17 Ara 2018

ERICSSON, TÜRKİYE’Yİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ YAPACAK LABORATUVARI AÇTI

Bilişim teknolojilerinde dünya devlerinden Ericsson, gelecek 5 ila 10 yılda global endüstriyi şekillendirecek teknolojileri üretmek üzere hayata geçirdiği küresel araştırma laboratuvarlarının 11’incisini Türkiye’de kurdu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliği ile hayata geçen Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, Milli Teknoloji Hamlesi’ne destek olarak Türkiye’yi küresel teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyor. Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, teknolojik bilgi ve bilimsel üretim anlamında geleceğe katma değer sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürecek. Laboratuvar, yeni ve inovatif çalışma konuları ile Türk araştırmacılara yeni bilimsel makale, yayın ve patent yayınlama fırsatı sunacak, global ölçekteki araştırmalara ve standartlara da doğrudan katkıda bulunacak.

“TÜRKİYE’DE BİLGİNİN GELİŞİMİNE KATKI SUNACAK”
Açılış töreninde konuşan Ericsson Ortadoğu ve Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, laboratuvarda Ar-Ge mühendislerince üretilen patentli yazılımların sadece Türkiye’de değil küresel hizmet sağlayıcılar tarafından kullanılacağını söyledi. “Yüzde 10 yerel ile başladık fakat daha fazla araştırma mühendisi istihdam edeceğiz” diyen İbrahim, burada ağ mimari protokolü ve güvenlik alanlarına odaklanacaklarını bildirdi. İbrahim, “Bunlar, önümüzdeki 5-10 yılda sektörün ihtiyaçlarının neler olacağı düşünülerek geliştirilecek. Yani 5G ve nesnelerin interneti için bundan sonraki 5-10 yıllık ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak geliştirilecek” dedi. Türkiye için bu laboratuvarın son derece önemli olduğunu aktaran İbrahim, “Bütün bilim insanlarına, araştırmacılara, akademisyenlere sadece bilgi sağlama ile kalmayıp dünya geneline katkı sağlama konusunda yardımcı olacak. Dolayısıyla bu durum Türkiye’de bilgisinin gelişmesi açısından büyük katkı sunacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”
Rüfiah İbrahim, projede TÜBİTAK ile güçlü bir işbirliği yaptıklarını belirterek, bununla birlikte laboratuvarı çok sayıda kuruma açacaklarını, hatta kendi Ar-Ge’si olanlar dahil operatörlerin projeye katılabileceğini söyledi. İbrahim, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu ülkenin büyük potansiyeline inandığımız için yatırım yapıyoruz. Aynı zamanda burada bir yetenek potansiyeli var. Üniversiteler çok iyi kaynaklar sağlıyor. Türkiye’ye yatırım yapmayı, yatırımlarımızı sürdürmeyi kesinlikle istiyoruz. Artı, son yıllarda mobil sektördeki gelişmelere bakacak olursak Türkiye gerçekten önde. Nesnelerin interneti ile ilgili çözümlerde Türkiye çok yaratıcı. Bunlar sadece var olan teknolojileri kapsamıyor. Yani 3G, 4G haricinde halihazırda başlatılmış olan 5G’ye doğru bir gidişat süreci var. Burası gerçekten önemli bir pazar. Türkiye için değil aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika için de önemli bir pazar.”

“BİLİMSEL KATKILARI İLE ULUSLARARASI BİLİNİRLİĞE SAHİP OLACAK”
Ericsson Türkiye Ar-Ge Direktörü Fatma Özdemir Canverdi, bu adımları atarken TÜBİTAK’ın kendilerine verdiği desteklerden bahsederek, “Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, TÜBİTAK TEYDEB 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında desteklenen Türkiye BİT sektöründeki ilk araştırma laboratuvarı” dedi. Bu araştırma laboratuvarının bugüne gelmesinin yıllar aldığını dile getiren Canverdi, laboratuvarda çok önemli işlere imza atılacağını söyledi. Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı Direktörü Henrik Almeida ise Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın servis sağlayıcılar ve KOBİ’ler ile bir ekosistem oluşturacağını, toplumun uzun vadedeki geleceği için yeni fırsatlar sağlayacağını, bilimsel katkıları ile uluslararası bilinirliğe sahip olacağını anlattı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
ERICSSON, TÜRKİYE’Yİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ YAPACAK LABORATUVARI AÇTI
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR