17 Ara 2018

FİGOPARA İLE NAKİT SIKIŞIKLIĞINA SON

2019’un ilk çeyreği sonunda en az 20 büyük alıcıya, sistemde bulunan banka sayısını ise 5’ten 10’a çıkarmayı planladıklarını belirten Figo Ticari Bilgi ve Uygulama Platformu Genel Müdürü Avşar Dirgin, “hizmet yelpazemizi genişleterek tedarikçi finansmanı yanında alacak finansmanı konusunda da hizmet vermeyi planlıyoruz” diyor.

Öncelikle fintech sektöründen söz eder misiniz? Çok uzun yıllara dayanmasa bile son yıllarda ciddi yatırım alan bir sektör. Bu sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda özellikle ödeme kuruluşu ve e-para tarafında fintech jargonu çok fazla kullanılır oldu. Bunu ana sebebi şu: Normalde bankaların hegomonyasında olan finans sektörüne yavaş yavaş farklı firmalar girip bankalardan pay almak adına aksiyon almaya başladı. Bunun paralelinde BBDK regülatörlük görevi gördüğü anda yasa çıktı fintech ödeme kuruluşları ve elektronik paracılarla örtüşmeye başladı. Aslında fintech sadece o dikeye hizmet veren bir sektör değil, finans üzerine herhangi bir teknolojinin hayata geçtiği, kullanıcıların hayatını kolaylaştıran her türlü iş fintech kapsamına giriyor. Türkiye’de de bu iki dikeyin dışında aslında fintech alanında faaliyet gösteren çok fazla firma var. Büyük firmalar olduğu gibi pek çok startup da var. İçlerinde data işleyenler olduğu gibi insanların kullandıkları cüzdan yerine geçmeye çalışan irili ufaklı firmalar da var. Fintech aslında büyük finansal kurumların hantal kaldığı ya da operasyonel olarak girmek istemedikleri yerler. İrili ufaklı firmalar da bu misyon ile pazara girmeye çalışıyor. Bankalar da ilk etapta bu firmaları rakip olarak görmeye başlamışken şimdi tamamlayıcı olarak görmeye başladı. Önümüzdeki dönemde de finans sektöründeki bu tür boşlukları dolduracak firma sayısının hem artacağını hem de işlerin çeşitleneceğini düşünüyorum. Figo da aslında daha önce hiç girilmeyen bir dikeyde ortaya çıkan bir fikir.

SÜREÇLERİN HIZLI OLMASI İÇİN TEKNOLOJİK DESTEK SUNUYORUZ

Figo’dan biraz söz eder misiniz? Kimsiniz, neler yapıyorsunuz ne tür hizmet ya da çözümler sunuyorsunuz?

Figo aslında Türkiye’deki iki rakip şirket olan LOGO Yazılım ve Foriba’nın kurduğu bir ortak startup. Buradaki fikir şu: İnsanların alacaklarının takip edilmesi noktasında sunulan pek çok çözüm var. Fakat tedarik anlamında, borçlu olan firmaların beklentilerini karşılamak anlamında büyük finans kurumları dışında çalışan herhangi bir firma yok. Figo da tedarik finansmanı yönetimi noktasında 1,5-2 yıl önce bu boşluğun görülmesiyle ortaya çıkıyor. Ne yapar günlük hayatta? Figo öncelikle bir platform. İşin alıcı, satıcı ya da finans kurumu noktasında firmaların kendi iş kollarındaki işlere karışmaz ancak bu firmaların birbirleriyle iletişimde oldukları her noktada süreçlerin hızlı ve sorunsuz olması için, takip edilebilir olması için gerekli teknolojik desteği sağlar. Bir üçgen düşünelim. Üçgenin bir tarafında tedarikçi firma var, ürünü satıp günün sonunda para kazanacak kişi. Diğer tarafında alıcı dediğimiz, satıcıdan malı alan ve karşıya borçlanan firma. Bir de aslında resimde olmasa da bu iki kurum arasında finansal ilişkiye yönetebilecek finansal kurum var. Bu üçü aslında birbirine değiyor ama hepsi aynı doğru üzerinde birbirine dokunamıyor. Figo buradaki boşluğu dolduruyor. Her üç parti ile hem teknik hem idari anlamda anlaşıyor, bu üç partinin birbirleriyle olan ilişkilerinin daha kolay ve izlenebilir hale gelmesi için bazı süreçleri optimize ediyor. Diğer taraftan işin finansal boyutuna geldiğinde alıcı ile satıcı arasındaki finansal ilişkinin parasal duruma dönmesi gereken noktalarda sürecin optimize edilmesini sağlayan Figopara çözümünü sunuyoruz. Dolayısıyla biz, çok fazla tedarikçi ile çalışan büyük alıcı firmalar ile o tedarikçiler arasındaki zinciri sağlayan bir teknoloji firması noktasına geliyoruz. Arkamızda da bu işin finansal tarafını götüren bankaları ekosistemimize katıyoruz.

HEDEF: 2019 İLK ÇEYREĞİ SONUNDA 10 BANKAYI SİSTEME ALMAK

Bu sisteme dahil olan kaç banka var çalıştığınız?

Şu an beş banka ile çalışıyoruz ama halihazırda görüştüğümüz bir 5 banka daha var. Hedefimiz 2019 yılı ilk çeyreği sonunda minimum 10 bankaya çıkabilmek. Niye banka sayısı bizim için önemli? Bankaların bu üçgendeki rolü; alacaklı olan tedarikçinin elindeki faturasını nakde çevirmesini sağlamak yani para vermek. Ne kadar çok banka o kadar çok kredi havuzu ve aslında destekleyen firma demek. Sistemde 10 banka olması herkesin havuzunun büyük olmasını sağlayacak bir neden. Hedef tabii ki pazardaki her banka ve finans kurumu ile çalışabilmek. Hem onların üzerindeki yükü hafifletmek hem de pazarda likit açısından beklentileri karşılayacak havuz oluşturması sağlamak.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
FİGOPARA İLE NAKİT SIKIŞIKLIĞINA SON
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?