10 Eyl 2018

EKONOMİNİN ROTASI ŞEKİLLENİYOR!

Ekonomide önümüzdeki üç yıllık yol haritasının çizileceği Orta Vadeli Plan (OVP) için son rötuşlar yapılıyor. OVP’nin yeni ismiyle birlikte Eylül ortasına kadar açıklanması bekleniyor. Cari açıktan enflasyona, bütçeden büyümeye makroekonomik verilerde hem 2018 yılına ilişkin revize rakamlar hem de 2019 yılı hedefleri ortaya konacak. Geçen yıl yayınlanan ve 2018-2020 yıllarını kapsayan OVP’de büyüme hedefi 2018, 2019 ve 2020 yılları için yüzde 5,5 olarak belirlenmişti. Enflasyon tahmini ise 2018 yılı için yüzde 7, 2019 için yüzde 6 ve 2020 yılı için de yüzde 5 seviyesindeydi. Şimdi gözler, yeni üç yıllık hedeflere çevrilmiş durumda. 2019-2021 dönemi plan ve bütçeye yönelik bazı işaretler ise geçtiğimiz günlerde paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelinerek Orta Vadeli Plana (OVP) baz teşkil eden parametreler için istişareler yapıldığı belirtildi. Açıklamada, OVP kapsamında 2019 yılında büyümenin yüzde 3-4 aralığında olmasının beklendiği ifade edilirken, enflasyonun kısa sürede tek haneye inmesi için gereken tedbir setinin OVP kapsamında detaylı olarak planlanacağı belirtildi. Cari açığın GSYH’ye oranının yüzde 4 düzeyinde dengelenmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam edeceği ve bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 seviyesinde sınırlandırılacağı ifade edildi.

“YENİ YAKLAŞIM” 4 SAC AYAĞI İLE İLERLEYECEK
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu kapsamda kurgulanan yeni ekonomi modelinin genel çerçevesini ise “Yeni Ekonomi Yaklaşımı” başlığı ile açıkladı. Buna göre; yeni dönemde öncelik enflasyonla mücadele olacak. Tasarrufların artırılması ve cari açığın düşürülmesi yine ajandanın ilk sırasında yer alıyor. Finans için yeni bir üst regülasyon otoritesi kurulması da önemli aşamalardan biri olacak. Yeni ekonomik yaklaşımının 4 sac ayağı olduğunu, ama bunu 3+1 diye tanımladığını belirten Bakan Albayrak, yeni yapının sürdürülebilir ve katılımcı olacağını vurguladı. Bakan Albayrak, programa ilişkin şu detayı paylaştı: “2018 ve 2019’da ekonomide dengeleme dediğimiz birinci fazı ortaya koyacağız. Bu alandaki adımların atılmasıyla 2018-2019’da Türkiye birinci fazı bitirip sürdürülebilir, istikrarlı ve sağlıklı büyüme dediğimiz ikinci faza geçecek. 2020 ve 2021 yıllarında da ortaya koyulan bu dönüşümlerle birlikte üçüncü faz dediğimiz daha adaletli paylaşım fazına geçeceğiz. Tüm bu süreçleri, sağlam, kalıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi yaklaşımı olarak kurgulamak istediğimiz +1 dediğimiz nitelikli insan gücü ve güçlü topluma dönüşüm politikalarımızla taçlandıracağız. Birinci adım, ikinci, adım, üçüncü adım ve sonunda nitelikli insan gücü ve güçlü toplum fazına ulaşacağız.”

PLANIN İÇERİĞİ VE FELSEFESİ ÖNEM ARZ EDİYOR
Yeni OVP hem yurtiçi hem yurtdışı piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Hedeflenecek makroekonomik verilere ilişkin rakamlardan çok, planın içeriğine ve felsefesinin önemine vurgu yapılıyor. Bu noktada da piyasaları tatmin edici tedbirler içeren dünya gerçekleriyle uyumlu realist bir OVP paylaşılması gerektiği ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında Bakan Albayrak’ın “OVP’nin katılımcı düzeyde yoğun bir çerçeveyi, yeni vizyonu, küresel dönüşümü doğru okuması, çok net ve somut hedefler ile politikaları ortaya koyması gerekiyor” sözlerinin heyecan ve umut verici olduğu belirtiliyor.

BÜTÇE HAZIRLIKLARI BAŞLADI
Ekonomi yönetimi bir yandan OVP için hazırlıklarını tamamlarken, bütçe için de yoğun mesai harcıyor. Yeni dönemde, Naci Ağbal yönetimindeki Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanması gereken bütçe tasarısı, teşkilatlanma tamamlanamadığı için Hazine ve Maliye Bakanlığı'na kaldı. Bütçe tasarısının hazırlanması işini Bakan Albayrak ve kurmayları yürütüyor. Kamu kurum ve kuruluşlarından bütçe teklifleri istendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu idarelerinin ödenek tekliflerini gönderirken somut ihtiyaçlarını gözeterek hizmetlerin maliyetinin mümkün olan en düşük düzeyde tutulması, mevcut harcama alanlarını gözden geçirerek verimsiz harcamaları tasfiye edecek şekilde hazırlamalarını talep etti. Kamu kurumları 17 Ağustos tarihine kadar bütçe tekliflerini e-bütçe sistemi üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletti. Şimdi idarelerle tek tek görüşme süreci başlayacak. Bu aşamadan sonra hangi bakanlığa ne kadar bütçe verildiği orta vadeli mali planda yer alacak. Bu planın da Eylül ayının 15’ine kadar yayımlanması bekleniyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

10 Eyl 2018
Benzer Haberler
İŞ DÜNYASI VE PİYASANIN GÖZÜ KUZEY IRAK’TA
Kategori:
EKONOMİDE 2019 İÇİN TEMKİNLİ İYİMSERLİK HAKİM
Kategori:
İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİMDEN MEMNUN
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?