20 Kas 2018

SANAYİDEN SONRA YERLİ YAZILIM KAPLANLARI GELİYOR

Bugüne kadar 2000’in üzerinde startup’a çözüm ortaklığı sağlayan Microsoft Türkiye, başta kamu olmak üzere eğitim ve yeni medya alanında global başarılara imza atan ve uluslararası arenada adından söz ettiren girişimcileri Ankara’da düzenlediği bir basın toplantısında tanıttı. Toplantıda, yerli yazılım şirketlerini temsilen Advancity, Evreka ve Motiwe, geliştirdikleri yazılımları ve sağladıkları faydaları katılımcılarla paylaştı. Toplantıda yaptığı konuşmada teknolojiye sırtını çeviren ve dönüşmeyen kurumların tarih olduğuna dikkat çeken Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul, “Amacımız başta kamu olmak üzere sağlık, finans, üretim ve perakende gibi kritik sektörler daha fazla yerli yazılım şirketine destek olmak, Türkiye'nin bilgi odaklı ekonomisini ateşlemek ve yurtdışında Made in E-Turkey algısını yaygınlaştırmak” ifadelerini kullandı. Microsoft Türkiye Kanal ve KOBİ Segmentinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü ise Türkiye’de doğmuş ve büyümüş şirketlerin arkasındaki güçlü rüzgar olmak istediklerini belirterek, “Türkiye’de yerli yazılım pazarı 2017 yılında yıllık yüzde 4,7 artışla 315,85 milyon dolara ulaştı. 2022 yılında 405 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz. Anadolu kaplanlarından yazılım devleri çıkarmak istiyoruz” dedi.

ADVANCITY SINAVLARIN İŞ YÜKÜNÜ AZALTIYOR
Advancity, Microsoft Azure bulut teknolojisi üzerinden uzaktan eğitim yönetim çözümleri sunuyor. Bu girişim, eğitim sistemine önemli bir kolaylık sağlayarak sınavların kurumlar üzerinde yarattığı karmaşık ve yoğun iş yükünü hafifletiyor. Türkiye’de akademik problemlere yönelik tamamen yerli yazılımlar sunan ve kendi alanında Yerli Malı Belgesi alan ilk firma olan Advancity, yılın Microsoft eğitim ISV çözüm ortağı ödülünün de sahibi. Advancity’nin YÖK uyumlu yazılımı ALMS, Türkiye’nin seçkin 60’a yakın yükseköğrenim kurumu olmak üzere 120 kuruluş tarafından kullanılıyor ve 800 bin aktif kullanıcıya sahip.

EVREKA, 8 ÜLKEYE YAZILIM İHRAÇ EDİYOR
Ankara menşeili Evreka, aralarında Tuzla, Başakşehir ve Selçuklu olmak üzere 20 belediye ile bugün akıllı atık toplama sistemleri üzerine çalışıyor. Geleneksel çöp toplama sistemleri için geliştirdiği akıllı sensörler aracılığı ile doluluk oranlarını takip edip, Microsoft bulut bilişim teknolojileri üzerinden belediyelere daha az maliyet, daha çevreci ve hızlı çözüm sunan Evreka, bu yazılımı 8 ülkeye ihraç ediyor. Çöp kamyonlarının trafiğini yöneten, zaman ve yakıt kazancı sağlayan yazılım sayesinde Evreka belediyelerin atıp toplama sistemlerinde yüzde 55 tasarruf elde etmesini sağlıyor.

MOTIWE, VİDEOLARDAN İNSANLARIN DUYGU DURUMLARINI BELİRLİYOR
Yeni nesil video çözümleri geliştiren Motiwe ise Microsoft Azure bulut hizmeti üzerinde kendi yazılımlarını geliştirdi. Videoları denetleyen yapay zeka yazılımlarıyla, bir şirketin adının geçtiği ses, metin ve yazılar anında tespit edebiliyor. Yüz tanıma teknolojisiyle, örneğin güvenlik kameralarında kişiler ya da belirtilen nesneler kriterlere göre aranabiliyor. Hatta videolardaki insanların duygu durumları bile belirlenebiliyor, bir konferansı izleyenlerin keyif alıp almadıklarını tespit edilebiliyor. Motiwe’nin müşterileri arasında Diyanet Vakfı’ndan İstanbul Üniversitesi ve bankalara kadar çeşitli kurumlar bulunuyor.

20 Kas 2018
Benzer Haberler
MICROSOFT’TAN MİLYON DOLARLIK TÜRK YAZILIM ŞİRKETİ HEDEFİ
Kategori: Teknoloji
MİNİK PARMAKLAR GELECEĞİ PROGRAMLIYOR PROJESİ’NE ÖDÜL
Kategori:
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ’NE BAŞVURULAR BAŞLADI
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?