18 Şub 2019

BANKALARIN KÂRLILIĞI OPERASYONEL İYİLEŞTİRMELERLE DENGELENECEK

Küresel ve yerel belirsizliklerin yüksek seyrettiği 2018’in genelinde Türk bankacılık sektörü döviz kurlarındaki yükselişin de etkisiyle büyümeye devam etmiş görünüyor. Ancak sektör temsilcileri sektörde 2019’da yurtiçi ve yurtdışı finansman maliyetlerinin artması nedeniyle büyüme eğiliminin zayıfladığını belirtiyor. Maliyet artışının vade uyumsuzluğu nedeniyle sektörün gelirlerine gecikmeli yansıyor oluşu, aktif-pasifteki döviz kuru uyumsuzluğu da kârlılığı sınırlayan unsurlar olarak öne çıkıyor. Operasyonel iyileştirmeler ve verimlilik odaklı çabalarla da kârlılık korunacak.

DIŞ FİNANSMAN ULAŞIM VE ALACAKLAR

KPMG’nin 2019’da Türkiye’de bankacılığa sektörel bakış raporuna göre, sektör, sene başından bu yana önemli düzenlemelere maruz kaldı. Konuyla ilgili bu yıl sektörde kârlılığın korunacağını ancak büyüme beklentisinin bulunmadığını aktaran KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, “Türkiye’de bankacılık sektörü hayli zor bir yıl olan 2018’in üç çeyreğini yüzde 37,9 aktif büyüklük ve yüzde 11 kârlılık artışıyla geride bıraktı. Bankacılıkta 2019’un seyrini, dış finansman kanallarına ulaşım ve takipteki alacaklarla ilgili gelişmeler belirleyecek” dedi.

VADELERİN SEYRİ KÂRLILIKTA KRİTİK ÖNEMDE

Geçen yılın ilk dokuz ayında önceki yıla göre yüzde 11,1 artışla 41 milyar TL net dönem kârı elde eden sektörde kârlılık oranları da bozulma gösterdi. Kârlılıktaki artışı sınırlayan unsurlar, maliyetlerdeki artışa karşın vade uyumsuzluğundan dolayı bankaların kredilerden elde ettiği faiz gelirlerinde henüz beklenen artışın görülememesi oldu. Önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki artışın sınırlı kalmasıyla kârlılığın toparlanması bekleniyor. Bununla birlikte takipteki alacakların seyri de sektörün kârlılığı açısından kritik önemde olacak.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

 

18 Şub 2019
Benzer Haberler
DİJİTAL DEVRİM BANKACILIKTA YENİ MESLEKLERİ PARLATACAK
Kategori: Ekonomi-Ticaret
2018’E HALKA ARZLAR DAMGA VURACAK!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
BANKALARIN KÂRLILIĞI OPERASYONEL İYİLEŞTİRMELERLE DENGELENECEK
Kategori:
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR