19 Şub 2019

KENTSEL LOJİSTİK ÇÖZÜMLERE TALEP ARTABİLİR

Türkiye’de 2018’in son çeyreğinde, sanayi ve lojistik yatırımları, arazi satın alma eğilimleri nedeniyle sınırlı kaldı. Ancak küresel ticaret rotalarının doğuya kaydığı, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı gibi projelerin de bölgeyi enerji koridoru haline getirdiği atmosferde Türkiye’nin bir lojistik merkezine dönüşmesinin mümkün olduğu ifade ediliyor. “Cushman &Wakefield Türkiye’nin Pazar Analizleri 2018 Dördüncü Çeyrek” raporuna göre, yeni fırsatlar sunacak demiryolu taşımacılığı başta olmak üzere Türkiye’nin doğusunda yer alan kentlerdeki lojistik inşaat çalışmaları yeni yatırımlara ivme kazandıracak. Küresel e-ticaret şirketlerinin Türkiye pazarına yaptıkları stratejik yatırımlarla artan perakende ve elektronik ticaret satışları kentsel lojistik çözümlerine talebi artıracak. Talebin artması da beraberinde nitelikli depoları getirecek.

SATILIK GAYRİMENKUL SAYISI ARTACAK

Rapora göre, dördüncü çeyrekte birincil perakende kiralarındaki metrekare fiyatları, Türkiye genelinde döviz bazında ortalama yüzde 25 civarında azaldı. Birincil perakende kiraları İstanbul’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27,8 azalarak 140 dolara geriledi. İzmir’de yüzde 25 düşüşle 70 dolar, Ankara’da ise yüzde 21,7’lik düşüşle 90 dolar olarak gerçekleşti. Satılık ve özellikle acil satılık gayrimenkullerin artacağının öngörüldüğü rapora göre, önümüzdeki dönemde perakende sektörünün büyümesinde mağaza alternatifleri ve mal sahiplerinin yatırım katkılarının belirleyici unsurlar olacağına işaret edildi. Bunun sonucu olarak da yatırımcı odağından bakıldığında artan satılık gayrimenkuller ile birlikte yatırım faaliyetlerinin de ivme kazanacağı belirtiliyor.

OFİS KİRALARI GERİLEME EĞİLİMİNDE

Döviz kurlarındaki artış, yavaşlayan GSYH artışı ve yüksek enflasyon gibi ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen 2018 yılında gerçekleşen ofis kiralama işlemleri bir önceki yılın rakamlarına yakın seyretti. Yılın ilk 3 çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre cadde mağazaları ve ofis kiraları kura bağlı olarak yüzde 22’ye varan oranlarda gerilemişti. Gerilemenin aynı eğilimde sürdüğü dördüncü çeyrek rapor sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki ofis kiraları döviz bazında ortalama yüzde 20 düşerken, perakende pazarında da yüzde 25 civarı bir azalma kaydedildi.

TALEP DÜŞTÜ AMA PAZAR DARALMADI

İstanbul’da dördüncü çeyrekte 92 bin 750 metrekare yeni ofis alanının pazara girdiği ve toplam arzın 6,18 milyon metrekareye yükseldiği belirtilen rapora göre; son çeyrekte gerçekleşen kiralama işlemleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,78 azalırken, geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 20.22 oranında düştü. Rapora göre 4’üncü çeyrekte, döviz kurlarındaki artış, yavaşlayan GSYH artışı ve yüksek enflasyon gibi ekonomide görülen olumsuzluklara rağmen 2018 yılında gerçekleşen kiralama işlemlerinin bir önceki yılın rakamlarına yakın seyretmesi sektörde beklenen talebin 2019 yılında da artmaya devam edeceği öngörüsünü ortaya çıkardı. Bu durum ofis pazarının, zorlu ekonomik koşullara rağmen daralma göstermediğine işaret etti.

19 Şub 2019
Benzer Haberler
BÜTÇENİN 2017 KARNESİ ‘PEKİYİ’
Kategori: Ekonomi-Ticaret
2019’UN DENGE ARAYIŞI: YATIRIMLAR YILIN İKİNCİ YARISINA
Kategori: Güncel Haberler
3 YILLIK YOL HARİTASINA 3D FORMÜLÜ
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?