18 Şub 2019

RJ MODELS TÜRKİYE’Yİ MAKET ÜSSÜ YAPMAK İSTİYOR

Öncelikle bilmeyenler için kısaca RJ Models’i anlatır mısınız?

Dünyanın lider mimari maket tasarım şirketleri arasında yer alan şirketimiz RJ Models, 1995 yılında Hong Kong’da kuruldu. Şu anda Türkiye, ABD, Hindistan, Avustralya, Fransa, İngiltere, Singapur, BAE, Suudi Arabistan gibi 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Alanında dünyanın en büyük üretim tesisine sahibiz; 15 bin metrekarelik fabrikamızda 7/24 üretim yapabiliyoruz. Bugüne kadar 10 binden fazla maket ürettik.

YAŞAYAN İSTANBUL MAKETİ GURUR KAYNAĞIMIZ

Türkiye’ye geliş süreciniz nasıl oldu? Burada hangi projelere imza attınız?

Türkiye pazarına 2010 yılında girdik, 2012 yılından bu yana ise RJ Models Türkiye olarak tüm Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerde de hizmet vermeye başladık. Bugüne kadar birçok başarılı projeye imza attık. Ancak “İstanbul Havalimanı” ve İstanbul Ticaret Odası için yaptığımız, dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarlarından olan MIPIM 2015’te büyük ses getiren “Yaşayan İstanbul” maketlerimiz gurur kaynağımız. Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini yansıttığımız 1/1000 ölçekli, 96 metrekarelik maketimizle “The Stevie Awards” ödülü de aldık. Beyoğlu, Fatih ve Eyüp Belediyeleri için master plan maketleri yaptık. Tarlabaşı 360 Kentsel Dönüşüm Projesi maketi de yine bizim için çok önemli. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile çalışarak yat limanı, rekreasyon alanı ve köprü maketleri ürettik. Bunların yanı sıra İzmir İstinyepark Alışveriş Merkezi, Başakşehir Stadyumu ve tüm spor kompleksi, Çamlıca Camii, Benesta Acıbadem, Sea Pearl, Büyükyalı, Ankara Altınoran Projesi, Emlak Konut Ataşehir Master Plan Maketi, Artaş Avrupa Ofis Kulesi Ataşehir yaptığımız maketlerden sadece birkaçı.

Mimari maket konusu pek çok insanın bilgi sahibi olmadığı oldukça spesifik bir alan. Türkiye’ye gelişinizle birlikte sektörde neleri değiştirdiniz?

Türkiye’de maket sektörü o yıllarda henüz gelişmemişti, çok fazla firma yoktu. Özellikle büyük ölçekli maketler çok uzun sürelerde üretiliyordu. Biz her şeyden önce bunu değiştirdik. Hızımızla ön plana çıktık, makete yansıttığımız detaylarla dikkat çektik, maketlerimizin sağlamlığı ve uzun ömürlü olmasıyla farklılaştık. Biz dünyanın 100’e yakın ülkesine hizmet veren kurumsal bir firmayız. Projenin görüşme aşamasından maket teslimine kadar olan süreçte alanında uzman ekibimiz projenin farklı aşamalarında görev alıyor. Maket tesliminden sonra da üstün kalitede hizmet vermeye devam ediyoruz ve bizimle çalışan tüm firmaların güvenini sağlamlaştırıyoruz.

DİĞER FİRMALARIN 6 AYDA ÜRETEBİLECEKLERİ MAKETİ BİZ 1 AYDA TESLİM EDİYORUZ

Bu alanda sizi öne çıkaran, iddialı olduğunuz özellikleriniz neler oluyor?

En büyük farkımız makete hayat katmamız. Biz sadece projenizin maketini yapmıyor, projenizde hayal ettiğiniz yaşamı mimari maketinize yansıtıyoruz. Örneğin bir konut projesiyse bu, bahçede oyun oynayan çocuklar, köpeğini gezdiren aileler, güneşlenen insanlar, etraftaki kafelerde vakit geçiren arkadaşlar bizim maketimizin başrol oyuncuları oluyor. Ölçeğe göre pencereden içeri baktığınızda içeride televizyon izleyen bir aileyi ya da yanan bir şömineyi görebiliyorsunuz. Bir evin dekoratif eşyalarına kadar makette yer veriyoruz; koltuktaki farklı desenlerde yastıklar, duvardaki tablo detayı, evde yaşayanların giysileri bile bizim için çok önemli. Özellikle peyzaj mimarisini makete yansıtmakta kendimize çok güveniyoruz. Ağaç ve çimenlerin geçişli renkleri makete doğal bir hava katıyor. Maketi yaptığımız ülkenin iklimine göre yetişen özel ağaçları üretebiliyoruz. RJ Models olarak hızımızla da rakiplerimiz arasında ön plana çıkıyor, çok büyük ve detaylı maketleri şaşılacak kadar kısa sürede teslim edebiliyoruz. Bu hızımızı da 765 çalışanımız ve 15 bin metrekarelik üretim tesisimize borçluyuz. Örneğin diğer firmaların 6 ayda üretebilecekleri maketi biz 1 ayda teslim edebiliyoruz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

18 Şub 2019
Benzer Haberler
RJ MODELS TÜRKİYE’Yİ MAKET ÜSSÜ YAPMAK İSTİYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?