15 Mar 2019

BİZNET BİLİŞİM SİBER GÜVENLİKTE ZİRVEYE OYNUYOR

Siber güvenlik entegratörü Biznet Bilişim, 2018 değerlendirmelerini, 2019 öngörülerini ve siber güvenliğin gelecekteki trendlerini, düzenlediği bir basın toplantısıyla paylaştı. Toplantıda konuşan Genel Müdür Serdar Yokuş, 2000 yılında, kurumların bilgi güvenliği ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan Biznet Bilişim’in, bu süre içinde, IT, OT ve IoT bütünsel siber güvenlik yaklaşımıyla, entegrasyon, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan, 100’e yakın yetkin siber güvenlik uzmanını istihdam eden, 300’den fazla müşterisi olan ve 25’ten fazla üretici ile iş ortaklığı yapan lider bir siber güvenlik entegratörüne dönüştüklerini söyledi. Konuşmasında, 19 yıllık bu başarı öyküsünün kilometre taşlarına değinen Yokuş, şunları söyledi: “Bu 19 yıl içerisinde, yazılım geliştirme konusunda ciddi yatırımlar yaparak, finans sektörünün kullanmaya başladığı bilgi güvenliği yönetim yazılım ürünü ISMart ve yerel pazarda lider e-imza kütüphanesi Signart ürünlerini geliştirdik. Geçen yıl yeni nesil zafiyet yönetimi çözümü olan Bizzy’yi yerel pazara sunduk ve kısa sürede pek çok referans müşteri elde ettik. Son dört yılda net satış gelirlerini en hızlı artıran 50 teknoloji şirketini belirlemeyi amaçlayan Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine tam 4 kez girmek gibi önemli başarıya imza atarak, sektörde lider siber güvenlik entegratörü konumuna geldik. 2009 yılında İstanbul ofisimizi açtık. Başka ifadeyle Türk ekonomisinin kalbindeki 10. yılımız bu. 2011 bizim için başka önemli yıllardan birisi oldu. Sayın Faruk Eczacıbaşı, şirketimizin yüzde 51’ini satın alarak Biznet’e ortak oldu. Başka bir ifadeyle, siber güvenlik alanının ve Biznet’in geleceğine güvenerek yatırım yaptı. Geçen yıl ise geri kalan hisseleri de satın alarak, şirketimizin yüzde 100’üne sahip oldu.”

GARTNER RAPORUNDA YER ALAN İLK TÜRK HİZMET FİRMASI

Kendileri için dönüşüm yılı olan 2018 yılının, kendileri için bir dönüşüm yolu olduğunu anlatan Serdar Yokuş, “Geçen sene, global ve yerel konjonktürdeki tüm dalgalanmalara rağmen, hem önemli bir dönüşüm geçirdik hem de önemli hamleler gerçekleştirdik. Geçen sene, en son ‘Bilişim 500’ listesinde, 31 sıra yükselerek, 125. sıraya ulaşmamız, yerel pazardaki başarımızın da bir göstergesi. 18. kuruluş yılımızı kutladığımız 2018, aynı zamanda Avrupa pazarına adım attığımız; uluslararası büyüme stratejimiz için de önemli bir yıl oldu. 2018 yılında ayrıca, Operasyonel Teknoloji güvenliği alanında yürüttüğümüz öncü çalışmaların sonuçlarını aldık ve Gartner tarafından yayınlanan ‘Market Guide for Operational Technology Security 2018’ raporunda, ‘OT Security Services’ kategorisinde küresel hizmet firmaları ile aynı listeye girmeyi başardık. Böylelikle Gartner raporunda yer alan ilk Türk hizmet firması olduk” ifadelerini kullandı.

HEDEF: SİBER GÜVENLİKTE KÜRESEL OYUNCU OLMAK

2019’un Biznet’in yılı olacağını özellikle vurgulayan Yokuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Biznet Bilişim olarak, orta vadede en temel hedefimiz, alanımızın önemli bir küresel oyuncusu olmak. Avrupa hamlemiz, bunun somut bir adımı. Siber güvenlik sektörü; en hızlı büyüyen sektörler arasında. Ülkemizin geleceği, yüksek katma değerli ve teknoloji yoğun üretimden ve bizzat teknoloji üretmekten ve global pazarlara açılmaktan geçiyor. Şirket olarak bizim de hedefimiz bu. 2018 yılında büyümeye devam ettik, 2019 yılında da yine pazar ortalamasının üzerinde büyüme kaydedeceğimize eminim.”

AVRUPA BAŞARISI VE PENETRA

Biznet Bilişim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu ise 2018’in Haziran ayında, sızma testleri başta olmak üzere, siber güvenlik danışmanlık hizmetlerini Hollanda pazarına sunmak için yüzde 100 Biznet sermayeli şirket olan Penetra’yı kurduklarını anlattı. Terzioğlu, “6 ay gibi kısa bir süre içinde, bir Avrupa bankasını ve siber güvenlik alanında çalışan uluslararası bir STK’yı müşteri portföyümüze kattık. Ayrıca, Hollanda’daki şirketlerin, kamu kurumlarının ve araştırma enstitülerinin beraber çalışarak bilgi paylaşımı yaptığı siber güvenlik kümelenmesi olan Hague Security Delta’nın ilk ve tek Türk üyesi olduk” diye konuştu.

