17 Ara 2018

BULUTTAN 5 YILDA 15 MİLYAR DOLAR YAĞACAK

Türkiye’deki 25’inci yılını kutlayan Microsoft Türkiye, üst düzey yöneticileri ve basın mensuplarının katılımıyla 21 Kasım Çarşamba günü İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. “Türkiye geleceği bulutla yakalayacak” sloganıyla gerçekleşen toplantıda Microsoft Türkiye’nin teknoloji sektörüne yönelik hedeflerinin yanı sıra bulut teknolojilerinin Türkiye’de sektörlerin dönüşümüne sağladığı fayda ve fırsatlara vurgu yapıldı. Basın toplantısında yaptığı konuşmada Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Bulut bilişim bugün düşük donanım maliyeti ve kullandıkça öde özelliği ile kurumlara önemli bir tasarruf imkânı sağlıyor. Her ölçekten kurum, bulut bilişim ile teknolojinin sunduğu fırsatlardan eşit oranda faydalanabiliyor. Bulut bilişim sadece maliyet avantajı sunmakla kalmıyor aynı zamanda en yenilikçi teknolojileri kullanarak, rekabet gücü kazandırıyor. Sınırsız depolama kapasitesi ve erişim kolaylığı ile birlikte bulut kullanıcılara en güncel güvenlik önlemleri ile korunan, güvenilir bir altyapı sunuyor. Buluta adapte olan şirketler geleceğe güvenle bakarken dijital dönüşümünü gerçekleştiremeyen şirketlerin tarih olduğuna şahit oluyoruz. Bu nedenle, birçok şirket bulut yatırımlarına ağırlık vermeye başladı ve sağladığı avantajlar sayesinde bulut pazarı dünyada hızla büyüyor. Türkiye de bulutun büyük potansiyel taşıdığı pazarlardan biri” diye konuştu.

TOPLAM IT HARCAMALARI 5 YILDA 6,73 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK
IDC’nin bu yıl Microsoft Türkiye için hazırladığı bir rapora göre, Türkiye’de toplam IT harcamalarının 5 yılda 6,73 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini anlatan Kansu, “Ülkemizde, 2017 yılında 113,89 milyon dolar olan bulut hizmetleri harcamaları ise 2022 yılında 266,07 milyon dolara çıkacak. Bulut bilişimin gücü ülke ekonomisine yayılınca daha akıllı üretim modellerine geçildiğini, tasarruf edildiğini, yerli yazılımların dünyaya daha kolay ihraç edildiğini görüyoruz. Türkiye birçok ekonomik dalgalanmayı yapısal reformlarla geride bıraktı ve ilerleme kaydetti. Bu reformlar sayesinde, kamu mali disiplini ve bankacılık sektöründe sermaye yeterliliği kriterlerinde ülke olarak ilerledik. Bugün ise Türkiye yeni bir yapısal dönüşüm sürecinin eşiğinde. Bu dönüşüm, gücünü bulut teknolojilerinden alacak” dedi.

130 BİN YENİ İŞ İMKANI
Bulut bilişim sayesinde Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşüme ve inovasyona odaklanacağının, bu sayede ekonomik güçlenmenin yaşanacağının altını çizen Kansu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulut teknolojilerinin kullanımına baktığımızda da dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 90’ı bulut kullanırken ülkemizde bu oran yüzde 56 civarında. Buluta yatırım yapan şirketler, gelecek 5 yıl içinde 15 milyar dolar net yeni gelir elde edebilecek. İstihdam açısından bakarsak, IDC araştırmasına göre 2022 yılında bulut bilişimle ilgili 130 bin yeni iş imkânı doğacak. Bu yeni iş imkânları sadece BT sektörüyle de sınırlı olmayacak. Pazarlama, satış, finans, yönetim, üretim ve hizmet alanlarında da bulut ekseninde yeni iş imkânları göreceğiz” ifadelerini kullandı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
BULUT TEKNOLOJİSİ, KOBİ’LER İÇİN BÜYÜK AVANTAJ
Kategori: İş Dünyası
BULUTTAN 5 YILDA 15 MİLYAR DOLAR YAĞACAK
Kategori: Teknoloji
BULUT TEKNOLOJİSİ, KOBİ’LER İÇİN BÜYÜK AVANTAJ
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR