18 Şub 2019

ŞİRKETLER 2018’DE 12 MİLYAR DOLARLIK İŞLEM HACMİNE ULAŞTI

Türkiye’de birleşme ve satın almalarda 2018’de işlem hacmi artarken işlem sayısı azaldı. Bu oranlarda yabancı yatırımlar, yerli yatırımcıların önündeki yerini korurken piyasada 2019 yılının genel olarak durgun geçeceği öngörüsü hakim. EY Kurumsal Finansman Bölümü’nün yayınladığı Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2018 Raporu’na göre, kurlardaki dalgalanmanın etkilerinin ciddi olarak hissedildiği Türkiye’de ABD ve bazı AB ülkeleri ile yaşanan siyasi gerginlikler, ekonomik büyüme beklentilerini karşılamadı. Deloitte Türkiye’nin konuyla ilgili benzer raporuna göre de az sayıda büyük ölçekli işlemler gerçekleştirildi. Türkiye’de 2018’de yerli şirketlerin borç yapılandırmalarına odaklandığı ve finansal yatırımcıların çekimser davrandığı bir dönemde, işlem sayısı 2017’deki rekor sayıya göre yüzde 13 oranında azaldı. Toplam işlem hacmi yüzde 17 artış gösterirken 2018’de toplam 12 milyar dolarlık 256 işlem gerçekleşti. Küçük ölçekli girişim sermayesi ve melek yatırımcı işlemleri ise toplam işlem adedinin yüzde 32’sini oluşturdu.

ÖZEL SERMAYE FONLARI AZALDI

Özel sermaye fonları, 2018 yılında 41 işleme imza atarak, değeri açıklanan işlemlerle toplam 287 milyon ABD Doları seviyesinde hacim gerçekleştirmiş oldu. Toplam işlem adedinin yüzde 21’ini oluşturan özel sermaye fonlarının gerçekleştirdiği en yüksek hacimli işlem, Temasek ve Metric Capital’in D.ream’e ortak olması oldu. Değeri açıklanmamış olmakla beraber, Turkven’in Elif Plastik’e, Mediterra’nın Pizza Pizza’ya, Venture Capital Bank ve First Energy Bank’ın Oba Makarnacılık’a ortak olması, özel sermaye fonlarının dikkat çeken diğer işlemleriydi. Diğer yandan bazı büyük çıkış işlemleri dışında, özel sermaye fonlarının yeni satın alma fırsatlarını yakalama konusunda zorlandığı bir yıl oldu.

KAMU İHALELERİNDE ŞEKER FABRİKALARI ÖN PLANDAYDI

18 adet işlem ile yıllık işlem hacminin yüzde 8’ini oluşturan özelleştirmeler yaklaşık 1 milyar dolar işlem hacmi ile son yıllarda olduğu gibi mütevazı bir seviyede kaldı. Toplam özelleştirme hacminin yüzde 79’una tekabül eden 9 şeker fabrikasının ihaleleri özelleştirme gündemini oluşturdu. Şeker fabrikalarına ek olarak, geçtiğimiz yıl bazı hidroelektrik santralleri, Yeniköy-Yatağan maden ruhsatı, Tekirdağ Limanı ve Foça Tatil Köyü’nü içeren ihaleler gerçekleşti. Geçmiş yıllara benzer şekilde, Türk gruplar 2018'de özelleştirme ihalelerinde hâkim durumdaydı.

FİNANSAL YATIRIMCILAR SESSİZ KALDI

Özel sermaye fonlarının yokluğunda, finansal yatırımcıların işlem hacmi ve bunun yıllık toplam işlem hacmine olan katkısı son on yılın en düşük seviyelerinden birini gördü. Finansal yatırımcılar yaklaşık 1 milyar dolarlık işlem hacmi ve 105 adet işlem ile yıllık işlem hacmi ve işlem sayısı bakımından önceki yıla göre sırasıyla yüzde 62 ve yüzde 28 düşüş gösterdi. Öte yandan, girişim sermayesi ve melek yatırımcıların gerçekleştirdiği erken aşama yatırımları genel finansal yatırımcı işlem sayısını yukarı çekti; bu yatırımcılar 82 adet işlem ile yıllık toplam işlem adedinin yüzde 32’sini oluşturdu.

HALKA ARZ VE SATIŞTA BAŞARILI ÇIKIŞLAR GERÇEKLEŞTİ

Finansal yatırımcılar halka arz veya satış yoluyla bazı başarılı çıkış işlemleri gerçekleştirdiler. Mavi’de Turkven’in, Logo’da Mediterra’nın çıkışı gibi halka arzlara ek olarak, U.N. RO-RO’dan Actera ve Esas Holding’in, Aksa Enerji’den Goldman Sachs’ın ve Gram Games’den Hummingbird Ventures’ın çıkışı gibi satış işlemleri de açıklanan değerlere göre, yılın ilk on işlemi arasında yer aldı. Finansal yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen en büyük işlem 200 milyon dolar tutarındaki D.ream International’ın bir kısım hisselerinin Temasek Hodings ve Metric Capital Partners tarafından satın alınması oldu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

18 Şub 2019
Benzer Haberler
ÇALIŞANINA GÜVEN VEREN FİRMALAR KAZANACAK
Kategori: İş Dünyası
İŞTE 2016’NIN İLGİ GÖREN İŞ DÜNYASI KİTAPLARI
Kategori:
GİRİŞİMCİLER İÇİN YATIRIMCILARI ETKİLEMENİN YOLLARI
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?