“EN YETKİN İNSAN KAYNAĞINA SAHİP SİBER GÜVENLİK DANIŞMANLIK FİRMASIYIZ”

Terzioğlu konuşmasında, “Secure by design-siber güvenlik mimarisi”; siber güvenlik ekosistemine sundukları katkı, siber güvenlik danışmanlığı gibi, Biznet Bilişim’in ruhunu oluşturan kavramlara vurgu yaparak; IT (Bilgi Teknolojileri), OT (Operasyonel Teknolojileri) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) tarafında, hem ürün hem de danışmanlık çözümlerini, bütünleşik bir şekilde, uçtan uça sunabilen, en yetkin yetişmiş insan kaynağına sahip, sektör lideri siber güvenlik entegratörü olduklarını söyledi. Biznet olarak, en önemli stratejilerinden birinin, siber güvenliğe, bütünsel bir mimari tasarım olarak bakmak olduğunu belirten Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biznet olarak tüm pazara, potansiyel ve mevcut müşterilerimize ‘Secure by design’ mesajını vermeye çalışıyoruz. Müşterilerimize her zaman verdiğimiz mesaj şu: Siz en baştan güvenliği düşünerek yazılım, hizmet ve süreçlerinizi tasarlayın ki hem maliyetlerinizde gözle görülür bir azalma sağlayın hem de iş süreçleriniz daha güvenli olsun. Ayrıca Biznet olarak, çözüm sağladığımız ürün gamında, kendi geliştirdiğimiz ürünlerin oranını her geçen gün artırmak temel stratejilerimizden birisi. Ancak bu yolla, Türk siber güvenlik ekosistemine sağlıklı ve etkin bir katkı sağlayabiliriz. Kendimizi, siber güvenlik entegratörü olarak tanımlamanın yanı sıra; ülkemizin en yetkin insan kaynağına sahip siber güvenlik danışmanlık firması olarak da tanımlıyoruz. Çünkü sektörümüzde, ürün ve teknolojinin yanı sıra; hatta belki de bunlardan çok daha önemli olan, bu ürün ve teknolojiye dair bütünleşik bir perspektifle danışmanlık hizmetinin verilmesidir. Biznet Bilişim olarak, yapısal büyüklük ve beklentileri farklı kurumların ihtiyaçlarına rahatlıkla uyarlanabilecek ‘ölçeklenebilir’ hizmetleri ise Siber Güvenlik Operasyon Merkezimiz (SGOM) üzerinden sağlıyoruz.”

SİBER GÜVENLİK 2019 VE GELECEK TRENDLERİ

Geleceğin siber güvenlik trendlerine de değinen Terzioğlu, çok yakından izledikleri küresel trendleri yerel pazara doğru şekilde uyarlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm bu yeni gelişmeleri Türkiye pazarının dinamiklerini de göz önünde bulundurarak yerelleştiriyoruz. Bizim yönetilebilir hizmetler dediğimiz, uluslararası alanda ‘Managed Services’ olarak bilinen olgu, geleceğin trendleri arasında önemli bir yerde duruyor. Security Operations Center bu başlığın altına giriyor. Bizim için de stratejik alanlardan birisi bu. Bir başka önemli konu da, ‘Olay Müdahalesi – Incident Response’. Bir güvenlik ihlali tespit edildiğinde yapılacak ilk iş, buna nasıl müdahale edileceğini bilmektir. Eğer bir müdahale süreci tanımlı değilse mutlaka tasarlanmalı ve işletilmeli. İşte tüm bu süreçle ilgili tasarım danışmanlığı, uygulama ve etkinlik analizi hizmetleri vermek önemli trendlerden biri. Diğer önemli bir alan da IoT güvenliği tarafı, çünkü sanal dünya her geçen an genişliyor. KVKK’nın önemi ise her geçen yıl artacak. Elbette EKS siber güvenliği ve ulusal siber güvenlik stratejileri, geleceği kritik bir şekilde belirleyecek trendler. Ama tüm bunların ötesinde geleceğin en önemli trendi bizce ‘Secure by design’dır. Yani siber güvenlikte uçtan uça mimari tasarım, danışmanlık ve uygulama stratejisidir.”

15 Mar 2019
Benzer Haberler
BİZNET BİLİŞİM SİBER GÜVENLİKTE ZİRVEYE OYNUYOR
Kategori: İş Dünyası
İŞ BANKASI VE TÜRKONFED 120 KOBİ’Yİ DİJİTALLEŞTİRECEK
Kategori: Teknoloji
BİZNET BİLİŞİM SİBER GÜVENLİKTE ZİRVEYE OYNUYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar