11 Oca 2019

İNSAN KAYNAKLARI DİJİTAL ÇAĞIN NERESİNDE?

KPMG tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen ve 64 ülkeden bin 201 üst düzey İK yöneticisinin katıldığı İK araştırması, günümüzde İnsan Kaynakları yöneticilerinin İK’nın 21’inci yüzyıldaki işlevini tanımlama konusunda görüş farklılıkları yaşadığını ortaya koydu. Araştırmaya 31 farklı sektörden katılan şirketlerin yarısına yakınının 5 bin ve üzerinde çalışan sayısına sahip olduğu ve yıllık gelirlerinin 1 milyar doların üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

Araştırmaya göre İK yöneticilerinin bir bölümü, departmanlarının değişimi için kaynaklarını öngörülerine uygun şekilde kullanmaktan çekinmezken, büyük bir kısmı değişime ayak uydurma konusunda ‘bekle gör’ politikasını benimsiyor.

YAPAY ZEKAYA HAZIRLIK İK’YI ZORLUYOR
Araştırmadan öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

  • Araştırmaya katılan İK yöneticilerinin üçte ikisi, insan kaynaklarının dijital bir dönüşüm geçirdiğini kabul ediyor, ancak sadece yüzde 40’ı halihazırda dijital bir dönüşüm planları bulunduğunu belirtiyor.
  • Katılımcıların yüzde 70’i işgücünün değişimine ihtiyaç olduğunu kabul ediyor, buna karşın sadece yüzde 37’si İK’nın bu dönüşüm konusunda kapasitesi olduğu konusunda kendilerine güveniyor.
  • Katılımcıların yüzde 42’si, insan kaynakları departmanlarının gelecek 5 yılda karşılaşacağı en büyük sorunun, iş gücünü yapay zekanın etkin şekilde kullanıldığı bir geleceğe hazırlamak olduğunu düşünüyor.
  • Araştırmaya göre yetenek eksikliği (yüzde 51) ve kaynak yetersizliği, İK’nın dijital değişim geçiren ya da geçirmekte olan işlevleri önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.
  • Araştırmaya katılan İK yöneticilerinin yüzde 41’i, işyeri kültürünün, dijital dönüşümün önündeki en büyük engel olduğu görüşünde birleşiyor. Katılımcıların yüzde 35’i, mevcut işyeri kültürlerinin inovatif ve deneysel olmaktan çok görev odaklı olduğunu belirtiyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Oca 2019
Benzer Haberler
GELECEĞİN LOJİSTİĞİNİ ROBOTLAR VE YAPAY ZEKA ŞEKİLLENDİRECEK
Kategori: Kapak Konusu
YAPAY ZEKÂ İLE E-TİCARETTE DOLANDIRICILIĞA SON
Kategori: Güncel Haberler
ŞİRKETLERİN ZORLU SINAVI
Kategori: Yönetim
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR