14 Oca 2019

ÇALIŞANLAR TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN ARTMASINA OLUMLU BAKIYOR

Global insan kaynakları seçme/yerleştirme ve danışmanlık şirketi, Randstad’ın Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması’nın 4. Çeyrek Raporu yayımlandı. Randstad’ın yılın son çeyreğinde yayımlandığı raporu, iş memnuniyetinden, iş yerinde dijitalizasyona, iş değişikliği oranından küresel hareketliliğe kadar iş yaşamına dair çarpıcı veriler sunuyor. Dünya genelinde çalışanların yüzde 74’ünün, teknolojinin artan etkisini fırsat olarak gördüğü sonucunun yer aldığı raporda, çalışanların yüzde 47’sinin ise dijital gelişmelere yetişebilmek için becerilerini geliştirme konusunda kendilerini baskı altında hissettiğine dikkat çekiliyor. Workmonitor’de ayrıca, gelecek altı ay içinde başka bir işveren için çalışma beklentisi içinde olan çalışanların dünya genelinde sayılarının arttığı bilgisine yer veriliyor.

TEKNOLOJİNİN ETKİSİNİ FIRSAT OLARAK GÖRENLER ÇOĞUNLUKTA
Randstad Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması’nın 4. Çeyrek Raporu’na göre dünya genelinde çalışanların yüzde 74’ü teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görüyor. Teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görme konusunda Çin yüzde 93’lük oranla globalin üzerinde yer alırken, Türkiye yüzde 86 oranıyla dünyada 4’üncü sırada yer alıyor. Dünya genelinde çalışanların yüzde 58’i dijitalizasyonun şu anda sahip olduklarından daha fazla beceri getireceğini düşünüyor. Bu oran yüzde 96 ile dünyada en yüksek Çin’de. Dünya genelinde çalışanların yüzde 80’i gelecekte istihdam edilebilmek için daha fazla dijital beceri kazanmak istiyor. Bu oran yüzde 93’le en yüksek Malezya’da kaydedilirken, Malezya’yı Çin, Meksika, Romanya gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ise yüzde 88 oranıyla 10'uncu sırada yer alıyor.

DİJİTAL GELİŞMELER BASKI YARATIYOR
Randstad Workmonitor’e göre çalışanların yüzde 47’si dijital gelişmelere yetişebilmek için becerilerini geliştirme konusunda kendilerini baskı altında hissediyor. Bu konuda yüzde 80 oranıyla dünyada birinci sırada yer alan İtalya’yı Çin, Malezya, Hong Kong ve Macaristan gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ise yüzde 46 oranıyla dünyada 19’uncu sırada yer alıyor. Dünya genelinde çalışanların yüzde 68’i okulların, kolejlerin ve üniversitelerin, öğrencilere gelecekteki işgücüne hazırlanmak için doğru dijital becerileri sağladığını düşünüyor. Çin yüzde 85’le bu oranda dünyada birinci sırada yer alırken Türkiye yüzde 61’le dünyada 27’nci sırada yer alıyor.

ÇALIŞANLAR YAPAY ZEKA VE ROBOTİĞE OLUMLU BAKIYOR
Randstad Workmonitor’e göre dünya genelinde çalışanların yüzde 59’u otomasyon, robotik ve yapay zekanın önümüzdeki 5-10 yıl içinde işlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor. Ayrıca çalışanların yüzde 76’sı dijital beceriler kazanmak için gerekli şartların işyeri tarafından karşılanması gerektiği görüşünde. Çalışanların yüzde 44’ü çalıştıkları iş yerlerinin yapay zeka, makine alanlarında eğitime yatırım yaptıklarını düşünürken, yüzde 59’luk kesim yapay zeka eğitimi gibi konularda kendilerine yatırım yaptığını belirtiyor. Yüzde 49’luk kesimse işverenlerin teknolojiye yatırım yaptığını söylüyor.

SON ÇEYREKTE HAREKETLİLİK İNDEKSİ VE İŞ DEĞİŞİMİ ARTTI
Randstad Workmonitor’e göre gelecek altı ay içinde başka bir işveren için çalışma beklentisi içinde olan çalışanların dünya genelindeki sayısı artış gösterdi. 3. çeyrekte 120 olan Türkiye’nin Hareketlilik İndeksi 4. çeyrekte (+3) artış gösterdi. Globalde 111 olan Hareketlilik İndeksi en çok Avusturya (+9), Brezilya (+8), Hong Kong (+6), Yeni Zelanda (+5), Singapur (+5), Fransa (+4)’da artış gösterdi. Hareketlilik en çok İsviçre (-7), Polonya (-6), Çek Cumhuriyeti (-4), Macaristan (-4), Romanya (-4), Almanya (-4), İspanya (-4), Amerika (-4), Şili’de (-3) azaldı. Yılın son çeyreğinde en yüksek iş değişimi Hindistan ve Malezya’da en düşük Lüksemburg’da gerçekleşirken, Danimarka, Yunanistan, Singapur, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de iş değişim oranı azaldı. Danimarka, Singapur, İspanya, İsveç ve İngiltere’de iş değişimi iştahı artarken Kanada, Çin, Yunanistan, Hindistan, Malezya ve ABD’de iş değişimi iştahı azaldı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

14 Oca 2019
Benzer Haberler
TÜRKLER GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARI SEVİYOR
Kategori: Yönetim
ÇALIŞANLAR TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN ARTMASINA OLUMLU BAKIYOR
Kategori: Yönetim
TÜRKLER GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARI SEVİYOR
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?