17 Ara 2018

GELECEĞİN LOJİSTİĞİNİ ROBOTLAR VE YAPAY ZEKA ŞEKİLLENDİRECEK

Günümüzde göz kamaştırıcı bir hızla gelişmeye devam eden ve bu gelişme hızıyla bizleri her seferinde şaşırtmayı başaran teknoloji, bambaşka bir geleceğin kapılarını aralıyor. Birkaç yıl öncesine kadar bilim kurgu öğesi olarak sayılan teknolojiler giderek insanların gündelik hayatlarının önemli ve ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı. Öğle yemeğimizi telefon uygulamasıyla söylüyor, alışverişlerimizi bilgisayardan yapıyor, can ve mal güvenliğimizi otomobillerimizin otonom sistemlerine emanet ediyoruz. Robotlar, hayatın hemen her alanında insanların yaptıkları işleri yapmaya başladı bile. Üretim sahalarında son derece spesifik işleri yerine getiren robotlar, dünya üzerinde gerçekleştirilen ameliyatların giderek artan bir bölümünü üstleniyor, bununla kalmayıp evlerimize kadar giriyor. Bunun yanı sıra robotlar, otomotiv endüstrisi gibi otomasyon ve standart kalite ile üretim hızı gerektiren süreçlerde neredeyse üretim faaliyetinin tamamını insan faktörüne gereksinim duymadan gerçekleştirebiliyor.

ROBOTLARA 218,5 MİLYAR DOLAR HARCANACAK
KPMG’nin “Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması”na göre, 2021’de robotiğe ve drone teknolojisine yapılan yatırımların 218,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 750’yi aşkın küresel teknoloji liderinin katıldığı araştırmaya göre robotik piyasası, hizmet robotlarına talebin artmasıyla birlikte ciddi bir dönüşümden geçiyor. Konaklama ve perakende sektöründe hizmet robotlarının kullanımı, maliyetleri düşürmenin yanı sıra verimliliği de artırıyor. Robotik alanındaki inovasyonlarla çalışan sayısının minimum olduğu fabrikalar daha da gerçeklik kazanıyor. Çünkü robotlar insanlar için tehlikeli olarak nitelendirilen işlerde çalışıyor ve sensörlerle uyarı vererek tehlikeleri önlüyor. Ayrıca nesnelerin interneti ile birlikte robotik inovasyonu ‘uzaktan ameliyat’ gibi yeni uygulamalara imkan sunuyor. Talepteki artış ve işlevsellikteki gelişmelere paralel olarak, robotik ürün ve hizmetleri için önümüzdeki on yıl içerisinde milyonların hayatını etkileyecek küresel bir kitle piyasası ortaya çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE 2017’DE 2050 YENİ ROBOT KURULUMU YAPILDI
Robotik teknolojilere olan ilgi ülkemizde de yükselişini sürdürüyor. Türkiye’nin robot kurulumuyla dünya sıralamasında 20’inci olduğu belirtiliyor. Uluslararası Robot Federasyonu IFR’nin 2018 raporuna göre, Türkiye’de 2017’de, bir önceki yıla oranla yüzde 11’lik artışla 2050 yeni robot kurulumu yapıldı. Yeni robot kurulumlarının yüzde 54’ü taşıma uygulamaları, yüzde 28’i kaynak, yüzde 39’u otomotiv, yüzde 14’ü metal, yüzde 14’ü plastik ve kimya sektöründe gerçekleşti. Rapora göre; Türkiye’deki robot kullanım yoğunluğuna bakıldığında, imalat sektöründe 10 bin işçiye 27 robot, otomotiv sektöründe 10 bin işçiye 194 robot, diğer sektörlerde ise 10 bin işçiye 17 robot düşüyor. Bu oranın küresel ortalamasında ise 10 bin işçiye 85 robot karşılık geliyor. Raporda, robot yoğunluğundaki en yüksek artışın otomotiv sektöründe olduğu dikkat çekiyor. Otomotivin ardından gıda endüstrisi öne çıkıyor. Otomotiv sektöründeki bu artış, 2017 yılında yaklaşık 1,7 milyon otomobil ve ticari araç üreten Türkiye’nin, otomotiv sektöründeki en önemli üretim üslerinden biri olduğunu bir kez daha açıklıyor.

LOJİSTİKÇİLER ROBOTLARI BAĞRINA BASIYOR
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte geliştirilen daha üst düzeyde ve fonksiyonel nitelikte algoritmalar bu sistemlerin öğrenen organizmalar haline gelmelerine ve otonom bir karakter kazanmalarına olanak sağlıyor. Gelecekte teknolojik sistemlerin öğrenme yetenekleri daha da geliştiğinde insan faktörü olmaksızın optimal kararlar verebilme ve bu kararları doğrudan uygulayabilme yeteneklerine de sahip olacakları öngörülüyor. Şu an için robotik sistemler dahil olmak üzere gelişmiş teknolojilerin insanlara kıyasla hata olasılıklarının ve paylarının daha düşük olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Robotlar insanların yapmak istemedikleri tehlikeli ve rahatsız edici birçok işi üstlenebiliyor ve bunları neredeyse sıfır hata ile yerine getirebiliyor. Aynı zamanda robotlar istenilen zaman ve sürede işlevsel olabildikleri için üretim başta olmak üzere faaliyetlerin büyük bölümü daha esnek hale gelebiliyor, işgücünü organize etme, siparişi mesai saatine erteleme vb. birçok engel ortadan kaldırılabiliyor. Sağladığı tüm bu avantajlar nedeniyle robotik teknolojilerin kullanımı, zaman, işgücü ve hatasızlık kriterlerinin büyük bir öneme sahip olduğu lojistik sektöründe kritik bir şekle bürünüyor. Bu teknolojilerin bir kısmını şimdiden kucaklayan sektör, yakın gelecekte de bizleri şaşırtacak yeni adımlar atacağının sinyallerini veriyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
ÇETİN NUHOĞLU BİR KEZ DAHA UND BAŞKANI OLDU
Kategori: Güncel Haberler
HUAWEI, İLK MOBİL YAPAY ZEKA BİLGİ İŞLEMCİSİNİ TANITTI
Kategori:
DÜNYA, 2 YILDA YAPAY ZEKAYA 46 MİLYAR DOLAR YATIRACAK
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?