17 Ara 2018

TEDBİRLER MEYVESİNİ VERDİ, ENFLASYON ‘EKSİ’ GELDİ

TÜİK, Kasım ayı enflasyon verilerini 3 Aralık’ta açıkladı. Merakla beklenen enflasyon, piyasa beklentilerinden daha iyi sonuçlar gösterdi. Yüzde 0,7 civarında artması beklenen tüketici fiyatları, Kasım’da yüzde 1,44 geriledi. Yurt içi üretici fiyatları ise (Yİ-ÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2,53 oranında gerileyerek yaklaşık 10 yılın en hızlı aylık düşüşünü kaydetti. Nisan ayından bu yana yukarı yönlü seyir izleyen yıllık enflasyon Kasım ayında yüzde 21,62’ye geriledi. Yİ-ÜFE’de yıllık artış da Ekim ayındaki yüzde 45,01 seviyesinden yüzde 38,54’e indi. Hatırlayacağınız üzere, bir önceki analiz haberimizde zirveden dönüşün Kasım ayında görülebileceğini manşete taşımıştık. Dolayısıyla enflasyondaki söz konusu geri çekilme, alınan tedbirlerin meyvesini vermeye başladığını gösteriyor. TL’deki değer kazancının enflasyonun gerilemesinde temel belirleyici olmasının yanı sıra, 9 Ekim’de açıklanan Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programı kapsamında yapılan indirimlerin devam etmesi, mobilya sektöründe KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi ve beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarının sıfırlanması Kasım ayında enflasyonun Haziran 2017’den bu yana ilk kez aylık bazda gerilemesini sağladı.

ULAŞTIRMA BAŞ AKTÖR
Ulaştırma grubu fiyatları döviz kurlarındaki düşüşün ve ÖTV indirimlerinin etkisiyle Ekim ayının ardından Kasım ayında da gerileyerek aylık enflasyonu aşağı yönlü destekledi. Söz konusu harcama grubundaki fiyat gelişmeleri aylık TÜFE enflasyonunu 117 baz puan aşağı çekti. Bu gelişmede motorlu araçlar ve ulaştırma ücretleri alt kalemlerinde kaydedilen düşüşlerde önemli rol oynadı. Kasım’da mobilya ve beyaz eşya fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle ev eşyası grubundaki fiyat gelişmeleri de aylık enflasyonu 24 baz puan düşürücü yönde etki etti. Bu dönemde yüzde 0,74 gerileyen gıda fiyatlarının da aylık enflasyondaki düşüşe 17 baz puan katkıda bulunduğu görüldü. Fiyatların aylık bazda yüzde 2,4 yükseldiği giyim ve ayakkabı grubu ise Kasım ayı enflasyonuna 16 baz puan ile en yüksek katkıyı yapan ana harcama grubu oldu. Öte yandan çekirdek enflasyonda uzun zamandır devam eden bozulma Kasım ayında yerini daha olumlu bir tabloya bıraktı. Tüketici fiyatlarındaki düşüş paralelinde çekirdek enflasyon göstergeleri de Kasım’da zirveden indi. Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen B endeksi (işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE) yüzde 24,4’ten yüzde 21,2’ye ve C endeksi (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ve altın hariç TÜFE) yüzde 24,3’ten yüzde 20,7’ye düştü.

ÜRETİCİ FİYATLARI DA ZİRVEDEN İNDİ
Benzer tablo yurtiçi üretici fiyatlarında da kendini gösterdi. Bilindiği gibi Yİ-ÜFE, üretimin yapısı nedeniyle TL’deki değer kazancını ya da kaybını önemli miktarda yansıtıyor. Yİ-ÜFE, Ekim ayı ortalarında başlayan TL’deki güçlü seyir ve yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüşle rekor seviyelerden yönünü aşağı çevirdi. Aylık bazda Yİ-ÜFE Kasım ayında yüzde 2,53 gerileme kaydederken, baz etkisinin yardımıyla yıllık bazda yüzde 45,01’ten yüzde 38,54’e geldi. Kasım’da Yİ-ÜFE’deki aylık düşüşe en fazla katkıda bulunan alt sektörler 59 ve 41 baz puanla ana metaller ile kok ve rafine petrol ürünleri oldu. Bu kalemleri tekstil ve gıda ürünleri izledi. Endeksi yukarı yönlü etkileyen alt sektörlerde ise elektrik gaz üretim ve dağıtımı ile metalik olmayan diğer mineral ürünler öne çıktı.

TCMB: VERGİ İNDİRİMLERİ VE TL’DEKİ GÜÇLENME ETKİLİ OLDU
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı enflasyonu sonrası yaptığı değerlendirmede, yıllık enflasyonun tüm ana gruplarda düşüş kaydettiğini belirtti. Gıda enflasyonundaki gerilemede taze meyve ve sebze fiyatlarının öne çıktığını belirten TCMB, enerji fiyatlarının petrol fiyatlarındaki düşüş ve Türk lirasındaki değerlenmeye istinaden azaldığına işaret etti. Geçici vergi indirimlerine bağlı olarak dayanıklı tüketim malları kanalıyla temel mal grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş yaşandığını açıklayan Merkez Bankası, “Bu dönemde hizmet enflasyonu sınırlı da olsa gerilemiştir. Kasım ayı enflasyon verilerinde vergi indirimleri, Türk lirasındaki değer kazancı ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin yanı sıra iktisadi faaliyetteki zayıflamaya bağlı olarak talep yönlü etkiler de hissedilmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi gerilemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

17 Ara 2018
Benzer Haberler
TEDBİRLER MEYVESİNİ VERDİ, ENFLASYON ‘EKSİ’ GELDİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?