11 Eki 2018

YERLİ TELEFON 45 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK

Türkiye’nin yüzde 100 yerli cep telefonu markası olarak General Mobile’ın 100 milyon lira yatırımla İstanbul İkitelli’de hayata geçirdiği ve Türkiye’nin en büyük yerli akıllı telefon fabrikası olan üretim merkezinin tanıtımı yapıldı. Fabrikada üretimine başlanan General Mobile’ın yeni modeli GM 9 Pro da tanıtıldı. General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, tanıtımda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye’de üretilen ürünleri 33 ülkeye ihraç ettiklerini ve hayallerinin büyük olduğunu söyledi. “100 milyon liralık yatırım yaptık. Yatırım yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz de. 600’ü üretimde olmak üzere bin 300 çalışanımız var” diyen Yaman, sözlerine şöyle devam etti: “28 yıldır bu teknolojinin hayat bulduğu her ülkede veya şirkette öyle ya da böyle bir dokunuşum oldu. Türkler, hem yazılımda hem donanımda dünyadaki ülkelerin çok kritik noktalarında çalışıyor. İşte, bu arkadaşların gurbetten dönme zamanıdır. Bunu yapmak istiyoruz. Yüksek teknoloji bu ülkenin geleceği. Bu ülkenin sahip olduğu imkanlara çok az ülke sahip. Biz son 10 yıldır bu işe kafa yoruyoruz. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Gelecekteki en büyük arzumuz, akıllı cep telefonu parçalarının da Türkiye’de üretimini sağlamaktır. Bugün yedek parça üretiminde yeterli değiliz. Bizim bu ekosistemi Türkiye’ye getirmemiz lazım. Bu ekosistem birbiriyle entegreli şekilde çalışmalı. Üniversite ve meslek liselerini buraya sokmamız lazım ve yüksek katma değerli teknolojiye başlamamız lazım.”

4,4 MİLYON ADETLİK ÜRETİM HEDEFİ
General Mobile’ın, ihracatla büyüyen bir marka olduğuna değinen General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman şunları söyledi: “Türkiye’nin uluslararası pazardaki yerini sağlamlaştırmasının tek yolu, öz kaynaklarıyla teknoloji geliştirmekten ve ihraç etmekten geçiyor. Bunun yaratacağı katma değer, Türkiye’nin gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Türkiye’deki fabrikamızda 33 ülkeye de ihraç ettiğimiz tüm modellerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şu an yıllık üretim kapasitesi 2,5 milyon adet olan fabrikamızla hedefimiz, faaliyette olduğumuz ülke sayısını 2018 sonuna kadar 45’e çıkararak 4,4 milyon adet üretim yapmak olacak. 2017 yılında toplam satışımızın yüzde 16’sı ihracat yolu ile oldu. Yeni fabrika yatırımımızla bu oranı 2018 yılı sonunda yüzde 20’ye çıkartmayı planlıyoruz. 2017 yılında ihracat ciromuz 75 milyon TL’ydi, 2018 sonu itibariyle ihracat hedefimiz ise 155 milyon TL. Yeni üretim üssümüzde artan üretim kapasitemizle, bir yandan iç pazarın ihtiyaçlarını karşılarken, bir yandan da ihracatımızı güçlendireceğiz.”

YERLİ ÜRÜNE RAĞBET PAZARA YANSIMADI
Yaman dolar artışıyla yerli ürünlere rağbetin pazara çok yansıması olmasa da yerli üreticileri cesaretlendirdiğini söyleyerek şunların altını çizdi: “Biz üretimin yüzde yüzünü bu tesiste yapıyoruz. Bazı donanım malzemelerini de ithal alıyoruz. En büyük hayalimiz bu ülkede babayiğitleri bulup tüm parça üretimini Türkiye’ye taşımaktır. Ama biz diğer tüm cep telefonu markaları gibi parça üretimine girişmeyeceğiz. Bizim asıl işimiz Ar-Ge çalışması yapmak, teknoloji geliştirmek. Örneğin bazı yerli girişimcilerimiz telefon bataryası üretmeye başladı.”

DÜN İTHAL EDEN ÜLKE BUGÜN 33 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR
Sebahattin Yaman, dizayn merkezi, Ar-Ge merkezi ve fabrika kurduklarını, üniversitelerle işbirliğine başladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Yedek parçalar artık Türk babayiğitleri tarafından üretilmeye başlandı. Yolun sonunda ve ortasında değiliz ama önemli bir mesafe katettik. Türkiye’nin bugün kilogram ihracatı 1,39 dolar. 2023 hedeflerinde bunu 2 doların üzerine, 3 dolara çıkarmamız lazım. Bunu ancak yüksek teknoloji ile gerçekleştirebiliriz. Biz 33 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dün ithal eden ülke, bugün 33 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’de geliştirilen, üretilen ve dizayn edilen, Türk insanının alın terinin olduğu ürünleri ihraç ediyoruz. Bunu şahlandırmalıyız. Türkiye’de artık bu işler var. Türk gençleri gelip stajını burada yapabilir.”

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Eki 2018
Benzer Haberler
YERLİ TELEFON 45 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?