9 Eki 2018

AÇIK GRUBU KÜRESEL BİR MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Telekomünikasyon, havacılık ve savunma sanayiinde yaptıklarıyla küresel bir marka olma yolunda ilerlediklerini anlatan Açık Grubu Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Hande Özay Yağcı, gelecek hedeflerini ve yeni yatırım planlarını anlattı.

Öncelikle şirketler grubunuz hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz, nerelerde yatırımlarınız var?

Açık Grubu, Mikrolink ile beraber kurulmuş bir şirketler grubu. Mikrolink olarak 2000 yılından beri telekomünikasyon sektöründe sistem entegratörü olarak hizmet veren şirket, 2012 yılında şirketler grubu vizyonuna kavuştu. Bildiğiniz gibi 2000’li yıllar hem GSM operatörlerinin hem de telekomünikasyon sektörünün hızla büyüdüğü dönemler oldu. Biz de bu yıllarda network altyapısı kurulum, montaj, işletme, mühendislik ve dizaynı yaparak başladık. Basite indirgemek gerekirse bunu, baz istasyonu kurma işi olarak söyleyebilirim. 2012’deki grup olma vizyonumuzla birlikte farklı sektörlere yatırım yapılmaya başlandı. İlk olarak genel klima sistemleri alanında faaliyet gösteren BOREAS firması satın alındı. BOREAS, Türkiye’deki birçok AVM, metro, rezidans ve hastane projesine klima santralleri alanında üretim yapan, 20 yıllık deneyime sahip olan bir şirket. Bu satın alma, şirkete önemli bir ihracat gücü de getirdi. Şu anda BOREAS’ın üretiminin yüzde 50’si ihraç ediliyor. Yine 2012 yılında CES İleri Kompozit’in satın alımını gerçekleştirerek savunma sanayiine giriş yaptık. Bugün CES, uluslararası havacılık kalite standardı olan AS9100 sertifikasına sahip olan, Airbus’ın, Sikorsky’nin yetkili tedarikçisi olarak çalışan büyük bir şirket haline geldi. 2015 yılında Serban İnşaat ile ilk konut geliştirme projemizi Florya’da gerçekleştirdik ve ikinci projemize Halkalı’da başladık. Eş zamanlı olarak taahhüt işleri de yaptığımız Serban İnşaat, yine kendi kuruluşumuz olan CES fabrika projesini de anahtar teslim üstlendi. Bunların dışında SayTEC firmamızla da bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanlarında hizmet veriyoruz.

1000’DEN FAZLA PROJEDE MİKROLİNK İMZASI

Öyleyse telekomünikasyon sektöründen başlayalım. Mikrolink ile telekomünikasyon sektöründe hangi alanlarda varlık gösteriyorsunuz?

Şu anda bu sektörde Turkcell’in bütün operasyonlarının denetçisi olarak hizmet veriyoruz. Taşeron onaylarının, bakım-onarım hizmetlerinin hepsi bizim elimizden geçiyor. Vodafone’un da Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki bölgesel çözüm ortaklığını yapıyoruz. Orada da kurulum, işletme ve bakım-onarım faaliyetlerinden biz sorumluyuz. Sektörümüzde bizi farklılaştıran hizmetlerimizden biri, bina içi kapsama çözümlerimiz (IBS) oluyor. Eskiden AVM, hastane gibi büyük bir binaya girdiğinizde datalarınızda problem olurdu. Ya da otoparka indiğinizde telefonunuz çekmezdi. Ama şu anda mevcut regülasyonlardan ötürü GSM operatörleri her yerden çekmek zorunda. Dolayısıyla da, insan hacmine ve metrekaresine göre binalara özel çözümler gerçekleştiriliyor. An itibariyle Türkiye’deki 1000’den fazla projede bizim imzamız var. Vodafone Park, Zorlu, İstinye Park, Atatürk Havalimanı bunlardan sadece bir kaçı. Bu alanda yurtdışında da etkiliyiz. Örneğin Azerbaycan’da yeni yapılan Bakü Olimpiyat Stadı’nın ve Kazakistan’da yeni inşa edilmekte olan Abu Dabi Plaza’nın bina içi kapsama hizmetlerini biz gerçekleştiriyoruz. Mikrolink olarak kendimizi ispatladığımız projelerden biri de TETRA projeleri oldu. Bildiğiniz üzere cep telefonları artık metrolarda da kullanılabiliyor. Sahip olduğumuz 2G/3G/4G telekomünikasyon sistem entegrasyon tecrübesini TETRA çözümü ile yer altına taşıdık. Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı’nın TETRA telsiz kapsama projesinin planlama, dizayn, montaj ve testini sorunsuz şekilde tamamladık. 2023 vizyonuyla birlikte sadece İstanbul’da 13 tane hat projesi gerçekleştirilecek, özellikle de yeni havalimanına giden hatlar. Dolayısıyla bu yeni hatların da peşinde olduğumuzu söyleyebilirim. Diğer taraftan da GSM operatörlerine anten, fiber optik kablo gibi malzemelerin tedariğini sağlıyoruz.

SAYTEC’İ TEKNOLOJİ VİZYONUMUZUN ORTASINA KOYDUK

SayTEC ile bilişim teknolojileri alanında neler yapıyorsunuz? Ayrıca teknoloji konusunda robotik, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda yatırımlarınız olacak mı?

Almanya kökenli bir firma olan SayTEC’in yüzde 75 ortağı olarak faaliyet gösteriyoruz. SayTEC, grubumuzun son yatırımı ve aynı zamanda grubumuzun gideceği yönü de gösteren yatırımlarından biri oldu. Biz, bundan sonraki tüm yatırımlarımızı tamamen teknoloji odaklı şirketlere yapmak istiyoruz. SayTEC’i, teknoloji vizyonumuzun ortasına koymuş durumdayız. Çünkü siber güvenlik dediğiniz zaman; bankaların ya da büyük holdinglerin datalarını tamamen güvenli hale getirmekten ve dış risklere karşı korumaktan bahsediyoruz. Söz konusu siber güvenlik olduğunda, hem yazılımınızın çok iyi olması lazım hem de donanımınızın bunu destekliyor olması lazım. SayTEC, bu iki alanda da başarılı. Dolayısıyla da grubumuz açısından önem taşıyor çünkü hem yazılım, hem de donanım konusunda kendimizi geliştirmemizi sağlayan bir şirket olma özelliği taşıyor. Örneğin şu anda savunma sanayii alanında en büyük yatırımlardan biri artırılmış gerçeklik alanında. Mesela kaskların önüne eklenen artırılmış gerçeklik unsurları gibi. Dolayısıyla bu alanda bir yatırım yapma düşüncemiz var. Uzun dönem planlarımızda global bir teknoloji şirketi kurmak var. Bu hedefin ilk adımını SayTEC’e yaptığımız yatırımla atmış olduk.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

9 Eki 2018
Benzer Haberler
AÇIK GRUBU KÜRESEL BİR MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR