15 Mar 2019

İNSAN VE YAPAY ZEKA BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Araştırmalara göre 2019 yılında şirketlerin dijital dönüşüm çerçevesinde yapacakları yatırımların yüzde 40’ı yapay zeka ile ilgili konularda olacak. Yatırım planları arasında ise yapay zekanın önemli kullanım şekilleri arasında yer alan chatbotlar öne çıkacak. Geçtiğimiz ay Amazon ile yaptıkları anlaşmanın yanı sıra; eBay, İş Bankası, ING Bank, Türk Telekom, Anadolu Hayat Emeklilik ve n11 olmak üzere pek çok şirkete sunduğu sohbet bazlı yapay zeka teknolojileri bulunan Cbot, Türkiye’de ve global arenada başarılı işlere imza atmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili Cbot’un Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, geliştirdikleri uygulamalarla şu anda finans sektöründe yüzde 40’ın üzerinde bir pazar payına sahip olduklarını ifade ediyor. Aktaş, yakın zamanda yapay zekalı chatbotları ile bilgi teknolojileri ve insan kaynakları sektörlerine de yöneleceklerini kaydediyor.

DAHA AZ UYGULAMAYLA DAHA ÇOK İŞ

2015 yılından yapılan bir araştırmadan örnek veren Aktaş, yapılan araştırmaya göre ilk defa mesajlaşma uygulamalarına olan talebin sosyal medya uygulamalarını geride bıraktığını ifade etti. Bunun insanların artık bir şeyler paylaşmaktan ziyade aralarında mesajlaştıklarını gösterdiğine dikkat çeken Mete Aktaş, “WhatsApp’ın 6 milyar kullanıcısı var. Türkiye’de yeni lanse edilecek google asistan gibi hayatımıza sesli asistanlar girecek. 1990’ların sonunda başlayan dijitalleşme sektörleri ve insan hayatını da etkilemeye başladı” ifadelerini kullandı.

ÇAĞRI MERKEZLERİNİN YÜKÜ HAFİFLEYECEK

Kendi geliştirdiği ve tüm dillerde yüksek doğruluk oranına sahip NLP (Doğal Dil İşleme) teknolojisi ile tercih edilen Cbot, bu hassas noktayı göz önüne alarak çağrı merkezleri için insan ve yapay zekanın birlikte çalıştığı bir yapı sunuyor. Yapay zeka, çağrı merkezi çalışanlarına destek oluyor; ya yapay zeka çağrıların bazılarını yani çok basit ve çok fazla tekrarlanan çağrıları üstlenip müşteriye cevap veriyor ya da bilgi sağlama, yanıtı otomatik getirme gibi işler yaparak çalışanlara destek oluyor. Her iki durumda çağrı merkezlerindeki verimlilik artıyor ve müşteriye de beklemeden, hızlı ve basit bir deneyim sunulmuş oluyor.

İNSAN KAYNAKLARINA ODAKLANDI

Cbot, şu anda insan kaynakları süreçlerini iyileştirmeye yönelik İK Destek botu ve bilgi teknolojileri departmanları için de farklı bir IT Helpdesk botu geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Cbot, çalışanların İK ve IT konularında günlük sorularına otomatik olarak yanıt veren ve basit işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayan bu chatbotlarla şirketlerin iş süreçlerinden elde ettikleri verimliliklerini artırmalarına destek olacak.

15 Mar 2019
Benzer Haberler
TÜRK ŞİRKETLERİ GELECEĞİN ORGANİZASYONUNU İNŞA EDİYOR
Kategori: Yönetim
DİJİTALLEŞME İK'NIN ROLÜNÜ DEĞİŞTİRİYOR
Kategori: Kapak Konusu
İNSAN VE YAPAY ZEKA BİRLİKTE ÇALIŞACAK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR