14 Mar 2019

ÇALIŞANDAKİ DEĞİŞİM YORGUNLUĞU İŞVERENLERİ ZORLAYACAK

ÇALIŞANDAKİ DEĞİŞİM YORGUNLUĞU İŞVERENLERİ ZORLAYACAK

Mercer’ın, insan kaynakları dünyasının geleceğine dair yeni etkenleri araştırdığı ve değerlendirdiği ‘2019 Küresel Yetenek Trendleri Araştırması’nın sonuçları açıklandı. İş hayatına dair yeni etkenlerin değerlendirildiği, değişimle ilgili kritik kopuklukların tanımlandığı ve 2019’da büyümeyi yakalamak için önerilerin yer aldığı araştırmaya, dünya genelindeki 16 coğrafyadan ve 9 kilit sektörden 7 bin 300’den fazla üst düzey yönetici, İK lideri ve çalışan katıldı. Mercer’ın Küresel Yetenek Trendleri Araştırması, iş dünyasının geleceğini şekillendiren ilk dört eğilimi ortaya çıkardı. 2019’un 4 ana iş gücü trendi, ‘işi gelecekteki değerle uyumlu hale getirmek’, ‘güçlü marka etkisi oluşturmak’, ‘iş deneyimini düzenlemek’ ve ‘yeteneğin yönlendirdiği değişimi sağlamak’ olarak sıralandı. İş dünyasının geleceğini şekillendiren eğilimleri ortaya çıkaran araştırmaya göre, yöneticilerin yaklaşık yüzde 73’ü önümüzdeki üç yıl içinde çalışma hayatında önemli bir karmaşa beklerken, şirketler “geleceğe hazır” olmak için yeni stratejiler belirlemeyi ve değişim yorgunluğunun yarattığı riskleri ortadan kaldırmayı gündemlerinin ilk sırasında tutuyor. Çalışanların şirket tercihlerinde ise istikrar ve iş güvencesi ilk sırada yer alıyor.

İNSAN SERMAYESİ RİSKLERİ ENDİŞE YARATIYOR

2019 Küresel Yetenek Trendleri Araştırması’na göre, 2018 yılındaki yüzde 26’lık orana kıyasla yöneticilerin yaklaşık dörtte üçü (yüzde 73) önümüzdeki üç yıl içinde önemli bir karmaşa bekliyor. Yöneticiler kuruluşlarını ‘geleceğe hazır’ hale getirmeye odaklanırken, beceri açığını kapatmak ve çalışanlarda değişim yorgunluğunun üstesinden gelmek bu dönüşümün hızını kesebilecek faktörler arasında gösteriliyor. Her üç yöneticiden biri, şirketlerinin insan sermayesi risklerini azaltma konusunda endişelerini ifade ediyor. Geçtiğimiz son birkaç yıl içinde, şirketlerin işin geleceği ile ilgili hazırlıklarında, öngörü aşamasından eyleme geçtiğini ortaya koyan araştırma, değişim adına hayata geçirilen uygulamaların, insanların önemsediği değerleri görmezden gelerek ve onları sayısız değişim programlarıyla sersemletme riskini de taşıdığına dikkat çekiyor.

ÇALIŞANLAR İSTİKRAR VE İŞ GÜVENCESİ İSTİYOR

Günümüzün bu belirsizlik ikliminde çalışanlar ise önce istikrar arıyor. Araştırma, iş güvenliğinin, çalışanların şirketlerine katılmasının en önemli üç nedeninden biri olduğunu ve bunun şirkette temel kalış nedeni olduğunu ortaya koyuyor. Ancak her üç çalışandan biri, yapay zekanın ve otomasyonun kendilerini işlerinden edeceği endişesini taşıyor. Çalışanların kendilerini güvende hissetmesine yardımcı olmanın yolu, insani bağlarını geliştirmek olarak gösteriliyor. Başarılı çalışanlar şirketteki rollerini ‘ilişki odaklı’ ve çalışma ortamlarını ‘işbirliğine dayalı’ olarak tanımlıyor. Pozisyonlarını bu şekilde tanımlayanların oranı diğer çalışanlara göre iki kat daha fazla.

14 Mar 2019
Benzer Haberler
ÇALIŞANDAKİ DEĞİŞİM YORGUNLUĞU İŞVERENLERİ ZORLAYACAK
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR