20 Kas 2018

TÜRK TİPİ İŞ YAPIŞ TARZI: “KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR”

İsterseniz önce sizden başlayalım. Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Profesyonel yönetici olarak çeşitli çok uluslu şirketlerde strateji, proje yönetimi, hasar operasyonu, pazarlama, satış, iletişim gibi fonksiyonları yönettim. Şu an Ray Sigorta’da Satış Performans ve Pazarlama Direktörü olarak çalışıyorum. Diğer yandan ise çeşitli üniversitelerde proje yönetimi, pazarlama, dijital pazarlama, risk yönetimi gibi dersler verdim. Son beş yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak proje yönetimi dersleri veriyorum.

Kervan Yolda Düzülür adlı kitabınız çıktı. Kitabın içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Bu kitap, Türkiye’de iş yaparken ve proje yönetirken sergilediğimiz farklılıkları ve belki daha da önemlisi neden bu farklılıkların olduğunu rahat okunacak şekilde anlatmayı hedefleyen bir içeriğe sahip. Biraz detay vermem gerekirse; başlangıç noktası olarak dünya genelindeki kültürleri kıyaslayan karşılaştırmalı akademik modelleri inceledim. Bu modellerin ülkemizle ilgili tespitleri kitabım için iki açıdan çok faydalı oldu. İlk olarak, bu tespitler bireysel değerlendirmelere değil objektif ve akademik metodolojilere dayanıyor. İkincisi ise pek çok ülkeyi kapsayan çalışmalar oldukları için tam da benim arzu ettiğim ülkeler arası karşılaştırmalı sonuçları veriyor. Türkiye’deki iş ortamının kültürel özelliklerini tespit ettikten sonra ise bunlara kendi tecrübelerimi de ilave ederek Türk tarzı iş yapmayı özetleyen sekiz maddelik bir manifesto oluşturdum. Manifestoda bahsi geçen her bir özelliği de Türkiye’nin çeşitli dönemlerinden örnek projelerle açıklayarak kitabın içeriğini daha kolay okunur ve keyifli bir hale getirmek istedim. “Kervan Yolda Düzülür” isminden dolayı sadece negatif özelliklerimize odaklanan bir çalışma gibi gelebilir kulağa. Ama aslında manifestoda saydığım özelliklerin yarısı gayet olumlu özelliklerimiz. Şunun altını çizmek isterim; iş yapmanın, proje yönetmenin hiç de kolay olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. İçsel ve dışsal çeşitli olumsuz nedenlerden ötürü başarıya ulaşmanın güç olduğu bir yerdeyiz. Tüm bu zorluklara rağmen önemli başarılar da elde ediliyor. Manifestonun ilk dört maddesindeki güçlü yanlarımız zaten bu başarıları elde etmemizi kolaylaştırıyor diye düşünüyorum. Kitabın devamında, manifestodaki olumlu olmayan özellikler için modern proje yönetimi yöntemlerinden ilham alarak dört özellik önerdim. Yine her biri için Türkiye’den başarılı proje örnekleri verdim. Çalışmamda farklı düşüncelere ve tecrübelere de yer verebilmek adına Türkiye’de yöneticilik yapan yabancılar ve yurtdışında yöneticilik yapmış Türkler ile röportajlar yaptım. Sağ olsunlar, çok güzel tespitler paylaştılar.

ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE KAPSAMLI PLANLAR HAZIRLAMAYI PEK SEVMİYORUZ

Kitabınızdan yola çıkarak soruyorum, bir işe başlarken neden “hele bir başlayalım da gerisini bir şekilde hallederiz” deme eğilimindeyiz?

Yıldız Tilbe “Çabuk olalım aşkım!” derken, aslında millet olarak bizim haleti ruhiyemizi dile getirmiş... Kabul etmemiz lazım, konu ne olursa olsun biraz aceleciyiz. Sabretmekte zorlanıyoruz. Kırmızı ışıkta beklerken yeşil ışık daha ufukta görünmeden kornaya asılıp öndekini acele etmesi için taciz ederiz. Sıraya girip beklemekten haz etmeyiz, işimiz hep aceledir çünkü. Konu iş ve proje yönetimi olunca da pek farklı değiliz. Bir işe ya da projeye başlamak için sabırsızlanıp, bir an önce yola koyulmak istiyoruz. Çalışmaya başlamadan önce kapsamlı planlar hazırlamayı pek sevmiyoruz... Bunlar günlük hayatta hepimizin şahit olduğu “hele bir başlayalım da gerisini bir şekilde hallederiz” halimizin örnekleri. Neden böyleyiz? İşte kitabımda yanıt aradığım temel soru bu. Sorunun tek ve kolay bir yanıtı yok bence. Ekonomi, politika, altyapı gibi çeşitli boyutları barındıran bir hadise. Örneğin, ekonomik açıdan ele alırsak; makroekonomik değişkenlerin çok ani ve şiddetli değişimlerine açık olmamız ister istemez uzun vadeli planlama iştahımızı azaltıyor... Biraz reklam olacak ama kitabın 4. bölümü bu yanıtlara odaklanıyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

20 Kas 2018
Benzer Haberler
TÜRK TİPİ İŞ YAPIŞ TARZI: “KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR”
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?