13 Eyl 2018

9-5 MESAİNİN SONU MU GELİYOR?

Regus’un ait olduğu IWG, 96 şirketten 18.000’i aşkın iş insanının görüşlerine dayanan bir araştırma yayımladı. Araştırmaya göre çalışanların yüzde 70’i haftanın en az bir günü ofis dışında çalışıyor. Yarısından fazlası (yüzde 53) haftanın yarısı veya daha fazlasında uzaktan çalışırken 10’da birinden daha büyük bir kısmı (yüzde11), çalışmalarını haftada beş gün şirketinin ana ofis lokasyonunun dışında devam ettiriyor. Bu, çalışma alanı atmosferinde dünya çapında büyük bir değişim yaratıyor ve şirketler artık bunun kurumsal gayrimenkul portföyleri için ne anlama geldiğiyle yakından ilgileniyor. Küresel araştırmaya göre bu durum, kurumsal gayrimenkulde geniş çaplı bir yeniden değerlendirmenin habercisi.

OFİS DIŞINA  ÇIKANLAR  ŞİRKETLERİNİ DE BÜYÜTÜYOR
Araştırmaya göre, çalışanlara esnek çalışma stratejileri sunmak, şirketlere önemli avantajlar da sağlıyor:

• Şirket büyümesi - 2016 yılında yüzde 67’yken bu oran yüzde 89’a yükseldi.

• Rekabet gücü - 2014 yılında yalnızca yüzde 59’ken yüzde 87’ye yükseldi.

• Üretkenlik - 2013 yılında yüzde 75’ken yüzde 82’ye yükseldi.

• Yetenekli çalışanlar kazanma ve elde tutma - 2016 yılında yüzde 64’ken yüzde 80’e yükseldi.

• Kâr maksimizasyonu - Yüzde 83.

YARATICILIK ARTIYOR
Dünyada nesiller boyunca, sabit bir lokasyon ve 9-5 mesaiyi içeren ofis tabanlı çalışma modeli uygulandı. Ancak artık birçok şirket, hem kendisine hem de çalışanlarına fayda sağlayan oldukça farklı bir çalışma modelini benimsiyor. IWG'nin anketine göre, esnek çalışma yalnızca işe gidiş-geliş süresini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda üretkenliği, personeli elde tutma oranını, iş memnuniyetini ve hatta yaratıcılığı da artırıyor. Tüm bunların yanında şirkete finansal ve stratejik avantajlar da sağlıyor.

DAHA MUTLU VE DAHA ÜRETKEN BİR İŞ GÜCÜ
Esnek çalışma alanlarına geçiş, iş gücünün değişen taleplerini ve beklentilerini yansıtıyor. Ankete katılanların yüzde 80’i esnek çalışmanın yetenekli kişileri ellerinde tutmalarına yardımcı olduğunu belirtirken yüzde 64’ü artık bu kişileri işe alabilmek için esnek çalışma olanağı sunuyor. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 58) esnek çalışma olanağı sunmanın iş memnuniyetini artırdığına inanıyor ve bu da şirketlerin birinci sınıf iş gücü elde edebilmek için günümüz çalışanlarına uygun çalışma ortamları sunmaları gerektiğini gösteriyor. Şirketlere sağlanan avantajlar oldukça açık: Katılımcıların yüzde 91’i kadar büyük bir kısmı esnek çalışma alanlarının, çalışanların hareket halindeyken daha üretken olmalarını sağladığını belirtti. Anket aynı zamanda esnek çalışmanın ve ortak çalışma alanı kullanımının artık startup şirketlerine özel olmadığını gösterdi. Etihad Airways, Diesel, GSK, Mastercard, Microsoft, Oracle ve Uber gibi dünyanın en başarılı işletmeleri, esnek çalışma alanı yaklaşımını benimsemeye başladı.

13 Eyl 2018