19 Şub 2019

OTOKAR, DARALAN PAZARDA LİDERLİĞİNİ İHRACATLA KORUDU

7 metreden 18,75 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip olan Otokar, 2018 yılını Ticari Araçlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar yöneticilerinin katıldığı toplantı ile değerlendirerek 2019 yılı beklentilerini paylaştı. 55 yılı aşkın tecrübesi ile ürettiği otobüslerin yanı sıra Ar-Ge ve dijital dönüşüm alanında da yaptığı çalışmalarla sektörüne birçok ilki kazandıran Otokar, 2018’de de faaliyet gösterdiği segmentlerin toplamında Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

“YENİLENEN SULTAN MEGA SEKTÖRÜN GÖZDESİ OLDU”

Otokar’ın özellikle şehir içi toplu taşımacılık alanındaki teslimatlara devam ettiğini ve turizm sektörüne yönelik otobüsleriyle faaliyet gösterdiği segmentte de pazardaki liderliğini koruduğunu kaydeden Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2018 yılında faaliyet gösterdiğimiz otobüs segmentlerindeki liderliğimizi koruduk. Aynı kategoride 10’uncu kez lider olmanın gururunu yaşıyoruz. Mardin’den İzmir’e, Tekirdağ’dan Antakya’ya kadar ülke genelinde şehir içi otobüs teslimatlarımız devam etti. Ulaşım sektörünü iyi dinleyerek, değişen ihtiyaçları öngörerek ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız olarak devam ettik. Geçen yıl yenilenen araçlarımızın kazandığı beğeni ve yılın ikinci yarısında turizm sektörü için öngörülen canlanmanın da etkisiyle satışlarımız olumlu yönde etkilendi. Bu yılın ön plana çıkan ürünü ise Sultan Mega oldu. Geçen yıl yenileyip satışa sunduğumuz Sultan Mega, güçlü motoru, zengin aksesuarları, ortadan açılan kapısı, konforu ve düşük işletme giderleriyle turizm sektörünün sultanı oldu. Yine Otokar’ın yeni tasarım yaklaşımını yansıtan Doruk T de tasarım ve özellikleriyle sektör tarafından çok sevildi” diye konuştu.

“ATLAS PAZAR PAYINI 3 PUAN ARTIRDI”

Otokar’ın 2013 yılında girdiği hafif kamyon segmentinde 8,5 tonluk Atlas kamyonu ile faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Basri Akgül, Atlas’ın yük taşıma kapasitesi, güçlü donanım özellikleri, çevreci ve ekonomik motoru, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti sayesinde mevcut kullanıcılarına yenilerini eklediklerini söyledi. Akgül, “6,5-8,5 ton kamyon pazarında yüzde 18 düzeyinde bir daralma yaşandı. Otokar, bu daralmadan en az etkilenen markalardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl Atlas kamyonlarımızın pazar payı 3 puan artarak yüzde 13’e yükseldi. Bireysel müşterilerin yanı sıra kamu da zorlu görevlerde kullanmak üzere Atlas kamyonumuzu filolarına dahil etti” açıklamasını yaptı. Otokar’ın 2018’de treyler pazarında tanker ve frigorifik araçlara odaklandığını da belirten Akgül, “Treyler üretiminde müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda üretim yapıyoruz. Bu sayede geniş bir ürün gamına ulaştık. Geçtiğimiz yıl Otokar olarak tehlikeli madde taşımacılığı, bozulabilir gıda taşımacılığı ve yurt içi nakliye alanlarına odaklandık” dedi.

