14 Oca 2019

TÜKETİCİ TRENDLERİ NE YÖNE KAYIYOR?

Ericsson ConsumerLab, teknolojiye erken uyum sağlayan 34 milyon kişinin öngörüleri doğrultusunda 2019 Tüketici Trendleri Raporu’nu yayınladı. Yapay zeka, sanal gerçeklik, 5G ve otomasyon gibi yakın geleceğin önemli teknolojilerine dair son kullanıcı görüşlerinin yer verildiği rapora göre; otonom ve kişilerin ruh halini öngören teknolojiler kısa süre içinde insanların gündelik yaşamlarında daha büyük bir rol oynamaya başlayacak. Raporla ilgili yorumlarını paylaşan Ericsson Tüketici ve Endüstri Laboratuvarı’nda Araştırma Programı Başkanı ve raporun asli yazarı Dr. Michael Björn: “Bir akıllı telefon hayal edin: Sadece neler yaptığınızı değil, kim olduğunuzu da biliyor. Bugün yapay zeka, sırf gözlerinize bakarak sizin kişiliğinizi kavrama noktasına geldi. Teknolojiye hızlı adapte olan kullanıcılar, cihazlarımızın bizleri bizim onları kavradığımızdan daha iyi kavradıkları bir gelecek öngörüyor” diyor.

2019 YILI VE SONRASI İÇİN ÖNE ÇIKAN 10 TÜKETİCİ TRENDİ:

1. FARKINDALIĞI OLAN CİHAZLAR
Sanal asistan kullanan kişilerin yüzde 60’tan fazlası, ruh halimizi anlayan cihazların üç yıl içinde yaygın olarak kullanılacağını düşünüyor.

2. AKILLI TARTIŞMALAR
Sanal asistan kullanıcılarının yüzde 65’ten fazlası, sanal asistanların üç yıl içinde bir aile ferdi gibi tartışmalara dahil olacağını düşünüyor.

3. CASUS UYGULAMALAR
Tüketicilerin yüzde 45’i, uygulamaları kullanmadıklarında dahi bu uygulamaların kendileri hakkında veri topladığını düşünüyor.

4. MECBURİ ANLAŞMALAR
Veri toplama çerezlerini her zaman kabul etmek zorunda kalmak, tüketicilerin yüzde 51’ini rahatsız ediyor.

5. BECERİ İNTERNETİ
Artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik kullananların yüzde 50’den fazlası, yemek pişirme veya tamirat gibi gündelik işlerde sanal rehberlik yapacak uygulama, gözlük ve eldivenler istiyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

14 Oca 2019
Benzer Haberler
TÜKETİCİ TRENDLERİ NE YÖNE KAYIYOR?
Kategori: Teknoloji
TÜKETİCİ HAYATININ KONTROLÜNÜ GERİ KAZANMAYA ÇALIŞIYOR
Kategori: İş Dünyası
TÜKETİCİ TRENDLERİ NE YÖNE KAYIYOR?
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?