19 Şub 2019

DÜNYA, 2 YILDA YAPAY ZEKAYA 46 MİLYAR DOLAR YATIRACAK

Microsoft’un, şirketlerin siber tehditlerin üstesinden gelebilmesi ve 2019’da kullanılacak yöntemler ve güvenlikle ilgili öngörülerini açıkladığı raporuna göre, dünya çapında yapay zeka harcamaları 2020 yılına kadar 46 milyar dolara ulaşacak. Bu büyümenin yüzde 25'i bankacılık ve finans güvenliği alanlarında gerçekleşecek. Ortadoğu ve Afrika’da 2017 yılında 37,5 milyon dolar olan yapay zeka pazarı, 2021 yılında 100 milyon doları aşacak. Her ne kadar siber suçların 2021 yılına kadar dünyaya 6 trilyon dolara mal olması beklense de yapay zekâya dayalı çözümlerin küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolara kadar katkıda bulunması öngörülüyor.

BULUT’A 3,5 MİLYAR DOLAR

Bulut bilişimde güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar 3,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Türkiye'deki bulut hizmetlerinde yapılan harcamaların da yüzde 37,4 büyümesi öngörülüyor. 2019'da, hacker’lar giderek daha karmaşık güvenlik önlemleri alarak çalışmalarını hızlandıracak. Hacker’lar için kolay hedef olarak adlandırılan sistemlerin başında, güvenlik açığı olan bulut uygulamaları geliyor.

SEZGİSEL TEKNİKLER KULLANILACAK

“Robot” ve “network” kelimelerinin birleşimi olan botnet’lere, bilgisayar korsanlarının bir seferde çeşitli cihazların kontrolünü ele geçirmesine olanak veren kötü amaçlı yazılımlar bulaşabiliyor. Türkiye, içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi genelindeki tüm botların yüzde 18,5’ini barındırıyor. Bin 139 internet kullanıcısına düşen 1 botla Türkiye, en fazla toplam bot bulaşma oranına sahip ülke konumunda. 2019 ile birlikte sezgisel teknikler botnet'lerle mücadelede en etkili araçlar olacak.

SİBER SUÇLAR POPÜLERİTESİNİ KORUYACAK

Geçtiğimiz yıl wannacrypt virüsünün 230 binden fazla bilgisayara bulaşması hala etkisini koruyor. Buna benzer fidye yazılımları, 2019 yılında da siber suçlular tarafından kullanılan popüler yöntemler olmaya devam edecek. 2020 yılına kadar kurumsal saldırıların yüzde 25'inden fazlasının IoT üzerinden gerçekleşmesi ve IT güvenlik bütçelerinin yüzde 10’unun IoT’ye ayrılması bekleniyor.

19 Şub 2019
Benzer Haberler
FED BAŞKANI VE PİYASALARDA DOLARIN YÖNÜ
Kategori: Yazarlar
GELECEĞİN LOJİSTİĞİNİ ROBOTLAR VE YAPAY ZEKA ŞEKİLLENDİRECEK
Kategori:
DÜNYA, 2 YILDA YAPAY ZEKAYA 46 MİLYAR DOLAR YATIRACAK
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?