17 Ara 2018

BAŞARININ SIRRI İŞİNİZİ SEVMEKTEN GEÇİYOR

İş dünyasında başarılı olmanın sırrının, sevgi ve saygıdan geçtiğini söyleyen Kişisel Gelişim Danışmanı Ve Renk Uzmanı Hilal İnan, “Çalıştığınız iş yerini kendi şirketiniz gibi benimseyin. İşinize bağımlı değil, bağlı olun” diyor. Renklerin de iş yaşamına önemli bir etki yaptığına dikkat çeken inan kıyafet seçimine ilişkin önemli tavsiyelerde bulunuyor.

İş hayatında kritik başarı faktörleri nelerdir?

İş hayatına başlarken konumlandırmanız paralelinde işinizi seçtiyseniz, işinizi sevmemeniz için bir sebep yok demektir. Zaten işe de başvuruyu siz yaptınız. Size uygun olmadığını düşünseydiniz başvuru yapmazdınız. Sevdiğiniz işi yapıyorsanız yol haritanız belli ise bir yıl sonra nerede olacağınızı, 5 yıl sonra nerede olacağınızı biliyorsanız, sorun yok, başarılı olacaksınızdır. Kendinizi motive etmeyi biliyorsanız, ödülünüzü siz belirliyorsanız, her şey yolunda demektir. Çünkü kendini bilen, değer veren, nereye gittiğini bilen, her nerede ise başarılı olacaktır. Sevgi enerjisi ile dolu olmak, huzur ve yardımsever bir bakış açısı ile çalışmak size işyerinde mutluluğu getirecektir. Yöneticiyseniz ekibinizle, ekip üyesi iseniz yöneticinizle saygı ve sevgi dolu iletişim kritik başarı faktörlerinden en önemlisi. Her gün kendimizi sıfırlamanın önemini unutmamız gerekiyor. Bir önceki gün yaşanan tatsız bir olayı ertesi güne taşırsanız işinize konsantre olamazsınız. O gün tatsız olan siz olursunuz ve tatsız olayları yaşamaya devam edersiniz. Her gün kendinizi sıfır kilometreye adapte etmelisiniz. Kendinizi lider olarak görüyorsanız duygusal değil duygulu, sempati yerine empatisi gelişmiş olan, tutarlı, kararlı ve soğukkanlısınız demektir. Bunlardan biri yoksa geliştirebilirsiniz. İş hayatında da her zaman olduğu gibi akışta olmak gerekiyor. Değerlerimize ters düşenleri kendi zaaflarımız için yapmamak, değerimize sahip çıkmak, kendinize olan saygınızı hissetmeniz için önemli.

MERDİVENLERİ KOŞARAK DEĞİL, HER BASAMAĞI HAZMEDEREK ÇIKIN

Kariyerinin başında olanlara neler önerirsiniz?

Neredesiniz, neden oradasınız? Gideceğiniz yer için doğru noktada mısınız? Eğer öyleyse başlayın. Hedefiniz bulunduğunuz şirkette veya başka bir şirkette yönetici olmaksa yönetici modelini belirleyin. Nasıl bir yönetici olmak istiyorsanız “modelleme” yapın. Bu benim işim değil diyenlerden olmayın. Çalıştığınız iş yerini kendi şirketiniz olarak görün. İşinize bağımlı değil, bağlı olun. Y kuşağıysanız değişime açıksınızdır. Bir işte kendinizi bulamadıysanız, yeni bir iş sizin için daha iyi olabilir. Merdivenleri koşarak değil, her basamağı hazmederek çıkın.

Yönetici ile iletişimde nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Yöneticinize değer vermek, yöneticinizi kabul etmek önemli. Saygı duyulması gerekendir yönetici. İş yerinde olduğumuzu, yöneticimizin departmanı ya da şirketi yönettiğinin farkında olmak önemlidir. Yönetici işini yaparken davranışlarını, sözlerini kişisel algılamamak gerekir. Etiketleri unutmanın iletişimde rolü büyük. İşini yapan, işini seven, saygı ve sevgi dolu bir çalışanla her şey yolundadır.

İş hayatında doğru konumlandırma nedir?

İşe başladığımız ilk günden itibaren karşı tarafa yansıtacaklarımızı belirlemiş olmalıyız. Hangi sıfatları kendimize tanımladık, bunu yansıtabilmek için ne yapıyoruz? Her şey swot analiziyle başlar. Güçlü yönlerini ortaya koyan, geliştirilebilecek yönlerini belirleyen olmalısınız. Vizyonunuz konumlandırmanın en önemli parçasıdır. Değerli hisseden, değerli hissettiğini yansıtan, stratejik düşünce sahibi bir kişi olmanız önemlidir. Kendinizi bir marka olarak konumladığınızda bulunduğunuz ortama değerinizi koyar, ben buyum dersiniz. Unutmayın, değerinizi siz belirlemezseniz, başkaları sizin adınıza bunu yapar. Bu da size mutsuzluğu getirir. Kişisel marka olmak kim olduğunuzu, kendinizi nasıl sunduğunuzu, çevrenize davranışlarınızı ortaya koyduğunuz konusunda belirleme gerektirir. Siz kim olduğunuz, kendinizi nasıl sunduğunuz, çevrenizdeki insanlara karşı nasıl davrandığınız gibi konularda bilinçli tercihler yapabilirsiniz. Kişinin yaşam amacını belirlemesi kimliğe yansıyacaktır. İnsanların size davranış şekilleri, sadece yansıttığınız kimliğinizin sonucu olduğunu unutmayın.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
BAŞARININ SIRRI İŞİNİZİ SEVMEKTEN GEÇİYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?