10 Haz 2019

EN HIZLI 100 ŞİRKET TÜRKİYE’NİN 18 KATI BÜYÜDÜ!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirledi. 100 şirket, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında Samsun’da açıklandı. 500’den fazla şirketin başvuruda bulunduğu programda, Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin 2015-2017 arası ciro artış hızı dikkate alındı. Araştırma, ilginç sonuçlar da ortaya koydu. Öyle ki, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin nominal gelirlerindeki artış Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 18 katı oldu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri istihdamını da ortalamanın 12 katı hızla artırdı. Sektörler açısından da yine ilginç bir dağılım göze çarptı. Listede bilişimden, telekoma; inşaattan, lojistiğe; gıdadan tekstile; plastikten makineye kadar, çok sayıda farklı sektörden şirketler var.

EN HIZLI BÜYÜYEN AYDIN’DAN ÇIKTI

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin belirlendiği yarışmada birinciliği, 2015-2017 döneminde cirosunu yüzde 5,324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması aldı. Biomar Sagun’u İstanbul’dan yüzde 4,452 büyüme ile Optimal Proje Yönetimi ve İnşaat, yüzde 3,774 büyüme ile Ankara’dan Naturel Yenilenebilir Enerji, yüzde 3,030 büyüme ile İzmir’den Vergo Enerji Sistemleri ve yüzde 2,320 büyüme ile Ankara’dan Profen Savunma ve Güvenlik Teknolojileri izledi.

EN ÇOK ŞİRKET İSTANBUL VE ANKARA’DAN

Türkiye 100 listesinde 25 farklı şehirden şirket yer alıyor. Türkiye 100 Yarışması’nın birincisinin Aydın’dan çıkmasına karşın şirket sayısı sıralamasında ilk sırayı 23 şirket ile İstanbul aldı. İstanbul’u 22 şirket ile Ankara, 7 şirket ile Antalya, 6 şirket ile İzmir, 5 şirket ile Kocaeli, 4’er şirket ile Adana, Bursa ve Kahramanmaraş, 3’er şirket ile Kayseri, Konya ve Tekirdağ, 2’şer şirket ile Çanakkale ve Manisa takip etti. Artvin, Aydın, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Rize ve Uşak illerinden ise 1’er şirket listede yer buldu.

CİROLAR YÜZDE 605 ARTTI

Türkiye’de en hızlı büyüyen 100 şirket, 2015-2017 döneminde cirolarını ortalama yüzde 605 oranında artırdı. Listeye giren şirketlerin ortalama ciro büyüklükleri ise 59,8 milyon TL. Şirketlerin nominal gelirlerindeki artış oranı Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 18 katı. Şirketler 2015-2017 döneminde istihdamlarını yüzde 70 oranında artırdı. Bu 100 şirketin yüzde 63’ü ihracat yapıyor. Türkiye 100 listesinde yer alan 36 farklı sektörden şirket, 68 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İhracatta, Almanya ilk sırada. İhracat yapılan diğer ülkelerden bazıları; Polonya, Rusya, Azerbaycan, Irak, Türkmenistan, İsrail, Belçika, Birleşik Krallık, Etiyopya, Bangladeş, Fas, Fransa, Hollanda, Tunus ve Yemen olarak sıralandı. İhracat yapan firmalar toptan ticaret sektöründe yoğunlaşıyor.

YAŞ ORTALAMASI:11,5

En hızlı büyüyen şirketlerin yaş ortalaması 11,5. CEO’ların yaş ortalaması ise 45,9. 10 firmanın CEO’sunun yaşı ise 35’in altında. Genç CEO’ların yönettiği bu şirketler ortalama 7,3 yıldır faaliyette. CEO’ların doğum yılları 1946 ile 1990 arasında değişiyor. CEO’ların ilk şirketlerini kurdukları zamanki ortalama yaşı ise 31 olarak öne çıkıyor. En hızlı büyüyen şirketlerin büyük çoğunluğu aileden veya aile dışından bir ortağa sahip. Şirket kurucuları aynı aileden olan şirket sayısı 58. Kurucuları aynı aileden olmayan şirket sayısı 42. Tek kuruculu şirket sayısı 30. Bunlardan 13’ü tamamen kurucu kontrolünde ve yönetimde profesyoneller yok. Şirketlerdeki ortalama kurucu sayısı 2,4. Üst düzey yönetim kadrosunda kurucular dışında profesyonellere yer veren firma sayısı 55. En Hızlı İlk 100 arasında sadece 3 firma kadınlar tarafından yönetiliyor. Bu firmalar; Karaoğlu Peyzaj, Tatlan Pazarlama ve Kalkan Simsoft.

