15 Mar 2019

KDV İNDİRİMİ İKİNCİ EL PİYASASINI ETKİLER Mİ?

2018’in sonunda başlayan ve 2019’un ilk 3 ayına kadar uzatılan vergi indirimleri ile ilgili neler düşünüyorsunuz? KDV indirimi 2’nci el araç pazarını nasıl etkiledi?

Genel olarak değerlendirdiğimizde otomotiv sektöründe, ikinci el pazarı; en düşük seyrettiği dönemde bile ‘0’ kilometre otomobil sektörüne göre 5 kat fazla bir büyüklüğe sahip. Bu nedenle ÖTV indirimlerinin devam etmesi durumunda bile ikinci el piyasasının ciddi anlamda etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Kasım ayında ÖTV indirimi ilk uygulandığı dönemde ikinci el fiyatlarında yüzde 10’luk bir düşüş gerçekleşti. Yine sıfır araçlara olan talepte de bir miktar artış olduğunu gözlemliyoruz.

2019’DA HEDEF: 5 MİLYON ADETLİK SATIŞ

İndirimlerin bitmesi durumunda, mart ayından sonra ikinci el araç satışları için öngörüleriniz neler?

Türkiye’de araç sahiplik yapısı ve tüketici davranışlarını baz aldığımızda araçların daha çok kredi ile alındığını biliyoruz. 2019, kredi erişiminin zor olacağı, finansman maliyetlerinin yüksek seyredeceği bir yıl. Bu noktada tüketicilerin krediye ulaşma imkanlarının zorlaşması nedeniyle, hali hazırda yoğun bir talep gören ikinci el piyasasının sıfır araç piyasasına göre daha da güçleneceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla 2019 yılında sektörde 5 milyona yaklaşan bir ikinci el araç satışının gerçekleşmesini bekliyoruz. ÖTV indirimlerinin devam etmemesi durumunda hem sıfır araç piyasasında hem de eş zamanlı olarak ikinci el piyasasındaki fiyatlarda kademeli bir artış olacağını düşünüyoruz. Bu durum Mart ve Nisan aylarında sıfır ve ikinci el piyasasını yavaşlatacaktır. Ancak Nisan sonrasında özellikle ikinci el piyasasında bir hareketlenme bekliyoruz.

Filo kiralamada ikinci el araçlara talep ne düzeyde? Artış beklentiniz var mı?

Sektörde, bizim temel dinamiğimiz talep. Talebin ana oluşumu ise müşterilerimizden kaynaklanıyor. Finans maliyetlerinin arttığı bir dönemde çok doğal olarak insanlar fonksiyonel fayda odaklı bir tercihte bulunuyor. 2019 yılı risk maliyetlerinin değerlendirilmesi açısından hassas bir yıl olacağından uzun dönem ikinci el kiralamaya olan talep artıyor. Önümüzdeki dönemde ikinci el araç kiralamada bir talep artışı bekliyoruz.

devamını dergimizin mart sayısından okuyabilirsiniz...

15 Mar 2019
Benzer Haberler
KDV İNDİRİMİ İKİNCİ EL PİYASASINI ETKİLER Mİ?
Kategori: Otomobil
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?