16 May 2019

İYİ FİKİR KOLAY ÖNEMLİ OLAN ÇOK ÇALIŞMAK

Kuveyt türk, Lonca Girişimcilik Merkezi ile dördüncü dönemine girdi. Yeni dönemde 11 girişimci ekibe eğitim, mentorluk, kuluçka hizmeti, hibe ve ar-ge desteği gibi ayrıcalıklardan yararlanma imkanı sunulacak. Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerinin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi, yüzlerce başvuru arasından seçtiği 11 girişimciden oluşan ekiple dördüncü dönemine başladı. Kuveyt Türk tarafından faaliyete geçirilen merkezin dönem başı lansmanında konuşan Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, “Çok yoğun ilgiyle karşılaşıyoruz. Her dönem yüzlerce startup başvuruyor. Çok güzel fikirler var. Startup’ların arasından seçim yapmakta zorlanıyoruz. İyi fikir üretmek iyidir ama yeterli değil. Çünkü iyi fikirleri bulmak inanın çok kolay. Önemli olan iyi bir ekip kurmak ve çok çalışmak. Başarıyı bunlar getiriyor. İyi bir fikir gibi durmayan işler bile bazen çok iyi bir ekiple ve çalışmakla çok iyi bir yere getirilebiliyor” diye konuştu.

40 BİN TL’LİK HİBE DESTEĞİ: “BİRLİKTE BÜYÜYORUZ”

Zaman zaman ekiplerde süreç içerisinde motivasyon kaybı yaşanabildiğini belirten İrfan Yılmaz, “Biz Kuveyt Türk olarak startup’lara yardımcı olmak, onlara kılavuzluk etmek istiyoruz. Lonca Girişimcilik Merkezi geçtiğimiz 3 dönemde çok kıymetli girişimlere destek verdi. Bu dördüncü dönemde de desteğimiz artarak devam ediyor. Ekiplerimiz çok şey öğreniyor. Biz de kendi adımıza her dönemde yeni şeyler öğreniyoruz, tecrübe ediyoruz. Bir sonraki dönemde bunları bilgi ve birikim olarak startup’ların yararına olacak şekilde kullanıyoruz. Piyasadan aldığımız geribildirimlerle projemizi güncelleyebiliyoruz. Bu anlamda dördüncü dönemin de verimli geçeceğine inanıyoruz” dedi. Girişimcilerin zaman zaman nakit sıkıntısı yaşadığını gözlemlediklerini kaydeden Yılmaz, 3’üncü dönemden itibaren bir hibe desteklerinin de bulunduğunu dile getirdi. Yılmaz, her bir ekibe 40 bin TL tutarında katkı sağladıklarını ifade etti.

WORKINTON DA YENİ ŞUBELER HEDEFLİYOR

Girişimcilere ev sahipliği yapmaktan ve destek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Workinton CEO’su Cihan Seyithanoğlu da bu süreçte Workinton’un da Lonca Girişimcilik Merkezi ve Kuveyt Türk ile beraber farklı fikir ve lokasyonlar aracılığıyla büyüdüğünü dile getirdi. Seyithanoğlu, girişimcilere yönelik desteklerinin farklı ülkelerde de artarak devam edeceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Workinton olarak biz de bir girişimiz. Lonca’yla işbirliğine başladığımızda yurtdışı ile bir ilişkimiz yoktu. Bu senenin Ekim ayında Katar’da bir şube açtık. Bu sene bir ülkeye daha girmeyi planlıyoruz. Ürünün yanında global müşterileri de düşünmek önemli. Girişimcilere İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve yurt dışında Katar’da iş fikirlerini büyütebilmeleri ve bir arada olabilmeleri için Workinton’un tüm şubelerinde çalışma ortamı olarak desteklemeyi hadefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lonca Girişim Merkezi’nin dördüncü döneminde yer alan, 11 startup ve faaliyet alanları ise şu şekilde:

Architicket: Güncel yapı planlarını tüm çalışanların erişimine kolayca sunan, yapı işlerini ve şantiye çalışanlarını etkin yönetmeye yarayan, verimlilik, performans değerlendirmesi, raporlama ve iletişim gibi çözümler sunan inşaat ve yapı yönetim aracı.

biProjeksiyon: Günlük hayatta kullanım yoğunluğu düşük ve satın alma maliyeti yüksek olan, dolayısıyla pek hazırda bulun(durul)mayan projeksiyon cihazlarının kiralama yöntemiyle hizmete sunulması.

Kube: Birçok lokasyondaki Otel ve Hazır ofiste çalışmayı, toplantılar gerçekleştirmeyi, abonelik ve kontör altyapısı sayesinde hiçbir operasyon ile uğraşmadan sağlayan uygulama.

Sopyo: İnternet üzerinde çok kanallı satış yapan veya yapmak isteyen KOBİ’lerin e-ticaret operasyonlarını tek bir noktadan yönetmelerini sağlayan SAAS çözümü. www.sopyo.com

Frise: Kullanıcılarının envanterine göre yemek tarifleri öneren akıllı bir mobil uygulama.

Yeşil Diyafon: Ev, iş yeri, kampüs gibi temel yaşam alanlarında oluşan atıkların ilk aşamadan tasniflendirilerek değere dönüştürülmesini ve bu sürecin tüm zahmetlerden arındırılarak dönüşüm bilincinin davranış biçimi haline getirilmesini sağlayan bir geri dönüşüm süreç yönetimi.

Predy: Yayıncı, ajans ve çok markalı şirketler için sosyal medya analizi, tahmini ve optimizasyon önerileri veren bir platformdur. Özellikle yayıncıların sosyal medya reklamlarının en yüksek ROI değerlerine ulaşması için reklam önerileri vererek deneme-yanılma yaklaşımına alternatif sağlar.

StuffApp: Elektronik eşyaların her an her yerden, iyi fiyat avantajıyla korunmasını sağlayan bir mobil uygulama platformu.

FilameX: 3 boyutlu yazıcıların sarf malzemeleri olan filamentleri atık plastiklerden geri dönüştürerek ürettirmeyi hedefleyen bir girişim.

Booking For Kid: Türkiye’nin ilk ve tek çocuk bakım rezervasyon portalı.

Pollective: Markalar ile tüketicileri doğrudan bir araya getiren dijital araştırma platformu. Rekabette benzerlerinden ayrılan yönü ise son içerik ve son kullanıcıya fayda sağlanarak bir hedef kitle oluşturmanın hedefleniyor olması.

16 May 2019
Benzer Haberler
LOJİSTİĞİN EN BAŞARIL ‘START-UP’LARI
Kategori: Lojistik
İYİ FİKİR KOLAY ÖNEMLİ OLAN ÇOK ÇALIŞMAK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?