18 Şub 2019

2019’UN DENGE ARAYIŞI: YATIRIMLAR YILIN İKİNCİ YARISINA

Gedik Yatırım, “Ekonomi ve Piyasalarda Yeni Denge Arayışı” adlı raporuyla 2019 yılına ilişkin ekonomik beklentilerini paylaştı. Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, Genel Müdür Metin Ayışık, Ekonomist Erol Gürcan, Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu’nun katıldığı bir toplantıyla paylaşılan raporun sonuçları; küresel ekonomide geçen yıldan başlayan toparlanma eğiliminin 2019’da yerini dengelenmeye bırakacağını gösteriyor. Normalleşme sürecinin ise küresel ekonomik ve finansal dengeleri gözetici şekilde kademeli olarak gerçekleşeceği ifade ediliyor. Türkiye’nin ekonomik görünümüne bakıldığında ise öncü büyüme genel olarak negatif bölgede kalacak. 2019 yılının ikinci yarısından itibarense yatırımcı için beklentileri karşılayan bir atmosferin oluşabilmesi mümkün. Zira mevcut temel ve öncü göstergelerin tamamına yakını ekonomik büyüme performansı üzerinde yılın ilk yarısında aşağı yönlü baskı olacağını işaret ediyor.

BORÇ ÇEVRİMİNDE SORUN OLMAYACAK

Raporun dış borçlara ilişkin bölümünde artan maliyetlere karşın borç çevriminde sorun görülmediği bildiriliyor. Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku ilk bakışta 174 milyar dolar olarak görünmesine rağmen, stok niteliğinde olan, mevduat ve ticari krediler hariç fiili anlamda borç toplamının aslında 71 milyar dolar olduğu kaydediliyor. 2019’daki yaklaşık 20 milyar dolarlık cari açık ilave edildiğinde bu rakamın 91 milyar dolar olduğu vurgulanıyor. 2018 yılının zorlu geçmesine rağmen 30 milyar dolar civarındaki cari açığın kapatılabildiğini hatırlatan rapor, dış borç konusunda artış eğilimindeki maliyetlerin yanı sıra çevrim konusunda herhangi bir zorluk yaşanmayacağını öngörüyor.

BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 1,6

Yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi’nin yılın ilk yarısında yüksek kalmaya devam edeceği öngörülürken ikinci yarıda yüzde 20 seviyesinin aşağısında dengelenmeye başlayacak. Yılsonunda tahmini TÜFE’nin ise yüzde 16,6 oranlarında olması beklenirken büyüme tahminleri yüzde 1,6’ları gösteriyor. En önemli yukarı yönlü risk ise büyümedeki yavaşlama kaynaklı vergi gelirlerinde olası düşüş ve teşvik odaklı harcamalarda beklenenden yüksek artış ve artan borçlanma maliyetleri kaynaklı faiz giderlerinde artış.

İŞSİZLİK TOPARLANIR MI?

Bazı sektörlere yönelik vergi indirimlerinin 2019 yılının ilk 3 aylık dönemine uzatılması, elektrik-doğalgaz fiyatlarında yapılan yüzde 10 indirim, zayıf iç talep ve çekirdek iç göstergelerdeki düşüş trendi enflasyon görünümü açısından olumlu. Bütçe dengesinde tasarruf tedbirleri ve mali disiplin en önemli aşağı risk görülüyor. İşsizlikte teşviklerin de katkısıyla yılın ikinci yarısında toparlanma bekleniyor.

“DÜŞÜK FAİZ-BOL LİKİDİTE” DÖNEMİ SONA ERİYOR

Küresel ekonomideki toparlanma eğilimi 2019’da yerini dengelenmeye bırakıyor. Aşırı genişlemeci politika önlemlerinin etkisiyle gözlenen “düşük faiz-bol likidite” dönemi gerçek anlamda sona eriyor. Kademeli normalleşme adımları gözlenirken küresel piyasalarda yıl boyunca ABD verim eğirişi, Fed’in beklenen faiz artırımlarının zamanlaması, ABD Başkanı’nın faiz artırımlarına yönelik olası tepkileri gibi başlıkların izlenmesi önem taşıyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

 

18 Şub 2019
Benzer Haberler
TİCARET SAVAŞININ PİMİ ÇEKİLDİ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İŞ DÜNYASINA YURTDIŞINDA YATIRIM FIRSATI
Kategori: İş Dünyası
MB DEVREYE GİRDİ KUR ZİRVEDEN İNDİ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR