11 Oca 2019

SABANCIDX TÜRKİYE’NİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNDE YOL GÖSTERECEK

Sabancı Topluluğu bünyesinde 43 yıldır, teknoloji çözümleri üreten Bimsa, hizmet portföyüne kattığı İleri Veri Analitiği, Robotik İşgücü ve Siber Güvenlik ile birlikte yepyeni vizyonu, gelişen hizmet ve çözümleri, değişen yönetim yapısı, nitelikli insan kaynağı ile SabancıDx adıyla yoluna devam edecek. Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen ve SabancıDx Genel Müdürü Burak Aydın tarafından tanıtımı yapılan yeni markanın misyonunun, sadece Sabancı Topluluğu’na değil, yarının dünyasında daha güçlü bir Türkiye için kılavuzluk etmek olduğu vurgulandı. Teknolojiye dayalı, yüksek katma değerli ürün ve hizmet üretimine katkı sağlamayı hedefleyen firma Türkiye’nin de dijital dönüşümüne liderlik etmeyi amaçlıyor.

ÜRETİLEN YAZILIM SAYISI KISA ZAMANDA 2 KATINA ÇIKACAK
Lansmanda yaptığı konuşmada “Lider olmak, dönüşüme de liderlik etmeyi gerektirir. SabancıDx ile bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” diyen Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, 40 yılı aşkın süredir teknoloji alanında yatırım yapan Sabancı’nın bugüne kadar 1,2 milyar dolar toplam iş hacmi ile 5 milyar dolarlık katma değer yarattığını hatırlattı. SabancıDx’in yepyeni vizyonu, gelişen hizmet ve çözümleri, üstlendiği misyon ile Türkiye’ye de dijital dönüşümde yol göstereceğini kaydeden Göçmen, bunu da içten dışa doğru genişleyen bir yol haritasıyla gerçekleştireceklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Şirketlerimizin rekabet gücünü artıracak yüksek katma değerli alanlara yatırımlar, Topluluk sinerjisinden doğacak iş modelleri ve diğer paydaşlarımızı da içine alan bir modelle sektör spesifik çözümleri küresel boyuta taşımak bu yol haritasının ana hatlarını oluşturuyor. ‘Yeni Neslin Sabancı’sı’ vizyonumuz ışığında, ‘yeni’ ile yetinmeyen, yeniden sonraki yeniyi arayan Sabancı Topluluğu’nun ve Türkiye’nin yarınlara daha güçlü ulaşmasına, SabancıDx liderlik edecek. Bu yeni dönemde kendi üretimimiz olan yazılım sayısını kısa zamanda iki katına çıkaracağız. Aynı zamanda 2019 yılı itibariyle de yazılım ihracatına başlamayı hedefliyoruz.

KÜLTÜREL DÖNÜŞÜMÜ MERKEZE ALAN EKOSİSTEM
Hedeflerinin kültürel transformasyon ile Sabancı’ya değer katmak olduğunu belirten Mehmet Göçmen, “Teknoloji günümüzde kültürel dönüşüm için kullanmamız gereken en güçlü araç. Tek başına teknolojiye yatırım yapmak yetmez. Asıl hedef, yeni dünyayla uyumlu iş yapma kültürüne sahip olmaktır. Biz de Sabancı Topluluğu olarak, bu dönemin ruhuyla uyumlu, yeni teknolojiler ve işbirliklerine odaklı, kültürel dönüşümü merkezine alan bir ekosistem yaratacağız. Bu noktada SabancıDx, Sabancı Topluluğu şirketlerine ileri veri analitiği ve dijital dönüşüm projelerinde liderlik edecek, farklı sektörlerdeki Sabancı şirketleri arası sinerjinin en iyi şekilde yönetilmesini sağlayacak, yeni iş fırsatlarını hayata geçirecek ve kültürel transformasyon için itici güç olacak” dedi.

HEDEF: GELECEKTE SEKTÖR SPESİFİK KÜRESEL MARKALAR YARATMAK
Üniversite-sanayi işbirliğine de değinen ve Sabancı olarak bir üniversitelerinin olmasının önemi anlamında, SabancıDx ile farkındalığın arttığını belirten Göçmen, SabancıDx’in faaliyetlerinin yeni kurulacak ‘Dijital Kampüs’ten yönetileceğini açıkladı. Sabancı Üniversitesi EDU ile İleri Veri Analitiği Akademisi ile başlanan yolculuğun, SabancıDx ile ivme kazanarak devam edeceğini kaydeden Göçmen, ek olarak, BAV Lab ve MIT Media Lab gibi bu konuda dünyanın en önde gelen merkezlerinden biriyle de yakın çalışacakları bilgisini verdi. “SabancıDx, gelecek 10 yılda dünyada 100 trilyon dolara ulaşması tahmin edilen dijital eko sisteme girerek sektör spesifik küresel markalar yaratmasını hedefliyoruz” diyen Mehmet Göçmen, yapılan bu yatırım ile Türkiye ve Sabancı Topluluğu’nun yarının dünyasında daha da güçlü ve rekabetçi olmasını sağlayacaklarının altını çizdi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Oca 2019
Benzer Haberler
SABANCIDX TÜRKİYE’NİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNDE YOL GÖSTERECEK
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?