19 Şub 2019

İŞ DÜNYASININ HEDEFİ: SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Sürdürülebilir bir kalkınma için toplumdaki tüm oyunculara iş düştüğü anlayışıyla harekete geçen TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP, dünyanın özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilen ilk düşünce ve uygulama platformu “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu”nu kurdu. Kurucu yönetim kurulu başkanlığını Ümit Boyner’in üstlendiği platform, özel sektör, kamu ve STK’ları, ‘sürdürülebilir kalkınma’ ortak paydasında buluşturacak ve özel sektöre, kalkınmada nasıl bir çözüm ortağı olabileceğine ilişkin yol haritaları sunacak. Önümüzdeki iki yıl boyunca platform, belirlenecek odak sektörlere yönelik analizler gerçekleştirecek. Bu analizler sonunda çok paydaşlı diyalogların başlatılması hedefleniyor. Özel sektör, kamu ve STK’lara yönelik politika ve strateji önerileri geliştirerek bunların uygulanmasına rehberlik edecek Hedefler İçin İş Dünyası Platformu, sahada somut projelerin uygulanmasına katkı sağlayacak.

“11 YILDA, DÜNYADAKİ AÇLIĞA SON VEREBİLİR MİYİZ?”

Dünyanın bugün insanlık tarihinin en iyi zamanlarını yaşamasına rağmen küresel eşitsizliğin tüm tarihteki en üst seviyeye eriştiğini hatırlatarak başlayan Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden çevreye, adaletten iklim değişikliği ile yoksulluk ve açlığa uzanan sorunlar yaşadığını belirtti. “Birleşmiş Milletler’in üye ülkeleri bu sorunları gündemine alarak, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini benimsedi. 2030 yılına sadece 11 yıl kaldı. Bu 11 yılda, dünyadaki açlığa son verebilir, kadın-erkek eşitliğini sağlayabilir ya da iklim değişikliğini durdurabilir miyiz?” diyen Boyner, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetler, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, akademi başta olmak üzere tüm paydaşları kapsayıcı bir şekilde süreçlere dahil edebilirsek başarabiliriz.”

PLATFORM, İŞ DÜNYASI, KAMU VE SİVİL TOPLUMU BULUŞTURACAK

Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunun, değişime açık, rekabetçi ve küresel ekonomiye entegre iş dünyası ile tüm kurumlarının hızlı adaptasyon ve harekete geçme kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Boyner, “Aynı hedef için bir araya geldiğimizde gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir hedef yok. Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nu, Türkiye’de işte bu ortak hareketi mümkün kılabilmek hedefiyle kurduk. TÜSİAD ve TÜRKONFED’in üye tabanında yer alan 40 binden fazla şirketi, 244 derneği ve UNDP’nin geniş küresel ağını bir araya getiren bu platform, aynı zamanda tüm bu kuruluşların insan kaynağı, beşeri sermayesi ve finans kaynağı çeşitliğini de buluşturuyor. Bu platform şimdiye kadar özveriyle kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları yürütmüş olan ve planları dahilinde olan tüm şirketlerin ellerindeki kaynaklarını daha verimli ve etkin kullanmalarını sağlayacak çok ortaklı programları hayata geçirecek, bu kaynakların kamu ve sivil toplumun sağladığı olanaklarla en doğru şekilde buluşmasını sağlayacak” dedi.

12 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

Hedeflerin aynı zamanda iş dünyası için de çok önemli fırsatlar barındırdığını belirten Boyner, “İş dünyasının sürdürülebilirlik gündemine liderlik ederek yapacağı yatırımlar ile 2030 yılına gelindiğinde 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı yaratılacak. 2014 verilerine göre yatırımcılar sadece ABD’de 6 trilyon dolar, dünyada ise 21,4 trilyon doları sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bağlı şirketlere yatırmış” diye konuştu.

19 Şub 2019
Benzer Haberler
İŞ DÜNYASININ HEDEFİ: SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA
Kategori: İş Dünyası
ŞİRKETLER GELECEĞE YATIRIM YAPIYOR
Kategori: İş Dünyası
İŞ DÜNYASININ HEDEFİ: SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?