19 Kas 2018

15 YILIN ZİRVESİNDEN DÖNÜŞ KASIM’A KALDI

Enflasyonda yükseliş trendi devam ederken, Ekim ayı rakamlarının nasıl bir fotoğraf ortaya koyacağı merak ediliyordu. Ekim’i önemli kılan, hemen her yılın en yüksek fiyat artışının görüldüğü bir ay olması değildi sadece. ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele’ kampanyasının yansımaları, yeni vergi düzenlemeleri ve dolarda yaşanan geri çekilmenin fiyat artışlarını nasıl etkilediği soruları yanıt bulacaktı. 9 Ekim’de duyurulan “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na göre perakende başta olmak üzere birçok marka yüzde 10 fiyat düşürme gitme kararı almış; 31 Ekim’de ise konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde vergi indirimlerine gidilmişti. TÜİK, 5 Kasım’da enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyonla mücadele kapsamında giyim ve gıda tarafında yapılan indirimlerin yanı sıra mobilya ile beyaz eşya başta olmak üzere açıklanan son vergi indirimlerinin fiyatlar üzerinde Ekim ayı itibariyle henüz anlamlı bir etkisi gözlenmedi. TL’de son dönemdeki değer kayıplarının yarattığı maliyet baskıları da hissedilmeye devam edildi. Sonuç olarak kötü bir sürpriz yaşanmasa da yüksek enflasyon Ekim ayında da devam etmiş oldu.

YÜKSELİŞ 7’NCİ AYA TAŞINDI
Tüketici fiyatları (TÜFE) Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67 artarak yüzde 2 olan beklentileri aştı. Ekim ayı itibariyle yıllık fiyat artışı yüzde 25,24 ile 15 yılın zirvesinde yer aldı. Bu rakamlarla birlikte enflasyon, Mart ayından beri artarken yükselişini yedinci aya taşımış oldu. Bu yıl içinde aylık bazda çok yüksek artışlar gören yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) ise Ekim ayında hız kesti ve bir önceki aya göre 0,91 arttı. Yİ-ÜFE Ekim ayı itibariyle yıllık olarak da yüzde 45,01 seviyesine geriledi. Manşet enflasyonun yanı sıra çekirdek enflasyonda da yüksek seyrin Ekim ayında devam ettiği gözlendi. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden ‘B’ endeksi yıllık bazda Eylül ayındaki yüzde 23,71’den yüzde 24,37’ye, ‘C’ endeksi ise yüzde 24,05’ten yüzde 24,34’e yükselerek çekirdek göstergelerde bozulmanın sürdüğüne işaret etti.

GİYİM VE GIDA ÖNCÜLÜK ETTİ
Ekim ayında endekste izlenen 407 maddenin 328’inin fiyatı arttı. Endekste 42 maddenin fiyatı değişmezken 37 maddenin fiyatı düştü. TÜİK verilerine göre ana harcama grupları bazında en yüksek aylık artış yüzde 12,74 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Böylece giyim, Ekim ayı enflasyonuna 80 baz puan ile en yüksek katkıyı verdi. Enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratmaya devam eden gıda grubu ise 75 baz puan ile aylık enflasyona en yüksek ikinci katkıyı verirken, yıllık enflasyonu 661 baz puan yukarı çekti. Yanı sıra konutta fiyat artışı yüzde 4,15, ev eşyasında yüzde 3,44 oldu. Ana harcama gruplarından tek düşüş ise ulaştırmada gerçekleşti ve fiyatlarda yüzde 0,85 oranında gerileme gözlendi. Yıllık bazda bakıldığında ise en yüksek ana harcama grubu fiyat artışı yüzde 37,92 ile ev eşyasında olurken bunu yüzde 32 ile ulaştırma, yüzde 31,5 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 29,26 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 25,72 ile konut izledi.

ÜRETİCİ FİYATLARINDA YILIN EN YAVAŞ ARTIŞI
Tüketici fiyatlarına yansımaları nedeniyle yakından takip edilen üretici fiyatları enflasyonunda (Yİ-ÜFE) Ekim ayında yavaşlama yaşansa da yıllık üretici fiyatları hala yüzde 45 gibi yüksek bir seviyede. Doların Eylül ayında 6,37 olan ortalaması Ekim ayında 5,86’ya geriledi. TL’deki bu değer kazancının etkisi üretici fiyatları endeksinde hissedildi. Yurtiçi üretici fiyatlarında Ekim’de aylık artış yüzde 0,91 olarak gerçekleşti. Bu rakam, 2018’in en düşük aylık artışı anlamına geliyor. Ekim ayı artışı geçen yılın altında kalınca, Eylül sonunda yüzde 46,15’e yükselen yıllık artış da Ekim sonunda yüzde 45,01’e indi. Aylık bazda imalat sanayi sektöründe fiyatlar yüzde 0,17, su sektöründe yüzde 0,89, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,12 ve elektrik ve gaz sektöründe yüzde 8,62 yükseldi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

19 Kas 2018
Benzer Haberler
YENİ KRİZİN ADI EKONOMİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
ORTA VADELİ PROGRAM VERGİ RÜZGÂRIYLA GELDİ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
TÜRKİYE DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN NERESİNDE?
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?