İLK 100’DE EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSEK

En hızlı büyüyen şirketlerde, nihai karar mercii konumundaki kişilerin eğitim seviyelerinin yüksek olduğu dikkat çekiyor. Türkiye 100 listesinde yer alan 79 şirketin en yetkili kişileri üniversite veya üzeri eğitim seviyesine sahip. En yetkili kişilerin eğitim dağılımı şöyle: Üniversite mezunu 58, doktoralı 3, yüksek lisans yapmış olan 18, meslek yüksekokulu mezunu 3, lise mezunu 7, meslek lisesi mezunu 6, ilköğretim mezunu 5. Toplam çalışanlar içinde üniversite ve üstü seviyede eğitime sahip olanların oranı yüzde 51 ve üzeri olan firma sayısı ise 42. Şirketlerin büyük kısmı hizmet içi eğitimin önemli olduğunun farkında. Yüzde 77’si çalışanlarının niteliklerini artırmaya yönelik kurum içi ve/veya kurum dışı eğitim faaliyetleri düzenlediklerini paylaşmış durumda.

SEKTÖREL AĞIRLIK ‘TOPTAN TİCARET’TE

Türkiye 100 Yarışması’nı kazanan şirketlerin sektörel dağılımına bakıldığında, ‘toptan ticaret’ 16 şirketle ilk sırayı aldı. ‘Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler’ 8 şirket ile, ‘makine ve ekipman imalatı’ 7 şirket ile, ‘mimarlık ve mühendislik faaliyeti’ ve ‘fabrikasyon metal ürünleri’ 6 şirket ile, ‘gıda ürünleri imalatı’ 5 şirket ile ilk 5 sıralamasına girdi. Öte yandan firmaların yüzde 90’ı 2019 yılında çalışan sayılarını artırmayı hedefliyor. En hızlı büyüyen 100 şirketin 35’i, çalışanlarının kendi işlerini kurmasına yardımcı oluyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE EN ÇOK ONLAR ADAPTE OLDU

İlk 100 Hızlı Firma arasında en yaygın çevre dostu uygulama kağıt kullanımının azaltılması. 100 firmanın 71’i kağıt kullanımını azaltmış durumda. Teneke, plastik ve diğer atıkların geri dönüşümünü gerçekleştirenler yüzde 58. Ortaklaşa otomobil kullanımı, toplu taşıma ile ulaşım işlerini sürdürenler yüzde 56. Kağıt geri dönüşümünü gerçekleştiren yüzde 49. Firmaların yüzde 38’i ofis içi kafeterya ve yemek tesisi kurmuş durumda. Suyu filtreleyenler ve geri dönüştürenler ise yüzde 20. Firmaların güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji sistemlerini kullanmalarında ise oran yüzde 9 şeklinde.

ANADOLUNUN YÜKSELİŞİNE VURGU

Şirketlerin dijital teknolojiyi çok iyi kullandıklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Çalışanların eğitimine ayırdığı kaynağı masraf olarak görmüyor, buna büyük önem veriyorlar. Yüksek bir çevre bilinciyle “sıfır atık” anlayışıyla çalışıyorlar. Bakın 2019’daki Türkiye 100 listesine giren şirketlerden 10’u önceki yıllarda da Türkiye 100 listesinde yer aldı. Burada çok önemli iki nokta daha var: Türkiye 100 listesinin bölgesel dağılımı da oldukça dikkat çekici. Listede 3 büyük şehir dışında, 22 şehrimizden şirketler var. Anadolu’nun yükselişi, burada da açık bir şekilde görülüyor” diye konuştu.

TÜRKİYE 100 LİSTESİNDE ÖNE ÇIKANLAR

25 farklı şehirden şirket listede yer alıyor.

36 farklı sektörden şirket bulunuyor.

Sektörel dağılımda “toptan ticaret” 16 şirket ile ilk sırada.

Şirketlerin yüzde 63’ü ihracat yapıyor.

Yüzde 90’ı çalışan sayılarını artırmayı hedefliyor.

Yüzde 77’si eğitim faaliyetleri düzenlemeye dikkat ediyor.

35’i çalışanlarının kendi işlerini kurmasına yardımcı oluyor.

TÜRKİYE 100 LİSTESİNDE İLK 10

Biomar Sagun Yem Sanayi Ticaret AŞ

Optimal Proje Yönetimi ve İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

Naturel Yenilenebilir Enerji Tic. AŞ

Vergo Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ

Profen Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ

Alves Kablo Medya Otomotiv Sanayi ve Dış Ticaret AŞ

Cds Robotik Otomasyon Yazılım Elektrik Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Mfc Makina Teknoloji Gıda Mobilya Taşımacılık Tekstil İnşaat Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti.

Desırd Tasarım Arge Uygulama Elektronik Destek İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Rokteknik Metal Makina ve Kalıp Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

10 Haz 2019
Benzer Haberler
2019 ZORLU GEÇECEK TOPARLANMA ORTA VADEDE
Kategori: Kapak Konusu
EN HIZLI 100 ŞİRKET TÜRKİYE’NİN 18 KATI BÜYÜDÜ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
2018’İ LİDER KAPATAN LENOVO 2019’DA DA BÜYÜYECEK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?