19 Kas 2018

MASTERCARD TEMASSIZ GELECEK İÇİN ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYOR

Toplantıda konuşan Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, ödemelerin toplam tüketici harcamalarının içindeki payının yüzde 40’lara ulaştığını hatırlatarak 3 yıl boyunca tüm harcamaların elektronik ödeme üzerinden yapılması halinde ülke ekonomisinin 43 milyar TL kazanımda olacağını söyledi. Çağlayan, Mastercard’ın bir ülkenin ekonomik reformuna birinci elden destek vermesine en iyi örnek olarak “Nakitsiz Azerbaycan” projesini gösterirken; proje kapsamında Azerbaycan ülke ekonomisinin dijital dönüşüm yol haritasının devlet tarafından kabulünün altını çizdi. E-ticaret’in sürdürülebilir ekonominin şartlarından biri olduğunu söyleyen Yiğit Çağlayan Mastercard’ın dijital ödeme çözümü Masterpass ile ilgili de bilgi verdi. Müşterilerin, Masterpass üyesi işyerlerindeki alışverişlerinde bilgilerini tekrar tekrar girmeleri gerekmeksizin, tek tıkla güvenle ödeme yapabildikleri aktaran Çağlayan, çözümün chat’leşerek ödeme versiyonunu da cep telefonundan canlı olarak sipariş vererek anlattı.

MASTERCARD KOBİ’LERİ UNUTMADI
KOBİ’ler özelinde sunulan çözümlere dikkat çeken Çağlayan, “KOBİ’lere gidip sorduğumuzda 3’te 1’i işini büyütmek istediğini ve yarısının da e-ticarete girmek istediğini söyledi. Türkiye’nin yüzde 99’unun KOBİ olduğunu düşünürsek, bu işletmelerin büyümesi Türkiye ihracatı için muazzam bir artış demek” şeklinde konuştu. “Masterpass büyük oyuncular arasında günden güne büyürken, ekonominin bel kemiği olan KOBİ’leri unutmadık ve T-soft, Ideasoft, Ticimax ve Eticsoft iş birlikleri aracılığıyla KOBİ’lerin e-ticarete giriş paketlerine Masterpass’i entegre ettik” dedi.

TOPLU TAŞIMADA YENİ DURAK ANKARA
Toplu taşıma çözümleri ile ilgili de bilgi aktaran Yiğit Çağlayan, Türkiye’de halihazırda Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Mersin, Adana, Bandırma ve Sivas’ta kullanılan Temassız Mastercard Toplu Taşıma projesi ve İzmir’de İzmirim kartın Masterpass ile yüklenebilme uygulamalarından sonra Aralık ayında Ankara’da tüm Temasssız Mastercard kartların ve cep telefonlarının kullanılabileceğinin müjdesini verdi.

TURİZMDE İSTANBUL YİNE İLK 10’DA
Mastercard’ın 10 yıldır yayımladığı ve tüm dünyada 162 şehri kapsayan, “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun 2018 yılı sonuçlarını da değerlendiren Çağlayan, raporun sonuçlarına göre İstanbul’un, global listede ilk 10’da 9’uncu olarak yer alırken; Antalya’nın Avrupa’da ilk 10 şehir arasına 4’üncü sıradan girdiğini ve 20 şehirlik dünya sıralamasına ise 11’inci sıradan giriş yaptığını kaydetti. Araştırmaya göre, 2016 yılında turizmin olumsuz etkilenmesine rağmen, 2017 yılında yeniden toparlanma sağlandığı vurgulanıyor. Beklentilere göre 2 şehir ayrı ayrı yüzde 20’ye yakın rekor bir büyüme gösterecek. Yine Mastercard’ın Müslüman Seyahat Tercihleri raporunun 2018 sonuçlarına göre ise 220 milyar dolarlık Müslüman seyahat pazarında Türkiye, 130 ülke arasında dördüncü, ulaşım kolaylığı kategorisinde ise birinci sırada yer almıştı. Güncel turizm verilerini paylaşan Çağlayan, 2018 yazı turist sayısındaki artışa dikkat çekerken, bir sonraki adım olarak harcama rakamlarının artırılmaya odaklanılması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle Türkiye’yi tercih eden ilk 5 ülke vatandaşlarının harcama tutarlarındaki potansiyele dikkat çekti.

19 Kas 2018
Benzer Haberler
MASTERCARD TEMASSIZ GELECEK İÇİN ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?