18 Şub 2019

İŞ DÜNYASINDA KENDİNİ BİLEN ÖNE ÇIKIYOR

İş dünyasında yerini almaya başlayan Z kuşağı üniversiteye girdikten sonra yapması gerekenler hakkında çok az bilgiye sahip. Uygulamada öğrenen, anlam arayışı, özgürlük değeri yüksek ve sorgulayıcı yeni neslin geçmişte öğretilenlerin aksine başarılı olabilmelerinin sırrının farkındalıktan geçtiği belirtiliyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılına dair çalışanlardan beklentiler araştırmasına göre öğrenciler, üniversiteye girdikten sonra hedeflerini belirleyemiyor. Yapmak istedikleri mesleklerle ilgili sorular sorulduğunda çoğunun bu konuda yeteri kadar düşünmediği fark ediliyor.

İZOTOMİ PROJESİ İLE FARKINDALIK

İzotomi Projesi, kişilerin yetkinliklerini, mizacını ve güçlü yönlerini belirleyen önemli bir envanter ve kariyer koçluğu sistemi. Projede, bireylerin kişilik özellikleri, yetkinlikleri, motivasyon kaynakları gibi konularda analitik bir raporlama yapılıyor. Gençlerin bireysel olarak farkındalıklarını artırmaları adına kendilerine şu soruları sormaları gerekiyor: “Benim değerlerim özelliklerim neler? Nasıl bir mizaca sahibim? Güçlü yanlarım neler? Güçlendirilmesi gereken yönlerim neler? Toplumdan bağımsız olarak ileride nasıl biri olmak istiyorum? Bu hayata katmak istediğim anlam ne? Kendimi istediğim mesleğin içinde hayal ettiğimde bu beni mutlu ediyor mu?”

ÖĞRENMEYE AÇIK BİR SÜREÇ

Z kuşağının çalışacağı meslek alanlarının yüzde 70’inin şu anda var olmadığı düşünülünce gelecekte disiplinler arası ve sürekli öğrenme temeline dayanan bir sürecin öğrencileri beklediğini söylemek zor olmuyor. Öğrencilerin kendilerini tanıması, hangi alanda ne yapmak istediğini bilmesi, onlara hayat boyu rehber olacak bir kaynak niteliğinde. Sonrasında hedefine yönelik yeni eğitimler almak, yurt dışı değişim programlarına katılmak, yurt dışı staj imkanlarını araştırmak, teknolojiyi takip edebilmek, kültürlerarası bir vizyona sahip olmak onlar için iyi alternatifler olabilir.

CİDDİ BİR KOÇLUK AÇIĞI VAR

Türkiye’deki eğitim sisteminde üniversiteler dahil olmak üzere eğitim ve koçluk açısından ciddi bir açık olduğu ifade ediliyor. Bu konuda gençlerin yapması gerekenin, mezun olmayı beklemeden hatta lise yıllarından itibaren farklı projelerde yer almaları olduğu vurgulanıyor. Bu bir sosyal sorumluluk projesinin parçası olmak olabilir. Okuldaki öğrenci kulüplerine üye olmak, yerine göre etkinlik düzenleyecek inisiyatif almak, ilgilerine göre takım oyunu ağırlıklı spor yapmak veya müzik etkinliklerine katılmak olabilir. Eğer okulunuzda bir öğrenci kulübü yoksa siz kurabilirsiniz veya bir okul gazetesi yoksa siz hazırlayabilirsiniz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

18 Şub 2019
Benzer Haberler
ENDÜSTRİ 4.0 YATIRIMLARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Kategori: İş Dünyası
İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİMDEN MEMNUN
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESİH BİLDİRİMİ VE ÖNEMİ
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?