11 Oca 2019

PANASONIC, HIT İLE GÜNEŞ PANELİ SEKTÖRÜNDE İDDİALI

Türkiye’nin dışarıya bağlı olan enerji ihtiyacı enerji üzerindeki politikaları ve pazarın durumunun, Türkiye pazarına girmeleri için kendilerine motivasyon sağladığını anlatan Panasonic Eco Solutions Türkiye İş Geliştirme ve Güneş Enerjisi Sistemleri İş Birimi Satış Sorumlusu Anıl Akci, konut sektöründeki çalışmaların hızlanmasını beklediklerini söylüyor.

Öncelikle, Güneş gibi devasa bir enerji kaynağından faydalanmanın önemine değinerek başlamak istiyorum. Güneş enerjisinin yaygınlaşması ve kullanımı sizce neden bu kadar önemli?

Dünyamızın ve ülkemizin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu ihtiyacın karşılanması için de alternatif enerji kaynakları büyük önem taşıyor. Geleneksel fosil yakıt kaynaklı enerjilerin doğaya verdikleri zarar düşünüldüğünde ise Güneş enerjisi gibi yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları öne çıkıyor. Güneş panellerinin en büyük faydası, karbondioksit salımını düşürmesi ve doğanın verdiklerini, herhangi bir zarar vermeden kullanılabilir enerjiye dönüştürmesi. Su kaynaklarının, enerji üretiminin dışında daha insani konularda kullanılması sağlanabiliyor. Tamamen barışçıl bir enerji kaynağı olup hemen herkesin ulaşabileceği bir enerji kaynağı. Kaynakları sınırlı olan doğal gaz, petrol ve türevleri gibi ürünlerin ortaya çıkardığı sorunlara göre neredeyse hiçbir zararı yok.

PANASONIC HIT PANELLER YÜZDE 27-32 DAHA FAZLA ENERJİ ÜRETİYOR

HIT serisi Güneş panellerinizi anlatır mısınız? Piyasada ürünlerinizi öne çıkmasını sağlayan özellikleri neler?

Panasonic, mono kristal hücrelerin yüksek verimliliğinin üzerine, amorf silikon kaplama teknolojisi ile Güneş panellerinin yüksek sıcaklık ve gölgelenme etkilerine karşı gösterdiği maksimum direnç özelliklerini ekleyerek, bulunduğu fotovoltaik sektörünün en verimli Güneş panellerinden birini üretiyor. Bu şekilde, mono kristal silikon plakadan ve amorf silikon tabakalardan meydana gelen benzersiz bir silikon HIT yapısı sunuyor. Bu kombinasyon ile birim alanda konvansiyonel sistemlere göre daha fazla enerji üretebiliyorsunuz. Panasonic Güneş panelleri, en yüksek verimliliğe sahip ürün olduğundan, beraberinde birçok avantajı da getiriyor. En büyük avantajımız, elbette kurulum yapılacak alandan ötürü yeterli enerji üretim kapasitesine ulaşamayan yatırımcılar için en iyi çözümü sunmak. Ürünümüz, konvansiyonel poly diye adlandırılan piyasadaki panellere göre aynı enerjiyi üretirken yüzde 20 ile yüzde 25 arasında değişebilen oranda daha az yer kaplıyor. Bu sayede hem sistem maliyeti düşüyor hem de çatı üzerine binen yük azalıyor. Tabii ki çatı güçlendirmesi yapmak zorunda kalan müşteriler için bu, maliyetlerde büyük avantaj sağlıyor. Aynı birim alan referans alındığında poly panellere göre Panasonic HIT panellerimiz yüzde 27-32 daha fazla enerji üretiyor. Bilindiği üzere çoğunlukla enerji tesisleri sıcaklıktan kötü şekilde etkilendiğinden, sıcaklık karşısındaki dayanımımız yatırımcılara aynı alanda ekstra yüzde 12’ye kadar daha fazla üretim olanağı sağlıyor. Ayrıca çıkış gücündeki pozitif tolerans değerimiz, minimum sıfır ve maksimum yüzde 10. Bunu, çıkış gücü garantimiz ile her teslimatımızda veriyoruz.

1 MWp'LİK BİR SİSTEM 60-70 AY İÇİNDE KENDİNİ AMORTİ EDİYOR

Ürünleriniz, fabrikalar ve evler için ne kadar tasarruf sağlıyor?

Finansman, bakım ve işletme maliyetinden arındırdığınızda ortalama 1MWp kurulu güce sahip bir sistem için 60 ila 70 ay arasında değişen bir geri dönüş maliyeti var. Panasonic HIT Güneş panelleri ile kurulu böyle bir sistem, birçok üretim alanının enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Öte yandan ev kullanıcıları da artık elektriğin tamamını kendileri üretip, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanabiliyor. Buradaki ana etken yönetmeliklerin sadeleştirilmesi ve kurulumun yapılacağı çatıların uygunluğu. Bu kurulumların, konut sektöründeki çalışmalar ve mevzuat tarafında beklenen değişikliklerle hızlanmasını bekliyoruz. Bu pazar daha ulaşılabilir hale geldiğinde, ev kullanıcıları elektrik faturalarını minimum seviyelere çekecek ve kendi kendilerine enerji tasarrufu yapacak.

Türkiye’de ürünlerinizin en çok tercih edildiği iller hangileri?

Türkiye’de Güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili hemen her bölge ve şehirde küçük ya da büyük proje görmek mümkün. Ortalama 7,2 saat güneşlenme süresinin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz ki bu değer verimlilik açısından çok iyi. Fakat daha çok güney bölgelerimizde ve Ege Bölgesi’nde yoğunluk yaşanıyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Oca 2019
Benzer Haberler
PANASONIC’İN TÜRKİYE BAŞKANI TATSUYA KUMAZAWA OLDU
Kategori: Güncel Haberler
PANASONIC, HIT İLE GÜNEŞ PANELİ SEKTÖRÜNDE İDDİALI
Kategori: İş Dünyası
PANASONIC, ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ÖDÜLLENDİRDİ
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?