11 Eki 2018

TÜRKLER GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARI SEVİYOR

İnsan kaynakları seçme/yerleştirme ve danışmanlık şirketi, Randstad’ın yılda 4 kez paylaştığı Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması’nın 2018 yılı 3. çeyreğine ait raporu yayınlandı. Araştırmada gerek işveren gerekse çalışanların sosyal sorumluluk ve gönüllü çalışmalara bakış açısı incelendi. Rapora göre, global olarak, çalışanların yüzde 65’i ücretsiz gönüllü çalışmalarda bulunarak topluma katkı sağlamanın önemli olduğunu düşündüğünü belirtiyor. Türkiye’de bu oran yüzde 73 ile global ortalamanın üstünde yer aldı. En düşük oran yüzde 45 ile Almanya, en yüksek oran ise yüzde 87 ile Hindistan. Yüzde 34’lük kesim mesai saatleri dışında ücretsiz gönüllü çalışmalarda aktif bir şekilde yer alıyor. Bu oranın en yüksek olduğu ülke yüzde 66 ile Çin, en düşük olduğu ülke ise yüzde 17 ile Japonya. Yüzde 73 ise işverenlerin ücretli izin vermeleri halinde ücretsiz gönüllü çalışmalarda bulunabileceklerini söylüyor.

HAYIR İŞLERİ KONUSUNDA TÜRKİYE DÜNYA ORTALAMASININ ÜSTÜNDE
Randstad Workmonitor’e göre her ne kadar küresel çapta katılımcıların yüzde 65’i gönüllü çalışmalarda bulunarak topluma katkı sağlamanın önemli olduğunu düşünüyor olsa da, katılımcıların yalnızca yüzde 34’ü bunu yapıyor. Ancak kişilere işverenleri tarafından ücretli izin verildiği takdirde yüzde 73 ücretsiz gönüllü çalışmalarda bulunmaya razı. Ücretsiz gönüllü çalışmada bulunan katılımcılar en çok Çin’de (yüzde 66) ve Hindistan’da (yüzde 60) iken en az Japonya (yüzde 17) ve Çek Cumhuriyeti’nde (yüzde 15). Türkler yüzde 46 ile mesai saatleri dışında ücretsiz gönüllü çalışmalarda aktif olabileceklerini belirtiyor. Çalışanlar mesai saatleri dışında gönüllü çalışmalar gerçekleştirmeleri için işverenleri tarafından pek de teşvik edilmiyor. Katılımcıların sadece yüzde 27’si teşvik edildiğini söylüyor; teşvikin en yüksek olduğu yer Çin (yüzde 55) iken en düşük olduğu yer Danimarka (yüzde 13). Türkiye’de ise bu oran yüzde 46 ile ortalamanın oldukça üstünde. Hayır işi ya da hayır kurumu yararına ücretli izin alma konusunda, katılımcıların yüzde 19’u yapacakları hayır işini kendileri seçebildiklerini söylerken yüzde 18’i ancak işverenlerinin tercih ettiği hayır işi için çalışırlarsa bu ücretli iznin kendilerine verildiğini söylüyor. Türkiye’de ise her iki oranın da yüzde 31 ile dünya ortalamasının oldukça üstünde olduğu görülüyor.

İŞ ARAYANLAR İŞVERENLERİN SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARINI DİKKATE ALIYOR
İşverenler için güçlü bir kurumsal sosyal sorumluluk programına sahip olmak bir hayli önemli çünkü katılımcıların yüzde 79’u yalnız bu programa sahip bir şirkette çalışmak istediklerini belirtiyor. Yeni bir iş ararken de yüzde 58, şirketin hayır/yardım girişimlerinde yer almasının önemli olduğunu düşünüyor. Türkiye ve Hindistan’da (her ikisinde de yüzde 80) bu konu oldukça önemliyken, Japonya (yüzde 36) ve İsveç’te daha az öneme sahip. En yüksek Hindistan (yüzde 77) ve en düşük Japonya (yüzde 27) olmak üzere, küresel ölçekte yüzde 53’lük kesim işvereninin en az bir hayır işini aktif olarak desteklediğini ifade ediyor.

ÇEŞİTLİLİK POLİTİKASINA SAHİP OLMA DEĞER KAZANDI
Çeşitliliğe gelince, katılımcıların yüzde 70’i işvereninin işgücünün yerel ve ulusal işgücü piyasalarını yansıtmasını istediğini belirtiyor. İlginçtir ki yüzde 46 işvereninin çeşitlilik politikasına sahip olduğunu ifade ediyor. Çeşitlilik politikalarına sahip işverenler en çok Malezya (yüzde 69), Çin (yüzde 68) ve Hindistan’da yer alırken en az bulundukları yer Macaristan (yüzde 17), Çek Cumhuriyeti (yüzde 19) ve Hollanda (yüzde 25). Türkiye’de ise bu oran yüzde 56 ile birçok Avrupa ülkesinin üzerinde.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

11 Eki 2018
Benzer Haberler
ÇALIŞANLAR TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN ARTMASINA OLUMLU BAKIYOR
Kategori: Yönetim
TÜRKLER GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARI SEVİYOR
Kategori: Yönetim
İŞİN GELECEĞİ ESNEK İŞGÜCÜNDE Mİ?
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?