10 Eyl 2018

FORD TRUCKS FİLOLARDAKİ YERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

İslamoğlu Madencilik Firma Sahibi Kenan İslamoğlu ve Ford Trucks Türkiye Satış Müdürü Murat Bakış ile gerçekleştirdiğimiz ortak söyleşide; İslamoğlu’nun Ford Trucks markasını tercih sebeplerini ve müşteri beklentilerini değerlendirirken, Ford Trucks’ın filo müşteri çözümlerini ve yeniliklerini konuştuk.

Kenan Bey, Ford Truck ve İslamoğlu’nun ilk buluşması ne zaman oldu? Hali hazırda filonuzda ne kadar Ford Trucks marka araç var?

Ford Trucks ile ilk tanışmamız 2013 yılında satın aldığımız sıfır araç ile oldu. O zamanlarda nakliye işinde yeniydik. Genellikle maden ocak içerisinde çalışıyorduk ve dışarıya nakliye hizmeti çok fazla vermiyorduk. O dönemde bir bayii ile anlaştık ve araçlarımızı takasa verdik. Aldığımız Ford Trucks marka araçları da yaklaşık üç dört yıl kullandık. Araçların performansından memnun kaldığımız için de araç yenileme yatırımlarına gittiğimizde yine Ford Trucks marka araçları tercih ettik. Geçtiğimiz aylarda 19 adet Ford Trucks 1842T çekiciyi filomuza kattık. Şuan filomuzda 30 aracımız var ve bunun 21’i Ford Trucks.

İSLAMOĞLU: “HIZLI BÜYÜYEN BİR FİRMAYIZ”

Filonuzdaki diğer markaları da dönüştürme planınız var mı? Adet olarak sadece takas yapacağınız kadarlık bir yatırım mı planlanıyor?

Biz garantisi biten araçları kullanmıyoruz. Garantilerin bitmesine yakın firmalarla görüşüyoruz, değerlendirme sonrasında elimizdeki eski araçları takasa verip sıfır araçlarla değiştiriyoruz. Hızlı büyüyen bir firmayız. 2013 yılında 4 aracımız vardı ve eski araçları her değiştirmemizde değişen adetlerin de üstüne çıkmaya çalıştık. Geçtiğimiz alımda 13 araç verdik 16 araç aldık. Yeni alımlarda da o günkü piyasa şartları etkili olacaktır.

Ford Trucks markasını tercih nedeniniz nedir?

Ford ağır vasıtada önemli bir yol kat etti ve yeni araçları ile bambaşka bir noktaya geldi. Aracın alım maliyeti önemli fakat fiyatla bitmiyor iş. Aracın ay ortalamasında taşıdığı tonaj bizim için önemli olan. Biz araçlarımızı çift şoför ile gece-gündüz çalıştırıyoruz. Bir aracımızın serviste üç gün beklemesi demek bizim için maddi olarak büyük kayıp anlamına geliyor. Yeni araçlarda bakım sürelerinin uzun olması bizim için avantaj. Geçtiğimiz sene yeni araçlar çıktığında test araçlarını denedik ve oldukça memnun kaldık. Aracın hem iç görünümünde ve konforunda hem de performansı anlamında aracın üzerine çok şey koyulmuş. Aynı zamanda aracın yakıt sarfiyatından da memnun kaldık. Sürücüler de çok memnun. Binek otomobil konforu da var araçta.

“BAKIM MALİYETLERİ AZALDI”

Ölçülebilir değerler var mı?

Eski Euro 5 araçlarımızda ayda bir bakım yapıyorduk. Geçtiğimiz yıl Ford’dan Aralık ayında aldığımız araçların henüz bakımı gelmedi ve bir üç ay daha var. Bunu düşünecek olursak bakım maliyeti açısından oldukça tasarrufumuz oldu. Sadece bakım maliyeti değil, aracın servise gidip gelmesi de bir maliyet. Çünkü aracın günlük yaptığı ciro da önemli. Yakıt maliyeti açısından da düşüş oldu. Euro 5 araçlarımızda ortalama yüzde 47-50 arasında yakıt yakarken bu oran şu anda 42-41’lere düştü.

Finans konusundan söz eder misiniz?

Ford’un kendi finans kuruluşu, müşteriler açısından oldukça cazip destekler sunuyor. Döviz kurlarının dalgalandığı, ekonomik anlamda sıkıntı yaşandığı dönemlerde insanlar yatırım kararı alırken düşünüyor. Ford bu konularda bize oldukça iyi destekler sundu. Zamanında 0 faizli kredi destekleri de sundu. Faiz oranlarının çok yüksek olduğu zamanlarda da dahi düşük faiz oranları sağladılar. İkinci el takaslarında da çok büyük destek veriyorlar.

Biraz da satış sonrasından söz edersek, Ford Truck satış sonrasında ne tür avantajlar sağlıyor? Müşteri olarak satış sonrasından beklentileriniz nedir?

Satış sonrası ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz açıkçası. Gece 2-3 bile olsa gezici servis araçları gelip müdahale ediyor. Sorun olsa da olmasa da sıklıkla uğruyorlar ve sorun olup olmadığını araştırıyorlar.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

10 Eyl 2018
Benzer Haberler
FORD TRUCKS FİLOLARDAKİ YERİNİ GÜÇLENDİRİYOR
Kategori:
FORD’UN YENİ ÇEKİCİSİ EKİM’DE DÜNYA YOLLARINDA
Kategori: Güncel Haberler
PROMETEON'DAN FORD TRUCKS EKİPLERİNE TEMEL LASTİK EĞİTİMİ
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?