16 May 2019

HAREKET’TE PROJELER DE HEDEFLER DE BÜYÜK

Osmangazi’den Çanakkale Köprüsü’ne, Marmaray vagonlarının taşınmasından yeni havilamanının taşımasına kadar pek çok büyük projeye adını yazdıran hareket, başarısını yurtdışındaki projelere de taşıyor. Hareket’in başarılı projelere imza atmasının temelinde ise uzman mühendislik kadrosu yatıyor. Hareket Proje Taşımacılığı Ve Yük Mühendisliği AŞ. Genel Müdürü Engin Kuzucu, “İşi doğru ve emniyetli yapmak bizim için çok önemli ve bu konuda çok hassasız” diyor.

Piyasalar için zor bil yılı geride bıraktık ve 2019’un da kolay olduğu söylenemez. Fakat sizin yaptığınız iş standart taşımalardan çok farklı. Sizin tarafınızdan bakıldığında 2018 nasıl bir yıldı, 2019’un ilk çeyreği nasıl geçti?

Bizim için 2018 yılı gayet iyi geçti, proje taşımacılığı anlamında güzel işlere imza attık. 2017 yılına oranla ciromuzda yüzde 68 artış yaşadık ve yaklaşık 230 milyon TL’lik bir ciro ile yılı kapattık. Fakat Türkiye pazarına bakıldığında 2019 yavaş başladı. Bizim işimizde genellikle kış döneminde yavaşlama olur ve baharla birlikte işler açılır. Fakat şu anki gidişata bakıldığında baharda da işlerin açılacağına dair bir ışık görmüyoruz. Biz Hareket olarak kendimizi daha çok yurtdışına kanalize ettik ve yurtdışındaki işleri takip ediyoruz. Bunlar daha çok Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Ukrayna gibi ülkeler. Birkaç projeyi de neticelendirme aşamasındayız. Aynı zamanda Dubai ve Umman’da da yeni projeleri kontrat altına almak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

YENİ ÜLKELERE AÇILMAK İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Hazır yurtdışı pazarından söz etmişken yurtdışındaki mevcut yapılanmanızdan söz eder misiniz? Kendi ofisiniz ya da acenteler üzerinden hizmet verdiğiniz ülkeler nereler? Planda yeni ülkeler ve pazarlar var mı?

Dubai ve Özbekistan’da bir şubemiz ve makine parkurumuz var. Bunun dışında Kore ve İspanya’da temsilciliklerimiz var. Temsilciliklerimiz ile o bölgedeki müşterilerimizle yakın temas halinde olurken bir taraftan da yeni projelerin takibini yapıyoruz. Kazakistan’da yeni bir oluşum için hazırlıklarımız sürüyor. Bunların dışında İsveç’i, Norveç’i, Ukrayna’yı konuşuyoruz. Bu ülkelerin hepsinde de şirket ve ofis olarak yapılanmayı düşünüyoruz. Tabii tüm bunlar projelere bağlı. Kontratı imza altına almadan gidip macera arama düşüncesinde olmuyoruz hiçbir zaman. Ukrayna bunlardan biri. Bu ülke ile ilgili bu sene içerisinde muhakkak bir yapılanmamız olacak. Kazakistan’da büyük ihtimalle olur diye düşünüyoruz.

HABERİMİZİN DEVAMINA DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ...

16 May 2019
Benzer Haberler
HAREKET’TE PROJELER DE HEDEFLER DE BÜYÜK
Kategori: Lojistik
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?