20 Kas 2018

SİNGAPUR HAVAYOLLARI, YENİ HAVALİMANINI FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR

Singapur Havayolları, yeni havalimanıyla birlikte türkiye’deki varlığını artırmayı hedefliyor. Türkiye pazarına bakış açılarını ve bu pazara ilişkin gelecek beklentilerini konuştuğumuz singapur havayolları Türkiye Genel Müdürü Mark Seah, “İstanbul Havalimanı’nın Singapur Havayolları’na üçüncü ve dördüncü trafik hakkı kullanımının yanında, İstanbul ve ötesindeki stratejik ortaklarıyla birçok işbirliği fırsatı yaratacağını düşünüyorum” diyor.

Singapur Havayolları’nın Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Singapur Havayolları (SIA), son 31 yıldır İstanbul ve Singapur arasında uçuşlar gerçekleştiriyor. Nisan-Ekim ayları arasında haftada beş uçuş düzenlenirken, Kasım-Mart ayları arasında ise haftada dört uçuş düzenleniyor. İstanbul Singapur hattında B777-200 tip uçağımız, 26 adet tamamen yatak olabilen ve doğrudan koridor erişimine sahip 26 koltuktan oluşurken, 245 adet, 3-3-3 şeklinde yerleştirilmiş geniş Ecomomy Class koltuklardan oluşuyor.

TURİST SAYISI 2017’DE YÜZDE 23 ARTTI

Türk pazarı hakkında düşünceleriniz nedir?

Türkiye pazarı muazzam bir potansiyele sahip ve büyüme için çok umut veriyor. Dışarıdan ülkeye gelenler açısından bakarsak, Türkiye hem iş amaçlı hem de tatil amaçlı seyahat edenler için oldukça cazip bir nokta. Türkiye Yatırım Ofisi’nin sunduğu verilere göre, “Doğrudan Yabancı Yatırımlar” 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 66 artış göstermiş. Ayrıca İstanbul’da uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak için çok sayıda lüks otel ve kongre merkezi bulunuyor. Bu da, Türkiye’nin dünyanın en çok kongre ve toplantı gerçekleştirilen ilk 40 ülkesi arasında istikrarlı bir şekilde yer almasını açıklıyor. Avrupa ve Asya’nın kesişme noktasında yer alan Türkiye, kültürlerin, tarihin ve şaşırtıcı cazibe merkezlerinin harman olduğu yer ve bu sebeple turistler ülkeye adeta akın ediyor. Turist sayısı 2017’de yüzde 23 artış gösterdi ve bu yükseliş Temmuz 2018’e kadar sürmeye devam etti. Geçen yıla oranla büyüme, yaklaşık yüzde 25’i yakalamış durumda. TripAdvisor’ın İstanbul’u 2018’de ziyaret edilecek ilk 10 destinasyondan biri olarak seçmesi muhteşem bir şey. Yurtdışına çıkışlar açısından bakıldığında ise, gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin ortalama yüzde 5 civarında olması ve nüfusun yüzde 75’inden fazlasının 50 yaşın altında olması sebebiyle ülke sağlıklı bir büyüme içinde. Türkler, artık çok daha iyi eğitim alıyor ve yurtdışına iş veya eğlence amaçlı daha sık seyahat ediyor. 2017 yılında yurtdışına çıkış yüzde 4,4 oranında artış gösterdi. Son dönemde yaşanan kur problemleri yurtdışına seyahat talebinde azalmaya sebep olsa da işler normale döndüğünde, seyahatlerde bir toparlanma görmeyi bekliyoruz.

İstanbul Havalimanı ile ilgili beklentileriniz neler? Türkiye pazarında gelecek planlarınızı nasıl etkileyecek?

İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin büyümesi için kritik bir öneme sahip ve ülkenin küresel anlamda söz sahibi olma çabalarını yansıtıyor. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacağı bekleniyor. Ben, bu havalimanının Singapur Havayolları’na üçüncü ve dördüncü trafik hakkı kullanımının yanında, İstanbul ve ötesindeki stratejik ortaklarıyla birçok işbirliği fırsatı yaratacağını düşünüyorum.

TÜRKLER HER GEÇEN GÜN DAHA SOFİSTİKE ZEVKLERLE GEZGİN OLUYOR

Türk pazarının büyümesi için stratejiniz nedir? Türkiye’ye Singapur Havayolları olarak yeni yatırımlar olacak mı?

SIA’in ortaya koyduğu değerlerden biri de Asya ve Okyanusya’da havayolları grubumuzun faaliyet gösterdiği geniş ağ. Singapur Havayolları bu iki bölgede, SilkAir ve Scoot da dahil; başkentler ve ikinci, üçüncü şehirleri kapsayan 107 noktaya uçuyor. Türkiye ile Asya ve Okyanusya arasındaki trafiğin büyümeye devam etmesini bekliyoruz ve bu talebe hazırız. Türkler her geçen gün daha sofistike zevklerle gezgin oluyor ve biz onların zevklerine hitap eden kişiselleştirilmiş seyahat deneyimleri sunmak istiyoruz. Böylece bir sonraki iş seyahati veya tatillerini planlarken de akıllarına gelen ilk seçeneklerden biri olmak istiyoruz. Türkiye’ye yaptığımız yatırımları sürekli gözden geçiriyor ve Türk pazarının ihtiyaçlarına en iyi hizmet veren en uygun ürün ve kapasiteyi sunmaya çalışıyoruz. Kesinlikle SIA’in hala çok kararlı olduğu bir pazar ve gelecekte de gelişmeleri göreceğiz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

20 Kas 2018
Benzer Haberler
SİNGAPUR HAVAYOLLARI, YENİ HAVALİMANINI FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR
Kategori: Havayolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?