorluğun hem iş hem de ev ile ilgilenmek olduğunu ortaya koyuyor. Anneleri en çok zorlayan ikinci sorun ise çocuğunu başkasına emanet etmek ve bakıcı sorunları. Katılımcılara göre çalışan kadının yaşadığı en büyük zorluk hem iş hem de ev ile ilgilenme gerekliliği. Diğer zorlukları ise sırasıyla çocuğunu başkasına emanet etmenin vicdan azabı, bakıcı problemi, çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımı, ücret eşitsizliği ve terfi sorunu oluşturuyor. Katılımcıların yarısı “Evdeki sorumluluk paylaşımı sizce nasıl olmalıdır?” sorusuna “Her iş ortak yapılmalıdır” yanıtını veriyor. Bu soruya katılımcıların yüzde 46’sı ise “İş paylaşımı yapılmalı” diyor. Yüzde 2’lik kısım “Erkek çalışmıyorsa ev işlerini erkek yapmalı” derken diğer yüzde 2’lik oran “Ev işleri tamamen kadına aittir” yanıtını veriyor.

EN BÜYÜK SORUN KREŞ

Katılımcıların yüzde 59’u çocuğun bakımına yönelik kreş, okul gibi imkanlar sorununa çözüm bulunması gerektiğini söylüyor. Yüzde 52’si esnek çalışma saatleri sorununa, yüzde 35’i kadın-erkek eşitliği sorununa, yüzde 18’i ise daha fazla iş imkanı sorununa çözüm üretilmesi gerektiğini dile getiriyor.

10 Haz 2019
Benzer Haberler
İŞ-ÖZEL HAYAT DENGESİ ÇALIŞAN ANNEYİ ZORLUYOR
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?