10 Haz 2019

İK’NIN YENİ YARDIMCISI: DİJİTALLEŞEN DEĞERLENDİRME ARAÇLARI

Klasik İK araçları yeni nesil işgücü içerisinden yetenekleri bulma, kuruma kazandırma ve kalıcı olmalarını sağlama konularında artık kurumları zorlamaya başladı. Şirketlerin işe alım ve terfi süreçlerinde değerlendirme araçlarından faydalanmaları da bu nedenle artık kaçınılmaz hale geldi. İK departmanlarının bu alandaki en büyük yardımcısı ise dijitalleşme ile hayatımıza giren yeni değerlendirme araçları oldu. Şirketlerin doğru yetenekleri bulabilmeleri için işe alım ve terfi süreçlerinde değerlendirme araçlarından faydalanmaları artık kaçınılmaz hale geldi. Son dönemlerin en popüler kavramlarından biri olan dijitalleşme ise değerlendirme araçlarında radikal sayılabilecek değişiklikler meydana getirdi. Artık değerlendirme süreçlerinde tercih edilen birçok araç dijital olarak karşımıza çıkıyor.

ÖLÇÜM GÜVENİLİRLİĞİ ARTIYOR

Dijitalleşmenin, işe alım ve terfi süreçlerinde kullanılan değerlendirme araçlarına olumlu yönde birçok etkisi görülüyor. Adaylara ilişkin birçok farklı veriyi, oldukça kısa sürede elde etmeyi ve objektif bir değerlendirme yapmayı sağlayarak ölçüm güvenilirliğini artırması da bunların başında geliyor. Diğer taraftan, yeni nesil işgücü içerisinden yetenekleri bulmak, kuruma kazandırmak ve kalıcı olmalarını sağlamak, klasik İK araçlarıyla çok zor görünüyor. Dijitalleşen değerlendirme araçları özellikle Y kuşağı adayların stresli, uzun süreli ve sıkıcı buldukları değerlendirme sürecini, eğlenceli içerikler, kısa süreli mobil uygulamalar ile konforlu bir hale dönüştürüyor. Eskiden yüz yüze yapılan mülakatların, online platformlara taşınması ya da kağıt kalem usulü yapılan değerlendirme araçlarının artık online yapılıyor olması birçok kişi için değerlendirmenin dijitalleşmesini anlatıyor. Ancak bu kadarla sınırlı değil. Ölçüm güvenilirliğini artırmak ve aday deneyimini iyileştirmek için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye’nin ölçme ve değerlendirme firmalarından Assessment Systems, dijitalleşme ile dönüşen yeni değerlendirme anlayışını ve son trendleri açıkladı.

1- Analitik Yaklaşımlar

Analitik yaklaşımlardan, insan kaynağına ilişkin büyük verinin analiz edilmesini ve bu analizin önemli kararlarda kullanılmasını anlıyoruz. Bu sayede, insan kaynaklarının önemli gündem maddelerinden olan işten ayrılma, işe en uygun adayları bulma, performansı yüksek çalışanları tahmin etmeye dönük modeller geliştirmek mümkün.

2- Duygu Analizi

Metinleri analiz ederek bilgi edinmeyi sağlayan bu içerik analiz yöntemi ile kısa sürede çalışanların ya da adayların yazdıkları metinlerden hareketle duygularına ya da kişilik özelliklerine ilişkin sonuçlar elde edilebiliyor.

3- Yapay Zeka

Dijitalleşmenin dönüştürdüğü birçok alanda olduğu gibi değerlendirme alanında da başrolü yapay zeka üstleniyor. Yapay zekanın değerlendirmede en çok kullanıldığı alanlardan biri mülakat. Chatbotlar ile yapılan mülakatların yine yapay zeka üzerinden değerlendirilmesi İK profesyonelleri için oldukça zaman kazandırıcı bir değişim. Yapay zekanın mülakatlara bir diğer katkısı ise doğru sorular ile objektif bir değerlendirme yapılıyor olması. Mülakatlar yanında yapay zeka ile çalışan vaka çalışmaları ile herhangi bir değerlendiriciye ihtiyaç olmadan yetkinlikler ölçümlenebiliyor.

4- Gerçek Zamanlı Performans

Yılda bir kez yapılan performans değerlendirmeyi zamana yayan gerçek zamanlı performans bir mobil aplikasyon üzerinden çalışıyor. Bu sistemde puan yok. Çalışanın odağını “Ben kaç aldım?” sorusundan “Dışarıdan nasıl algılanıyorum? Nasıl Gelişebilirim?” sorularına çekmeye çalışan bu sistemde çalışan davranışları ve iş sonuçları ile ilgili devamlı geribildirim alınıyor. Davranışını devam ettirmesi ya da üzerinde düşünmesini teşvik eden bu geribildirimleri sadece yönetici değil, iş sonucu ile ilgili fikir beyan edebilecek tüm çalışanlar yapabiliyor. Ayrıca çalışan da yaptığı bir işi paylaşarak geribildirim isteyebiliyor.

5- Oyunlaştırma

Günümüzde özellikle genç adaylar uzun süreli değerlendirme araçları yerine kısa sürede tamamlanan ve keyifli bir içerik sunan değerlendirme yöntemlerini tercih ediyor. Oyun Bazlı Değerlendirme, yeteneklerin firma ile ilgili algısını olumlu yönde etkiliyor. Bir bilgisayar oyunu kurgusu ile hazırlanan bu araçlar mobil olarak uygulanabiliyor. Davranış olurken gözlemlemesi ve arka planındaki karmaşık davranış modellemesi ile birçok özelliğe ilişkin kapsamlı sonuç sunuyor. Hem muhakeme hem de kişilik ile ilgili bilgi verebilen Oyun Bazlı Değerlendirme, en çok işe alım sürecinin ilk adımında kullanılıyor.

İK STRATEJİK PARTNER OLUYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Assessment Systems CEO’su Levent Sevinç, şirketlerin bu dijitalleşme trendlerine uygun olarak insan kaynaklarındaki değerlendirme yaklaşımlarını baştan kurgulamaları gerektiğinin önemini vurguluyor. Değerlendirmedeki bu dönüşümün yeteneği bulma, çekme ve kurumda kalmasını sağlamada katkı sağlayacak adımlar olduğunu belirten Levent Sevinç, insan kaynakları birimini de yönetim ekibi için önemli bir stratejik partner haline getirdiğinin altını çiziyor.

10 Haz 2019
Benzer Haberler
DİJİTALLEŞME İK'NIN ROLÜNÜ DEĞİŞTİRİYOR
Kategori: Kapak Konusu
İK’NIN YENİ YARDIMCISI: DİJİTALLEŞEN DEĞERLENDİRME ARAÇLARI
Kategori: Yönetim
TÜRK ŞİRKETLERİ GELECEĞİN ORGANİZASYONUNU İNŞA EDİYOR
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?