“KÜÇÜK VE ORTA BOY OTOBÜS PAZARI YÜZDE 23 ŞEHİRİÇİ YÜZDE 50 DARALDI”

Son 3 yıldır daralan otobüs pazarının 2018’de de kurda yaşanan dalgalanmaların etkisiyle ağır bir darbe alarak daralmaya devam ettiğini belirten Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, “2016 ve 2017’ye kıyasla çok daha zor bir yılı geride bıraktık. 2018’de toplam otobüs pazarı yüzde 29 düzeyinde daralarak yılı 3 bin 800’lü satış adetlerinde tamamladı. Küçük ve orta boy otobüs pazarında bu daralma yüzde 23, 12 metre ve üstü şehir içi otobüs pazarında ise yüzde 50 olarak gerçekleşti. Otokar olarak böylesine zor bir yılda hem iç hem de dış pazarda verimli bir yılı geride bırakmayı başardık. Yolcu taşımacılığı segmentinde 55 yılı aşkın süredir belediye ve halk otobüslerinin yanı sıra personel taşıma ve turizm amaçlı otobüsler tasarlayıp üreten Otokar; geniş ürün gamı, kullanıcı ihtiyaçlarına sunduğu çözümler ve satış sonrası hizmetleriyle tüm beklentileri karşıladı. 2018’de Türkiye otobüs pazarında satılan her 3 otobüsten yaklaşık 1’i Otokar oldu. Küçük, orta boy ve şehir içi 12 metre üzeri otobüs pazarında ise her kategoride en çok satılan marka olduk” dedi.

“50 ÜLKEDE MİLYONLARCA YOLCU OTOKAR KONFORUYLA SEYAHAT EDİYOR”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki daralan iç pazarın etkisiyle Otokar’ın ihracat çalışmalarına ağırlık verdiğini belirten Alptekin, “1963’ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamalarımız ile müşterilerin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler geliştiriyoruz. Otokar olarak tasarımımız, konforumuz, teknolojimiz ve düşük işletme giderlerimizle hedef pazarımız olan Avrupa’daki konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz. Otokar otobüsleri bugün İspanya, Sırbistan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Romanya, Polonya, Macaristan, Slovenya gibi 50 ülkede hizmet veriyor. İhracat çalışmalarına verdiğimiz önem neticesinde geçtiğimiz yıl Türkiye otobüs pazarı ihracatı adetsel bazda yüzde 10 artarken, Otokar’ın otobüs ihracatı bu artış oranını 4’e katladı” açıklamasını yaptı.

“KULLANICI FAYDASINI ÖN PLANDA TUTUYORUZ”

Otokar’ın kullanıcılara daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiğini belirten Ali Rıza Alptekin, “Geçen yıl ticari araç kullanıcıları için geliştirdiğimiz mobil uygulamayı kullanıma açtık. Üretimden tedarikçi ve bayilerimize kadar tüm paydaşlarımızı, yeni ve akıllı bir iş platformuna kavuşturacak dijital dönüşüm projelerini hayata geçirmeye bu yıl da devam edeceğiz.” diye konuştu.

“DÜNYA MARKASI OLMAK İÇİN İHRACATA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Otokar’ın 2019’da yeni ve önemli hedeflerle yola çıktığını kaydeden Alptekin, “Bu yıl, müşteri beklentilerine en uygun otobüslerimizle şehir içi ve turizm taşımacılığında sektörün öncelikli tercih edilen markası olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Türkiye otobüs pazarındaki liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Buna ek olarak 2019 yılında ihracat çalışmalarına da daha fazla odaklanarak dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Avrupa ve diğer bölgelerden aldığımız siparişlerimizin teslimatlarını bu yıl tamamlayıp yurtdışı pazarı için özel olarak geliştirilecek otobüslerimiz ile hedef pazarlarımızdaki araç parkımızı artırmak için çalışacağız” dedi.

19 Şub 2019
Benzer Haberler
ENDÜSTRİ 4.0'IN ETKİSİ OTOKAR'IN PANELİNDE TARTIŞILDI
Kategori: Güncel Haberler
EFES–18’DE COBRA ZIRHLISI HAVADAN TAŞINACAK
Kategori:
“BALKANLAR’DA ASKERİ İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ”
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?