11 Oca 2019

HİZMET İHRACATI ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından üçüncü kez düzenlenen Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na göre Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri takdim edildi. 2017 rakamlarına göre yapılan sıralamada THY, Türkiye genelinde birinci olurken, onu SunExpress ve Pegasus takip etti. İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşa etmek üzere oluşturulan konsorsiyumda yer alan firmalardan dördüne de özel ödül verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da törende hazır bulundu.

GÜLLE: “BİZLERİN HEDEFİ DIŞ TİCARET FAZLASI VEREN TÜRKİYE”
Törende yaptığı konuşmada “Türkiye’nin büyümesi, istihdamı, katma değeri biz ihracatçılara emanet” diyen TİM Başkanı İsmail Gülle, dış ticaret hamlesinde hizmet ihracatının çok kıymetli bir yer tuttuğuna işaret etti. İstanbul Yeni Hava Limanı’nın Cumhuriyetin 95. yılında 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağlayarak Türkiye’nin hizmet ihracatına büyük katkı sağlayacağına yürekten inandıklarına belirten Gülle şöyle devam etti: “Bizlerin hedefi, dış ticaret fazlası veren Türkiye. Bu anlamda hem mal hem de hizmet ihracatında, bu hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Mal ihracatımızı kayıt altına alma konusunda sistemimiz oturmuş durumda. Bu sistemi, hizmet ihracatımız ve transit ticaret için de oluşturmamız gerekiyor. Buna istinaden; hizmet ihracatını, transit ticareti ve e-ihracatı da bir an önce kayıt altına alabilmek için Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ile çalışmalarımız devam ediyor.”

“RİSK ALARAK KOŞACAĞIZ”
“Hedefleri büyük koymazsak attığımız adımlar küçük olur” diyen Gülle sözlerine şöyle devam etti: “Bizim küçük adımlarla devam etme lüksümüz yok. Aslına bakılırsa yürüme lüksümüz de yok. Risk alarak koşacağız. Biz koşarak atılım yapmak zorundayız. Bunun için de yüksek katma değer, marka, tasarım, Ar-Ge, inovasyon muasır medeniyetin emrettiği ne varsa topyekûn uygulamak durumundayız.” İhracatçıların 2018 yılında, 170 milyar dolar mal ve 48 milyar dolar hizmet ihracatı hedefiyle rekora koştuğunu söyleyen Gülle, “Gece gündüz 200 ülkeyi dolaşarak, Türkiye’mizin her bir dakikasında 504 bin dolar, her bir saatinde 30 milyon dolar, her bir gününde 726 milyon dolar, her bir haftasında 5 milyar dolar, her bir ayında da 18 milyar dolarlık ihracatı, 75 bin ihracatçımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.

HİZMET İHRACATINDA İLK 10 SIRAYI ALAN KURULUŞLAR:

  • Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı
  • Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. (SunExpress)
  • Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
  • Ekol Lojistik A.Ş.
  • Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.
  • Tav Havalimanları Holding A.Ş.
  • Rönesans Holding A.Ş.
  • Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.
  • Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş.
  • Atlasjet Havacılık A.Ş.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Oca 2019
Benzer Haberler
İHRACATÇILARIN YENİ BAŞKANI İSMAİL GÜLLE OLDU
Kategori: İş Dünyası
MBT, İHRACATIN YILDIZLARI ARASINDA YERİNİ ALDI
Kategori: Güncel Haberler
HİZMET İHRACATI ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR