15 Mar 2019

5 YILDA 50 BİN VERİ BİLİMCİ YETİŞTİRİLECEK

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye’de analitik ve yapay zeka konularında 22 yıldır faaliyetlerini sürdüren yazılım şirketi SAS ile işbirliği yaptı. Faaliyete geçirilecek olan “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” projesi ile 2023 yılına kadar 50 bin gence veri bilimi alanında eğitimlerin verileceği açıklandı. Bu imkanlardan orta okul ve lise seviyesinde 100 bine yakın öğrencinin de yararlanabileceği kaydedildi. İlk programı 30 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek programla Türkiye’nin 7 bölgesinin gençlerine ulaşmak hedefleniyor. Proje ile ilgili çalışmalara hiç beklemeden başlanılması gerektiğini ifade eden TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek çalışmamızın etkin ve kapsayıcı olması çok önem taşıyor” dedi. SAS Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç da Türkiye’de eğitim görmeyen nüfus oranının yüzde 33’lerde olduğuna değindi. Birçok ülkede de bu oranların benzer olduğuna dikkat çeken Topkoç, “Bu oran Almanya’da yüzde 9. Bu oranı bizim de yüzde 9’lara indirmemiz 65 milyar dolarlık bir değerin ekonomiye kazandırılması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

ONLINE EĞİTİMLER DE OLACAK

İlk yıl bin veri bilimci yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Topkoç, sözlerine şöyle devam etti: “Projenin ilerleyen aşamalarında ise TBV ile farklı alanlara yönelik eğitimlerle projenin kapsamını genişletmeyi planlıyoruz. Projenin ikinci fazında, daha fazla kişinin bu eğitimlerden faydalanabilmesi için uzun yıllardır ABD’de binlerce kişiye ulaşan online eğitim programını Türkiye’de de erişime açmayı planlıyoruz. Online eğitimler ile projeyi Türkiye geneline yayarken fiziki eğitimleri de yaygınlaştırmayı ihmal etmeyeceğiz.”

“YETİŞMİŞ İŞ GÜCÜ AÇIĞI VAR”

Proje kapsamında SAS’ın hali hazırda Boğaziçi ve Sabancı üniversiteleri başta olmak üzere Türkiye’nin önemli eğitim kurumları ile paylaştığı bilgi birikimleri daha fazla kişiye ulaştırılacak. Konuyla ilgili Boğaziçi Üniversitesi Analitik ve İçgörü Araştırma Merkezi Direktörü Hüseyin Sami Karaca veri analitiğine yatırım yapan kurumların rakiplerine oranla büyüme hızı ve maliyet anlamında belirgin avantajlara sahip olduğunu söyledi. Karaca, “Veri analitiği konusunda en büyük ihtiyaçların başında bu alanda yetkinlik geliyor. Türkiye’de yetişmiş iş gücü açığı var” dedi.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Proje kapsamında ilk olarak üniversite mezunu profesyonellere ulaşılması hedefleniyor. Yeni mezun olmuş gençler, birkaç yıllık tecrübesi olan ve kendisini geliştirmek isteyenler veya kariyer değişikliği yapmak isteyenler bu eğitimlerden faydalanabilecek. Paralel olarak ikinci hedef kitleyi hali hazırda üniversitede eğitim alan gençler oluşturuyor. Henüz kariyer yolculuğunun başında olan gençler bu eğitimler sayesinde bir adım öne çıkabilecek.

15 Mar 2019
Benzer Haberler
5 YILDA 50 BİN VERİ BİLİMCİ YETİŞTİRİLECEK
Kategori: Güncel Haberler
LOJİSTİKÇİLER BÜYÜK VERİNİN FARKINA VARIYOR
Kategori: Lojistik
5 YILDA 50 BİN VERİ BİLİMCİ YETİŞTİRİLECEK
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR