14 Mar 2019

YENİ DESTEKLER DEVREDE 2019’DA 2,5 MİLYON İSTİHDAM HEDEFİ

Türkiye’de hali hazırda 3,9 milyon işsiz var. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre Kasım’da yaklaşık 230 bin kişilik istihdam kaybı yaşandı. Çift haneli işsizlik oranının düşürülmesine yönelik teşvik mekanizmaları devam ederken, istihdamın artırılması için en kapsamlı adım Şubat ayı sonunda devreye alındı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ortaklaşa hayata geçirdiği “İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında yeni istihdam paketi açıklandı. “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla başlatılan yeni kampanya çerçevesinde, bu yılsonuna kadar 2,5 milyon yeni istihdam yaratılması hedefleniyor. İş dünyasının istihdam sözüne en büyük desteği ise yeni hayata geçirilen teşvikler sağlayacak. Yeni teşvik kapsamında; Nisan sonuna kadar çalışanın üç ay boyunca maaşı, vergi ve sigorta primlerini devlet üstlenecek, izleyen 9 ayda da prim ve vergilerini devlet ödeyecek. Aslında bu adım ekonomide birçok düzenleme getiren torba yasa ile yürürlüğe girdi. Yeni ekonomik düzenlemeler içerisindeki en önemli başlıklardan biri işverene sağlanacak istihdam desteği oldu. 2018 yılı içinde işyerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınanların 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. İşverenin üç aylık destekten faydalanabilmesi için işçiyi işe girdiği tarihten itibaren 9 ay süreyle istihdam etmesi gerekiyor.

YENİ İSTİHDAM DESTEKLERİ

Yürürlükte bulunan ve işverenlerce kullanılabilecek istihdam teşvikleri şöyle:

Ücret Desteği: Nisan ayı sonuna kadar yapılacak ilave istihdama sigorta prim ve vergi teşviki yanında ücret teşviki de verilecek. Takip eden dönemde sigorta ve vergi teşviki devam edecek.

SGK Primine, Vergisine Destek: İşverenler, Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemiyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği var.

Kısa Çalışma Ödeneği: İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücretini devlet karşılayacak. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden yapılıyor.

Asgari Ücret Desteği: 2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanları olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veriliyor.

Düzenli Ödemeye Devamlı Destek: SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere devlet 5 puanlık indirim sağlıyor.

Kalkınmaya İlave Destek: Devlet, kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim sağlıyor.

Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği: İşbaşı Eğitim Programları işverenlere iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektöründe 6 ay, siber güvenlik kodlama ve yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği verilecek.

• İhtiyaca Uygun Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek: MEGİP kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleniyor. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları kamu tarafından karşılanıyor.

“TEŞVİKLERDEN YARARLANIN” ÇAĞRISI

İstihdam Seferberliği 2019 programına iş dünyası destek sözü verirken, sanayi ve ticaret odaları, üyelerine “teşviklerden yararlanın” çağrısı yaptı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Her yeni istihdamda devletimiz ‘maaş, vergi ve SGK primi’ desteğiyle güçlü bir yol açtı. Şimdi işletmelerimize düşen bu engelsiz yoldan yürümek” dedi. Avdagiç, İTO üyelerini İstihdam Seferberliği 2019 kapsamındaki teşviklerden en üst seviyede yararlanmaya çağırdı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da, ATO üyelerini ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kapsamında uygulanan desteklerden yararlanmaya çağırdı. Baran, “Üretim yapan bir nüfus güçlü bir ekonomi ortaya çıkartacak” dedi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise söz konusu programa ilişkin, “Hükümetin, işsizlik sorununun çözümü için ‘2019 istihdam seferberliği’ başlatmasını önemli bir adım olarak görüyor, bu politikanın başarılı olacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

SON İSTİHDAM ANKETİNİN İŞARET ETTİKLERİ…

İstihdam beklentilerine yönelik açıklanan son araştırma, ManpowerGroup tarafından gerçekleştirildi. 2019 birinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye’den işverenleri temsil eden 1.007 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak ortaya kondu. Araştırma sonuçlarına göre işverenlerin yüzde 12’si 2019’un ilk üç ayında istihdam artışı beklerken yüzde 16’sı azalma öngörüyor ve yüzde 69’u da değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış istihdam görünümü ise artı yüzde 4’ü gösteriyor. Bu dönemdeki veriler bir önceki çeyrekle ve geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 10 puanlık bir düşüş olduğu gözleniyor. Ancak hemen belirtelim; söz konusu beklentiler ve anket, istihdama yönelik son teşviklerden önce oluşturulmuş durumda! ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı da araştırmanın yapıldığı dönemde, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve Türkiye ekonomisindeki belirsizliğin, işverenleri olumsuz etkilemiş olabileceğini hatırlatarak, ekonominin şu anki durumunun, bu araştırmasının gerçekleştiği dönemden daha istikrarlı bir görünüm çizdiğini vurguluyor. Yani gerek ekonomideki toparlanma emareleri gerekse yeni teşvikler göz önüne alındığında ikinci çeyrekte yapılacak MEOS araştırmasında daha güçlü beklentiler ortaya çıkacağı ihtimali güçlü.

8 SEKTÖRDE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Araştırmaya göre işverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün sekizinde ve beş bölgenin tamamında istihdam artışı bekliyor. En güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü artı yüzde 12 seviyesinde olan üretim ve madencilik sektöründe ifade ediliyor. Görünümleri artı yüzde 5 olan finans, sigorta, gayrimenkul ve kurumsal hizmetler sektörü ile yüzde 6 puanlık görünüme sahip kamusal ve sosyal hizmetler sektöründe ılımlı bir istihdam artışı bekleniyor. Tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründeki işverenler eksi yüzde 9 görünümle düşüş sergilerken, inşaat ve ulaştırma, depo ve iletişim sektörlerinin görünümü ise sırasıyla eksi yüzde 5 ve eksi yüzde 4 seviyesinde. Önümüzdeki üç aylık dönemde, beş bölgenin tamamında istihdam seviyesinde artış olacağı öngörülüyor. En güçlü istihdam piyasası, Net İstihdam Görünümü artı yüzde 5 seviyesinde olan Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde tahmin ediliyor. Bunun dışında, Marmara Bölgesi için artı yüzde 2 ve Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri için artı yüzde 1’lik görünümler söz konusu.

 

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN MART SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

14 Mar 2019
Benzer Haberler
YENİ DESTEKLER DEVREDE 2019’DA 2,5 MİLYON İSTİHDAM HEDEFİ
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?