14 Oca 2019

DUYGUSAL ZEKA IN, IQ OUT

Sodexo’nun hazırladığı “İşyeri Trendleri Raporu” iş yaşamında sıkça konuşulan ‘duygusal zeka’yı inceledi. Duygusal zekanın organizasyonlar ve günümüzün önde gelen liderleri için temel bir beceri haline geldiğinin belirtildiği raporda, bu gücün her zamankinden daha önemli olduğunun altı çiziliyor. “Duyguları etkili bir şekilde yönetme kapasitesi” olarak tanımlanan duygusal zeka, Dünya Ekonomik Forumu tarafından, 2020 için en iyi 10 yetkinlikten biri olarak tanımlıyor.

İŞ ODAKLI YÖNETİCİLER ‘KÖTÜ PATRON’ OLARAK YORUMLANIYOR
Raporda, iş dünyasıyla birlikte liderlerin de değiştiğine dikkat çekiliyor. Çalışmaya göre artık az sabırlı, çalışanlarına bağlılık ve saygı duymayan, iş odaklı yöneticileri çalışanları ‘kötü patron’ olarak yorumluyor. Çalışanlarına bağ kuramayan, duygusal zekası düşük isimlerin de hedeflerine ulaşmasının ve başarılı olmasının güçleştiğinin altı çiziliyor. Duygusal zekası yüksek liderlerin yönetiminde çağa ayak uyduran şirketler, ekiplerini motive ve değerli hissettirmek için doğru psikolojik ve fiziksel şartları oluşturuyor.

İŞVERENLERİN YÜZDE 59’U DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK ÇALIŞAN İSTİYOR
Sodexo İşyeri Trendleri Raporu’nda duygusal zeka incelemesinde ön plana çıkan başlıklar şöyle:

  • Duygusal zeka işe alımlarda büyük rol oynuyor. 2011 yılında gerçekleştirilen Career Builder anketine göre, işverenlerin yüzde 59’u yüksek IQ’lu bir çalışan yerine duygusal zekası yüksek bir çalışanı tercih ediyor.
  • Çalışanların yüzde 71’i işverenlerin duygusal zekaya, IQ’dan daha fazla önem verdiğine inanıyor.
  • Şirketler duygusal zekaları yüksek idareciler tarafından yönetiliyor. Yöneticilerin yüzde 74’ü duygusal zekası yüksek isimler…
  • Satış temsilcilerinin işe alım süreçlerinde duygusal zekaya önem veren bir şirketin bu çalışmayla birlikte yüzde 63 oranında daha başarılı olduğu ortaya çıktı.
  • Şirketler, çalışanlarına duygusal zeka gelişimi anlamında eğitimler de düzenliyor. Bu çalışmalar kapsamında yüzde 70 oranında olumlu sonuç alınabiliyor.

İLİŞKİ YÖNETİMİNE HAKİM OLANLAR DAHA BAŞARILI
Değişen dünyayla birlikte iş yaşamında çalışanlardan beklentilerin de farklılaştığını belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “İş yaşamında artık IQ’dan çok duygusal zeka (EQ) ön plana çıkıyor. Çünkü farkındalığı yüksek, sosyal bilinç sahibi, ilişki yönetimine hâkim isimler iş yaşamında daha başarılı olurken şirketleri de başarıya taşıyor. Daha yüksek duygusal zekaya sahip çalışanlar daha yüksek verimlilik ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlıyor” diyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

14 Oca 2019
Benzer Haberler
DUYGUSAL ZEKA IN, IQ OUT
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?