11 Oca 2019

EKONOMİDE 2019 İÇİN TEMKİNLİ İYİMSERLİK HAKİM

Türkiye, ekonomik açıdan zor bir yılı geride bıraktı. Spekülatif kur atakları, tırmanan faizler ve yüksek enflasyon yılın en çok öne çıkan başlıkları oldu. Yanı sıra küresel arenada ticaret savaşı, Brexit, Fed’in faiz politikası Türkiye ve diğer gelişen ülkeleri yakından ilgilendiren ve etkileyen gelişmeler olarak sıralandı. Türkiye’de özellikle yaz döneminde yaşanan olağanüstü dalgalanma yerini dengelenme sürecine bıraktı. Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP), Merkez Bankası’nın sıkı para politikası, enflasyonla mücadele ve ABD ile ilişkilerdeki pozitif gelişmeler, bu sürece olumlu katkı verdi. Yılın sonlarına doğru dövizde oynaklık önemli ölçüde etkisini kaybederken, enflasyonda zirveden uzaklaşma ve cari açıktaki daralma izlenmeye başladı. Ancak, 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7,3, ikinci çeyreğine ise yüzde 5,3 büyüme performansı ortaya koyan Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte beklendiği gibi hız kesti ve büyüme oranı yüzde 1,6’ya geriledi. Son çeyreğe ilişkin göstergeler, ekonomideki ivme kaybının sürdüğünü ve dördüncü çeyrekte daha düşük bir büyüme rakamı geleceğini ortaya koyuyor. Türkiye’nin 2018 yılını yüzde 2-3 aralığında bir büyümeyle kapatması bekleniyor.

TOPARLANMA YILIN İKİNCİ YARISINDA
Geride bıraktığımız 2018’i kısa genel bir değerlendirme ile anımsattıktan sonra 2019 için beklentilere gelecek olursak… 2019’u yılın ilk yarısı ve ikinci yarısı şeklinde farklı yorumlamak mümkün. Yılın ilk yarısında 2018’den miras alınan ekonomik gidişatın ‘olumlu tablo’dan biraz uzak kalmaya devam etmesi bekleniyor. Her ne kadar zirveden uzaklaşılsa da 2019’un ilk yarısında enflasyonun yüzde 20 üzerinde kalmaya devam edeceği öngörülüyor. Asgari ücret başta olmak üzere ücret artışları, birikmiş maliyetlerin fiyatlara yansıtılabilecek olması ve geçen yıldan kaynaklanan baz etkileriyle geçici yükseliş yaşanacak. Ardından ise enflasyonda geri çekilme ve 2019 yılının ikinci yarısından itibaren düşüş yaşanacağı düşünülüyor. 2019 yılının yüzde 15 ila 17 arasında bir enflasyonla tamamlanacağı varsayılıyor. Bu yılın büyüme açısından daha zor bir yıl olacağı değerlendiriliyor. Ekonomistler 2018’in son çeyreğinde başlayacak olan ekonomik durgunluğun 2019’un ilk yarısında devam edeceğine dikkat çekiyor. Sıkı para ve maliye politikası paralelinde, 2019 yılının ilk yarısında gözlenebilecek zayıf seyrin ardından yılın ikinci yarısında ise ekonomik aktivitede kademeli toparlanma görüleceği ifade ediliyor. Yılın ikinci yarısında ekonomi pozitif duruma geçebilir ancak yılın geneli için resesyon beklentisi var. 2019’daki ekonomik daralma nedeniyle azalan bir cari açık, düşen petrol fiyatları nedeniyle azalan bir enerji maliyeti tablosu, haneye artı yazılacak başlıklar.

TL’NİN SEYRİNDE BİRÇOK ETKEN BELİRLEYİCİ OLACAK
2018 yılının belki de en önemli gündem maddelerinden biri dolar kuru oldu. Ağustos ayında gördüğü 7 TL seviyelerinin arından yıl içerisinde dolar karşısında TL’deki değer kaybı yüzde 45’e kadar dayandı. Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 24’e çıkarması ve ABD Türkiye ilişkilerindeki olumlu gelişmeler kurun önemli ölçüde toparlanmasını sağladı ve kur 5,30’lara geriledi. Bu yıl ise TCMB’nin alacağı kararlar, jeopolitik gelişmeler, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan yerel seçimler ve dış borç ödemelerinin nasıl finanse edileceği TL’nin seyrinde etkili olacak. TL’nin dolar ve euro karşısındaki performansında genişleme programına son verdiğini açıklayan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve bu yıl için faiz artış beklentisini düşüren Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) hamleleri de pek tabi ki önemli rol oynayacak.

YENİ YIL İSTİHDAM DESTEĞİ İLE BAŞLADI
Yeni yıla makroekonomik göstergeler ve piyasaya ilişkin bu beklentilerle girilirken, ekonomi alanında ise 2019 yeni adımlarla başladı. İstihdam destekleri kapsamında 51 il ve 2 ilçede işverenlere sağlanan 6 puanlık SGK teşviklerine devam edilmesine karar verilirken, ücret desteği yine 12 ay boyunca sürecek. Bu destek 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 101 lira, 500’ün altında sigortalı çalıştıran işyerleri için ise 150 lira şeklinde. Sigorta prim teşviki, bu yıl 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 5 puan olarak uygulanmaya başlandı. Öte yandan imalat sanayinde yatırım teşvik belgesi şartı aranmaksızın 2019 yılı boyunca araştırma geliştirme faaliyetlerinde süre sınırı olmaksızın yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV alınmayacak. Öte yandan yeni yıl konutlarda elektrik ve doğalgazda yüzde 10, küçük-orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında da yüzde 10’luk indirime başladı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Oca 2019
Benzer Haberler
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ?
Kategori: Yazarlar
3 YILLIK YOL HARİTASINA 3D FORMÜLÜ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİMDEN MEMNUN
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?