11 Eki 2018

NE KADAR DİJİTALSİNİZ?

Akademide üzerinde çalıştığım konulardan birisi de dijital yetkinlikler. Ülke nüfusları ve dijital ölçekteki konumlarını, dijital okuryazarlık ve dijital cehalet arasındaki çizgi üzerinde bir yere yerleştirebiliriz. Bugün sanıyorum derginin okuyucuları arasında üzerinde taşıdığı en az iki cihazı internete yani küresel şebekeye bağlı olmayan çok az insan vardır. Çoğumuzun üç ya da dört cihazı bile olabilir. Cevap vermeden önce dikkatle düşünün! Geleceğin çok daha dijital olacağını ve dijital dünyada önde olan şirketlerin ve ülkelerin güçleneceği öngörüsünü yaparsak sanırım pek de yanılmış olmayız. Ülkemizi; refah seviyesi, doğaya duyarlılık, insan hakları gibi konularla inceliyoruz ama Türkiye’de dijital yetkinlikler konusunun trend olduğunu hiç görmedim ve hak ettiği kadar konuşulmadığını düşünüyorum. İşsizlik en üst düzeydeyken, şirketlerin dijital yetenekleri bulmak açısından zorda olduğunu görüyorum. Yani aslında iş arayan da çok, açık pozisyon da çok ama maalesef aranan yetkinlikler ile var olan yetkinlikler birbiriyle uyuşmuyor. Dünyada ülkeleri karşılaştırmak için farklı farklı ölçekler var. Bunlardan biri de DESI yani Dijital Ekonomi ve Toplum İndeksi. Avrupa Birliği’nin ülkelerinin her yıl karşılaştırıldığı hatta Avrupa’nın dünyadaki durumunu anlamak için karşılaştırma amaçlı kullanılan bu indeksin 2018 yılı sonuçları oldukça ilginç. 28 Avrupa Birliği ülkesi dahil olarak toplam 45 ülke içerisinde sondan birinciyiz. Türkiye’nin en fazla dikkat etmesi gereken alanlardan birinde bu derecede geri kalmasının kabul edilemez olması gerekir. Sanıyorum yakın zamanda politika yapıcıların gözünde konu daha trend bir hâle gelebilir.

DESI’nın içerisinde neler olduğuna biraz dönersek daha anlamlı bir görüntüye ulaşabiliriz. DESI, beş farklı alandan oluşuyor:

Bağlanılabilirlik – Bize daha çok bağlantı teknolojileri ve yaygınlığı hakkında bir fikir veriyor.

İnsan Sermayesi – İnternet kullanımına ilişkin temel ve gelişmiş beceriler, gelişim için yapılan yatırımlar.

İnternet Kullanımı – Ülke vatandaşlarının içerik kullanımı, iletişim ve online işlemler.

Dijital Teknoloji Entegrasyonu – Kurumsal dijitalleşme ve e-ticaret.

Dijital Kamu Hizmetleri – Devlet ve sağlık hizmetlerinin dijitalleşmesi.

Son maddede yakın zamanda önemli ilerlemeler gördük ve ilerleme de devam edecek gibi görünüyor. Kamu otoritesi özellikle Turkiye.gov.tr üzerinden önemli sayıda veri ve işlemi kamuya açtı. Şimdi soy kütüğümüzden, adli sicil kaydına, tapu kayıtlarından, sağlık verilerine kadar önemli sayıda veriye dijital olarak ulaşabiliyoruz. Benim yeni fark ettiğim bir bilgi WEBTAPU üzerinde alım-satım için vekalet bile verebiliyoruz. Görünen o ki insan sermayesi kısmında daha fazla çalışmamız gerekiyor. Özellikle Henry Jenkins’in Mac Arthur Foundation için yaptığı çalışmada ortaya koyduğu dijital yetkinlikler. Her ne kadar DESI dijitallik için önemli bir veri gibi görünse de okul eğitimlerine özellikle çocuklardaki dijital yetkinlikleri geliştirmek için önemli kaynak ayırmamız gerektiğini gözden kaçırmamamız gerekiyor. Şirketlerin de dijital kullanımları yoğunlaştırarak sistemlerini daha güvenli ve akışkan hâle getirmeleri ve insan kaynaklarını da yeni dijital yetkinliklerle donatmamız gerekiyor. Size şöyle bir örnek verebilirim: Eğer karada yaşamaya alışkınsanız ve birden denizde yaşamanız gerekirse ortam değişikliği sizin önceliğinizi “boğulma sorunu” yapar. Çünkü suda yaşamaya alışmadınız ve koşullarınızı buna göre ayarlamadınız. Artık dijital ortamda yaşıyoruz ve teknolojik değişiklikler size zor gelmese bile çalışanlarınızı zorluyor. Onların dijital ortam ile var olma becerilerini güçlendirmek, rahatlamalarını ve fırsatları daha fazla görmelerini sağlayacaktır.

11 Eki 2018
Benzer Haberler
İŞ HAYATINDA DİPLOMA DEĞİL YETKİNLİK ÖNE ÇIKIYOR
Kategori:
KENDİ KATMA DEĞERİNİZİ YARATIN
Kategori:
GELECEĞİN ŞİRKETLERİ KÜÇÜK İŞLETMELER OLACAK
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?