19 Şub 2019

YENİ NESİL SUV ARAÇTA TÜRK MÜHENDİSLERİN İMZASI VAR

Mühendislik ihracatı rakamı kurulduğu günden bu yana toplamda 30 milyon euroya yaklaşan ve bu başarısıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Türkiye’nin 500 büyük hizmet ihracatçısı sıralamasında otomotiv alanında en çok mühendislik hizmeti ihracatı yapan üçüncü firma olma başarısını yakalayan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, otomotiv teknolojilerine yönelik geliştirdiği yeni sistemleri düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu. Otomotiv alanında yürütülen mühendislik çalışmaları ve 2019 yılı ihracat hedefleri hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda AVL’nin dikkat çeken projelerinden olan ve Türkiye’de otomatik şanzıman kontrol algoritmaları en ileri seviyede geliştirilmiş ilk SUV tipi araç hakkındaki ilk detaylar aktarıldı. Toplantıda konuşan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, ilk SUV tipi aracın yanı sıra Kasım ayında Ford Otosan ile imzalanan Platooning-otonom konvoy teknolojisi Ar-Ge işbirliği çevresinde geliştirilen ve kamyonların otonom halde yollara çıkmasını sağlayacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

YENİ NESİL İLK SUV ARACIN HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye’nin 2019 projelerini anlatan Dr. Serkan İmpram, AVL mühendisleri tarafında Türkiye’de kontrol yazılımı geliştirilmiş yeni nesil ilk SUV araç hakkında ilk detayları paylaştı. Aracın yılın ilk aylarında İstanbul’da testlerine başlanacağı ve gerekli hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Dr. İmpram, sözlerini şöyle sürdürdü: “SUV araçlar, ülkemizde ve dünyada oldukça popüler hale gelen ve önemli bir pazar payına sahip araç tipleri. Diğer otomobillerden farklı olarak daha geniş ve yerden yüksekliği daha fazla olan bu araçlara dünyanın her yerinde artan bir talep söz konusu. Yaşanan talep yoğunluğu ve aracın sahip olduğu bu özellikler SUV araçlarının popülaritesini artırdı ve sektöründe markaların pazar payındaki hakimiyetini etkilemeye başladı. Biz de, bu doğrultuda, SUV araçların mühendislik çalışmalarını uzun süredir Türkiye’de yapıyoruz ve bunların saha testlerine yönelik ilk adımı attık. İstanbul’daki Ar-Ge merkezlerimizde mühendislerimiz Türkiye’nin en ileri otomatik şanzıman kontrol algoritmalarını geliştirdi. 2019’un birinci çeyreğinde de bu algoritmaları uyguladığımız aracın ilk testlerini İstanbul’da gerçekleştireceğiz.”

KAMYONLAR DA OTONOM ÖZELLİĞE KAVUŞUYOR

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye’nin, 2019 yılında üzerinde çalışmaya devam edeceği bir diğer önemli projesi ise Ford Otosan ile ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde yürütülen ve kamyonların otonomlaşmasını sağlayacak olan platooning teknolojisi. Geçtiğimiz Kasım ayında basın önünde imzalanan anlaşma ile duyurulan projenin detayları hakkında bilgiler veren Dr. Serkan İmpram, ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde geliştirilecek olan “Platooning-otonom konvoy” teknolojisinin birinci etabının yılın ilk yarısında tamamlanıp ilk otonom kamyonların teste başlamasının öngörüldüğünü söyledi. AVL’nin globaldeki know-how birikimi ile bu projeye önemli katkılar sağlayacağını belirten Dr. Serkan İmpram, “Platooning-otonom konvoy projesi bizim için 2019 yılının önem taşıyan çalışmalarından biri. Bu proje ile Ford Trucks araçlarında uygulanacak platooning teknolojisi, otomotiv sektöründe Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek. Kamyonların Türkiye’de otonom halde taşımacılık yapabilmesini sağlayacak teknolojiler hazır hale gelecek. Daha düşük maliyetlerde daha güvenli ve efektif sonuçlar alınabilmesinin önü açılacak. Şu an gerekli hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor ve yaptığımız Ar-Ge işbirliği çerçevesinde Türkiye’nin ilk otonom sistemlerine sahip kamyonlarının test için 2019’un ilk yarısında sahaya çıkması planlanıyor. Lojistik sektörüne önemli katkılar sağlayacağına inandığımız bu projenin tamamen hayata geçmesiyle sektörde yepyeni bir sayfanın açılacağına inanıyoruz” diye konuştu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

19 Şub 2019
Benzer Haberler
AVL TÜRKİYE YERLİ OTONOM ARAÇ İÇİN HAZIRLANIYOR
Kategori: Otomotiv
TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLARINI ONLAR TASARLAYACAK
Kategori:
RENAULT’DAN 2017’DE REKOR SATIŞ ADEDİ
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?