17 Ara 2018

HER SANİYE 5 ZARARLI YAZILIM ÜRETİLİYOR

Dijital sistemleri hedef alan virüs, truva atı, solucan, rootkit, botnet, oltalama teknikleri, casus yazılımlar ve şifre-fidye programları gibi kötü amaçlı yazılımlarla mücadele eden yeni ESET, 2019 dijital güvenlik ürünlerini bir basın toplantısıyla tanıttı. Toplantıda konuşan ESET Türkiye CEO’su Alain Soria, 2015 yılında 400 milyon seviyesinde bulunan zararlı yazılım sayısının 2018’de 800 milyona ulaştığına dikkat çekti. “2019 sonunda ise 1 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da, saniyede 5-6 tane zararlı yazılım üretildiği anlamına geliyor. Bu, anormal bir sayı. Dijital güvenlik olmadan hayatımızı sürdürmemiz zorlaşacak” dedi.

2018’İ YÜZDE 19 BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIZ
ESET’in, dünyada ilk 4 siber güvenlik şirketinin içinde yer aldığını söyleyen Alain Soria, globalde her sene yüzde 7 ilâ 10 arasında bir büyüme kaydettiklerini ve geçen sene itibariyle 500 milyon euroluk ciroya ulaştıklarını söyledi. Türkiye’de de Ekim sonu itibariyle geçen seneki cirolarını yakaladıklarını ifade eden Soria, döviz kaynaklı ekonomik hareketliliğe rağmen, yılsonu itibariyle yüzde 19’li bir büyümeye imza atacaklarını dile getirdi. Kurumsal alandan gelen cirolarının arttığını belirten Soria, “Kurumsal ürünlerden gelen ciromuz yüzde 77, bireysel ürünlerden gelen ciromuz ise yüzde 23. ESET, gün geçtikçe kurumsal alanda ağırlığını sürdürüyor. Gartner’ın araştırmasına göre kurumsal ve bireyseldeki toplam pazar payımız yüzde 28,5. Mevcut piyasa koşullarında bu pay önümüzdeki sene daha da artacağını tahmin ediyorum. KOBİ’lerden holdinglere, kamu kurumlarından hastanelere, bankalara dek 12 bine yakın kurumsal müşterimiz ve bu şirketlerde çalışan 800 kişi var. Uzun yıllardır kategorimizde sürdürdüğümüz Türkiye pazar lideri pozisyonumuzu, geleceğe hazır yeni siber güvenlik ürünlerimizle daha da pekiştireceğimize inanıyorum” açıklamasını yaptı.

4 YILDA SİBER SALDIRILARA 1 TRİLYON DOLAR HARCANACAK
Siber saldırıların, tüm dünyada yol açtığı kayıpların 53 milyar dolar olduğunu söyleyen ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, bu kayıpların 2021 yılında 6 trilyon dolara ulaşacağının varsayıldığını aktardı. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde siber saldırılarla mücadele için dünyada 1 trilyon dolar harcanacağına dikkat çeken Akbal, “Siber güvenlik sektörü, her sene yüzde 150 oranında bir büyüme gösteriyor. Yapılan bir araştırmaya göre tüm dünyadaki internet kullanıcılarına saatte 5 milyon zararlı elektronik posta ulaşıyor. Tabii, asıl hedef işletmeler. Son iki yılda her beş işletmeden biri siber saldırıya maruz kaldı. Saldırıya uğrayan şirketlerden yüzde 66’sı önlem aldığını belirtiyor ancak yüzde 34’lük bir kısım hiçbir şekilde siber güvenlik önlemi almamış ya da tehlikenin farkında değil. Siber saldırıların, 2020 yılına kadar özellikle sağlık sektöründe 4 katına çıkması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

BİREYSEL SİBER SAVUNMA GÜCÜ
2018’de phishing (olta) atakları ve fidye yazılımları olağanüstü artış gösterdi. Kullanıcının sistem gücünü çalarak gerçekleştirilen kripto para madenciliği ise bu yılın ilk 6 ayında dünyanın en sık karşılaşılan siber tehdidi oldu. Yenilenen efsanevi ESET NOD32 Antivirus’ün yanı sıra ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium ve ESET Multi-Device Security yazılımları, bu ve buna benzer karmaşık saldırılara, çok katmanlı yeni teknolojileriyle cevap veriyor.

BANKACILIK VE ÖDEME KORUMASI’NA KRİPTOPARA CÜZDANLARI EKLENDİ
Dalgalı seyir izlese de çeşitli tahminler, kripto para piyasasının yakın gelecekte 1 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Büyüyen hacim siber suçluların ilgisini çekiyor. ESET, daha 2015’te güvenli online finansal işlemler için “Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması”nı aktifleştirmişti. Bu modüle şimdi kripto para cüzdanları da eklendi. Kullanıcılar, web tabanlı kripto para cüzdanlarını ziyaret ettiklerinde ESET, sayfayı algılıyor ve finansal işlemlerin güvenli ortamda yapıldığını doğruluyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
“GİZLİLİK SAVAŞLARI” BAŞLIYOR
Kategori:
HER 3 YÖNETİCİDEN 1’İ SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA ENDİŞELİ
Kategori: Lojistik
2018’İ ŞEKİLLENDİRECEK SİBER GÜVENLİK TRENDLERİ
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR