18 Şub 2019

MITSUBISHI, TÜRK SANAYİSİNİ GELECEĞİN DİJİTAL FABRİKALARINA HAZIRLIYOR

 

Mitsubishi Electric Türkiye pazarı özelinde bakıldığında ne tür hizmetler sunuyor?

Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki faaliyet alanları; fabrika otomasyon sistemleri, ileri robot teknolojileri, mekatronik CNC sistemler, klima, asansör, yürüyen merdiven, görsel veri, uydu ve uzay sistemleri ile ulaştırma bağlantılı alt yapı sistemlerinden oluşuyor. Son yıllarda ivme kazanan kentsel dönüşüm sürecinin yanı sıra sayıları ve nitelikleri hızla artan yeni projelerin etkisiyle fabrika otomasyon, klima ve asansör sektörlerindeki faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Bu amaçla Manisa’da ev tipi klima alanında üretim yapmak üzere kurulan Mitsubishi Electric Turkey Klima Üretim A.Ş., Aralık 2017’de üretime başladı ve Şubat 2018’de fabrikamızın resmi açılışı gerçekleşti.

İLERİ TEKOLOJİ ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

Günümüz rekabet ortamında Endüstri 4.0’a uygun üretim ve fabrika yapılanmaları sizce neden önemli?

Dördüncü Sanayi Devrimi ya da diğer bir deyişle Sanayi 4.0, üretim süreçlerinin bilgisayarlaştırma yönünde teşvik edilerek daha verimli hale getirilmesi, yüksek teknolojiyle donatılması ve sanayinin dijitalleşmesi olarak özetlenebilir. Sanayi 4.0 evresinde, hızla değişen ve kişiselleşen insan ihtiyaçlarını en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantlarını kurmak sanayinin en önemli gündem maddesi haline geldi. Bu süreçte, Türkiye’nin de üretim gücünü pekiştirmesi için ileri robot teknolojilerinin hakim olduğu dijital fabrikalara geçişi önem kazanıyor. Dolayısıyla yakın gelecekte Sanayi 4.0’a uyumlu dijital fabrikalar hayata geçirmek için alınacak yatırım kararlarında artış yaşanacağına ve bu gelişimin bir sonucu olarak Türkiye’nin Dördüncü Sanayi Devrimi’ne hızlı bir şekilde uyum sağlayacağına inanıyoruz. Biz de e-F@ctory konseptimiz ile Türk sanayisinin geleceğin dijital fabrikalarına şimdiden hazır olması için çalışıyoruz ve ileri teknoloji çözümler sağlıyoruz. Robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle ileri robot teknolojileri alanında da yeni nesil ürün ve çözümler geliştirmeye devam edeceğiz.

SANAL FABRİKA İLE TEST İMKANI Dijital fabrika konseptiniz e-F@ctory, firmalar için ne sunacak?

E-F@CTORY konseptimizle fabrikaları Sanayi 4.0’ın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurma imkanı tanıyoruz. Daha da önemlisi fabrika yatırımından önce sanal bir fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikayı ve üretimi önceden test etme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyoruz. Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için iddialı bir çözüm ortağı olduğumuz dijital dönüşüm alanında ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz. İleri teknolojimiz ile kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere yanıt verebilecek esnek, hızlı ve yüksek kapasitede üretime imkan tanıyan, veri güvenliğinin sağlandığı, kestirimci bakım süreçleri sayesinde zamandan ve maliyetlerden tasarruf elde edilen, kesintisiz üretimin gerçekleştiği yeni nesil fabrikalar kurguluyoruz.

ESNEK ÜRETİM, DÜŞÜK MALİYET VE YÜKSEK İNSAN KONFORU

Peki, bugün ile kıyaslandığında sizce geleceğin akıllı fabrikaları nasıl olacak? Bu sürece Mitsubishi Electric olarak siz nasıl hazırlanıyorsunuz?

Sanayi 4.0’ın etkisiyle önümüzdeki dönemde üretim sistemlerinin büyük değişimlerden geçerek dijitalleşeceğini ve çok daha akıllı ürünler üretileceğini söyleyebiliriz. Günümüzde ağırlıklı olarak devam eden seri üretimin, özel istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda kişisel üretime doğru daha hızlı bir şekilde kayacağını görüyoruz. Yaşanan dijital dönüşüm sürecinde, Türkiye’nin de global piyasalardaki üretim ve rekabet gücünü pekiştirmesi için ileri robot teknolojilerinin kullanıldığı dijital fabrikalara geçişi önem arz ediyor. Dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile hızla büyüyen Türk sanayisinin küresel pazarlarda dünyanın önde gelen üreticileriyle rekabet edebilmesine ve sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda sanayicilerimizi bilgilendirerek Türkiye’de dijital fabrika konseptinin yaygınlaşması için çalışıyoruz. Esnek üretim, düşük maliyet ve yüksek insan konforu sağlayan ileri robot teknolojimizin de endüstride daha yoğun bir şekilde kullanılması sonucu elde edilecek toplam faydayı anlatıyoruz. Yeni kurulan ya da yeni nesil otomasyon teknolojileri ile yenilenen fabrikaların ve kamu projelerinin sayısındaki artışla birlikte fabrika otomasyonu alanında önemli bir gelişme kaydediyoruz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

18 Şub 2019
Benzer Haberler
MITSUBISHI, TÜRK SANAYİSİNİ GELECEĞİN DİJİTAL FABRİKALARINA HAZIRLIYOR
Kategori:
ÜÇLÜ İTTİFAK SATIŞTA REKOR GETİRDİ
Kategori: Güncel Haberler
PLATFORM VE EKOSİSTEM STRATEJİSİ SAYISAL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIYOR
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?